Kılavuz Yazılım / Seo / Htaccess ile 404 Yönlendirmesi

Htaccess ile 404 Yönlendirmesi

Sitenize giren bir ziyaretçinin, olmayan bir sayfaya ulaşmak istediğinde tarayıcı tarafından “sayfa görüntülenemiyor” hatası almak yerine, sizin özel olarak hazırladığınız hata sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıya bilgi vermiş olursunuz. Bu yönlendirme 404 yönlendirmesi olarak bilinir.

Google webmaster araçlarında hata sayfalarının artması, site performansının ve kalitesinin düştüğüne işaret edilir. Bulunamadı hatalarının artması sonucunda kullanıcı deneyimini kötü anlamda etkileyeceğinden arama motorları tarafından negatif olarak değerlendirilir. Bu nedenle 404 yönlendirmesi ile hata sayfasına yönlendirme yapılması, Seo açısından önemli bir konudur.

Olmayan bir sayfaya girmek isteyen ziyaretçileri .htaccess içine yazacağımız şu kodumuz ile 404.html sayfasına yönlendirme yapabiliriz. Bunun için ana dizinde bulunan “.htacess” dosyanızı açıp, şu kodu yazmanız yeterli olacaktır.

Dikkat: Hata sayfanızın boyutu 512 byte’tan küçük olması durumunda İnternet explorer kullanan ziyaretçilerin Bing, Msn gibi kendi arama sayfalarına yönlendirmesi olabiliyor. Bu nedenle hata sayfanızın boyutunun 600 – 700 byte’tan büyük olmasına dikkat edin. Zaten sayfanızın içine az kod yazdığınızda otomatik olarak bu değerleri geçecektir.

Özel hata sayfası oluşturmak: Şimdi size özel bir hata sayfasınını nasıl oluşturacağınızı ufak bir örnek ile gösterelim. Zaten html kodları yazmasını bilen kişilerin bunu yapması kolaydır. Bilmeyenler için ufak bir şablon oluşturalım.

Bu kodları 404.html olarak kaydedip, kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Blogger mı? WordPress mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...

Öneriyoruz

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? bugün sizlere bu konudan bahsedeceğiz. Bir sitenin geleceği ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir