Adana Şehri-Aşk Güzellikleri

Adana denilince akla hemen tarihi özellikleri, damak tadı ve gezilecek yerleri geliyor. Çukurova bilindiği üzere Türkiye’nin en meşhur ovası. Adındanda anlaşıldığı üzere Çukurova, çukur ve düz bir alanda kaldığı için bu ismi almıştır.

Rakım olmadığı için ve çevresi yüksek rakımlı dağlarla çevrili olduğundan hava sıcaklığı yüksek seviyelerdedir. Ayrıca Akdenize kıyısı olan Adana, denize yakın olması hasebiyle yüksek nem oranlarına sahiptir. Buda halkın serinlemesi için sürekli olarak denizlere, yaylalara kaçmasına neden olur.

Yazları Aracına Binen Kaçıyor!

Adana’da yazları çok sıcak geçtiğinden, tatilcilerin bu mevsimde Adana’dan kaçarak yaylara ve deniz kenarlarına yerleştiğini söylemiştik. Bu gibi durumlar kendi özel vasıtası olan aileler kendi araçları ile eğer kendi araçları yok ise o zaman adana araç kiralama sektöründeki firmalardan araç kiralayarak yaz aylarında tatillerini yaparlar. Tabi bu kiralama işi minumum haftalık yada aylık olarak yapılır.

Adana’nın en önemli ve popüler yayları; Tekir yaylası, Pozantı yaylasıdır. Yemyeşil alanları, yüksek rakımları ile buz gibi, mis gibi bir hava sizi bekliyor. Ciğerleriniz bol bol oksijen ile yenilenir. Eğer çabuk kilo alıyorsanız dikkat etmelisiniz, çünkü yayla havası nedeniyle çok yemek yiyebilirsiniz.

Deniz olarak; Karataş, Yumurtalık denizleri en popüler denizlerindendir. Özellikle Yumurtalık Ayas denizi çok temiz, berrak’tır. Ayrıca tarihi olarak Osmanlı Devletinin bir çok kalelerine rastlamak mümkün. Kanuni Sultan Süleymanın yaptırdığı deniz gözetleme kulelerini ve diğer tarihi yapıtları incelemek mümkün.

Adana’da Kebap Yemek Ayrı Bir Dünya!

adana

Adana kebabı çok meşhur, damak tadı olarak herkezi kendisine hayran bırakan bir lezzettir. Adana’ya gelipte kebap yemeden sakın dönmeyin, pişman olursunuz. Adana kebabının bu kadar meşhur ve lezzetli olmasının sırları bulunuyor.

Özel seçilmiş kuzu eti, ayarında acı, baharat kullanımının doğru yapılması ve ustalık kebabın kalitesini ortaya koyuyor. Sadece bu kadar mı? tabi ki hayır. Kebabın yanında gelen, salat çeşitleri (soğan salatası, çoban salatası, domates ezmeli salata) , bol yeşillikler limonlar, yoğurtlu meze ve doğal ev yapımı ayran ile sonuna kadar doyarsınız ve üstelik kebabın yanında gelen o kadar şeye 1 kuruş dahi ödemezsiniz 🙂 sanırım bunları İstanbul’da yeseniz bir hayli yüksek hesaplar gelir.

Ayrıca kebap siparişinizden sonra, beklediğiniz süre içerisinde size ikram olarak atıştırmalık sıcak minik lahmacun, özel tadımlık ekmek, közde mantar gibi aparatif yiyecekler verilir. Yani siz sadece kebabın ücretini ödersiniz ama size gönlü bol kebapçılar neler neler ikram ederler. Sonunda mutlu bir şekilde kebabınızı yiyip, yine ikram edilen çay’ınızı yudumlayıp yemeğinizi sonlandırırsınız. Bu kadar anlattığım şeyler 1 kişi için 20-30 tl gibi ufak bir rakama patlar. 3 kişilik bir ailenin ödeyeceği hesap 90-100 tl yi geçmez.

Bir önceki yazımız olan Bütçeyi Sarsmayan Araç Kiralama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Admin

Bilgi ve tecrübelerini yıllar önce kurduğu blog sitesi üzerinden anlatan, paylaşmaya önem veren birisi. Makale yazmayı seven, okumaya değer veren, soruna çözüm odaklı yaklaşımlar sergiyen sıradan bir kişilik.

https://www.kilavuzyazilim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir