Kılavuz Yazılım / Seo / Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? bugün sizlere bu konudan bahsedeceğiz. Bir sitenin geleceği ve başarısı tamamen anahtar kelime analizi ile bağlantılı bir durumdur.

Doğru bir SEO stratejisi oluşturabilmek, arama motorlarından yüksek miktarlarda hit elde edebilmek ve sonuç olarak internet sitesinden gelir elde edebilmek için doğru anahtar kelimelerin tespit edilip bu kelimeler üzerinden çalışmaların yapılması gerekir.

Anahtar kelime analizi neredeyse tüm sektörlerde faaliyet gösteren internet siteleri için önemli bir konu. Bol bol ziyaretçi çekebileceğiniz, aylık arama hacmi yüksek anahtar kelimelerin tespit edilerek bu kelimelerde üst konumlarda listelenmek ziyaretçi kitlelerinin sitenize akmasına olanak sağlar.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İnternet ortamında yayın hayatını sürdüren web sayfalarının doğal arama sonuçlarından ücretsiz ziyaretçi çekebileceği sektörü ile alakalı anahtar kelimeleri bulunur. Bu kelimelerin analiz edilerek tespit edilmesi sonucunda bu kelimeler üzerinde çalışmalar yapılabilir.

Bir sitenin anahtar kelimelerinin tespit edilmesi için o sitenin sektörünün belirlenmesi, daha sonra ise o sektör ile alakalı hangi kelimelerin aranabileceği belirlenmelidir. Olası anahtar kelimeler şu kriterleri kapsayabilir;

 • Sitenizde bulunan bir kategori ismi sizin anahtar kelimeniz olabilir.
 • Web sayfanızda bulunan bir yazının başlığı anahtar kelimeniz olabilir.
 • Siteniz üzerinde bulunan ürünlerin başlıkları veya ürün kategori başlıkları sitenizin anahtar kelimeleri olabilir.

Bu kelimelerin belirlenip Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden aranma hacimlerinin tespit edilmesi sağlanabilir.

Aranma hacmi yüksek olan kelimeler seçilmeli ve bu kelimeler üzerinden çalışmaların yapılması sağlanmalıdır. Ürün satışlarınızı ve ziyaretçilerinizi arttırabileceğiniz kelimeler üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı olacaktır.

Anahtar kelimeleri belirli aralıklarla yukarda paylaştığımız bağlantı üzerinden tekrar analiz edip arama hacimlerindeki değişimleri incelemeliyiz. Bakarsınız hacmi düşük olan kelimelerin aranma sayılarında yükselmeler meydana gelebilir ve yoğunluk verdiğiniz anahtar kelimeleri değiştirip farklı bir strateji benimseyebiliriz.

E-Ticaret Siteleri Ne Yapmalı?

Eğer internet siteniz ürün satışlarının yapıldığı bir E-Ticaret sitesi ise o zaman daha stratejik bir çalışma türü benimsemelisiniz. Ortada ürün satışlarının olduğu, satışların sürekli yüksek seviyelerde tutulması gereken bir platformda anahtar kelime planlamaları noktasal olarak yapılmalıdır.

E-Ticaret sitelerinin anahtar kelimeleri sadece SEO çalışmaları için değil, ayrıca Google Adwords gibi ücretli reklam birimlerinin daha etkili kullanılabilmesi için gereken bir konudur. Google Adwords Nedir? Bilmiyorsanız bununla ilgili daha önce yazdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anahtar kelime seçimi yaparken az ve tıklanma olasılığı düşük, etkisiz kelimeleri seçmemeye özen göstermeliyiz. Daha çok bize hit kazandırabilecek ve sitemizi daha iyi yerlere taşıyabileceğimiz, yüksek arama hacimli kelimeleri seçmeye özen göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Whois Backlink Nedir? ideal Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

9 Yorumlar

 1. Anahtar kelimeler bir sitenin aramalarda çıkması için hayati öneme sahiptir. Google’da Anahtar Kelime Analizi yapabilmek için Google’ın sunduğu Adwords Anahtar kelime planlayıcısı aracı rahatlıkla kullanılabilir.

 2. Düzgün ve gerçekten sonuç odaklı yaklaşımlar sergilemek isteyen kişiler mutlaka SEO çalışmalarında anahtar kelime analizi yapmaları gerekiyor. Sitenin yer aldığı sektör, bununla birlikte hangi anahtar kelimeler ne kadar arama hacmi olduğu SEO çalışmaları için çok önemli bir konu.

  Google Adwords anahtar kelime planlayıcı ile anahtar kelime analizi yapılabilir. Yine faydalı bir konuyu kaleme almışsınız, emeğinize sağlık.

 3. Anahtar kelime analizi yapabilmek için Google Chrome eklentisi de kullanılabilir. Çok faydalı olan bu eklenti, anahtar kelimeniz ile alakalı aranan tüm diğer kelimeleri aylık aranma hacmiyle birlikte vermektedir.

  Eklentinin ismi : Keywords Everywhere – Keyword Tool

 4. SEO’cular için olmazsa olmaz araçlardan biri olan Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı hakkında paylaştığınız bilgiler gerçekten çok faydalı olmuş.

 5. Ferdi Bıçakçı

  Yeni bir niche projesi için yabancı kelimeler araştırması yapıyordum. Eski sisteme göre aratmak istedim ama bulamamıştım. Konu içeriğinizdeki vermiş olduğunuz linkler sayesinde direkt erişim sağlayabildim. Teşekkürler benim için oldukça faydalı bir konu oldu.

 6. Doğru anahtar kelimeyi bulmak SEO için herşeydir. İşin alfabesi aslında Google Adwords’ü kullanabilmekle başlar. Bu yüzden bu konuda kesinlikle ciddi bir bilgi birikimi bir SEO’cu için birinci şarttır.

 7. Bir web sitesini kurmadan önce doğru anahtar kelime seçilmelidir. Yani önce hangi kelime aranıyor, vs vs öğrenip web sitesini ona göre kurmalıyız. Çünkü SEO çalışmalarınıda bu anahtar kelimeye göre yapacağımız için yanlış anahtar kelime seçimi ilerleyen süreçte siteyi başarıya taşıyamaz.

 8. Günümüzde SEO’nun önemi bir web sitesinin başarısında en önemli faktördür. SEO konuları arasında ise iyi bir kelime analizi yaparak bunu sitede doğru sayıda ve doğru yerlerde kullanmak gerçekten kritik bir mesele. Faydalı ve kullanışlı bilgiler için teşekkürler.

 9. Anahtar kelime analizi gerçekten bu işin temeli. Ne yazık ki birçok insan bu analizi yapması gerektiğinin ya farkında değil ya da çok geç öğreniyor. Bu sebeple nice güzel içerik hak ettiği konumun oldukça altında sıralanıyor. Açıklayıcı yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir