Kılavuz Yazılım / Seo / Backlink Nedir? Yeni Kriterler

Backlink Nedir? Yeni Kriterler

SEO konusunu incelemeye başladığınızda karşınıza mutlaka backlink konusu çıkacaktır. Günümüzde her ne kadar backlink faktöründe değişimler söz konusu olsa dahi, hala önemini korumaktadır. Neden arama motorları linklere önem veriyor, backlink faktürü neden eskisi kadar etki sağlamıyor? sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Backlink Nedir?

B sitesinden C sitesine verilen linke Backlink denir. Önerme anlamında kullanılan bu linkler, önerdiğiniz sitede anlattığınız konu ile alakalı içeriğe verilen bağlantıdır. Bu bağlantılar ziyaretçinin daha iyi bilgilendirilmesini sağlamakta, önerilen siteyede ziyaretçi kaynağı olmaktadır.

İş bu kadar basit değil, B sitesi C sitesini referans olarak önermesi için verilen bağlantının “dofollow” olması gerekir. Eğer referans olmak istemiyorsanız yani bir nevi kefil olmak istemiyorsanız, dışarıya çıkan bağlantınızda “nofollow” parametresini kullanmanız gerekir. Böylelikle bağlantı önerme işlemini tamamlamış olursunuz. Örnek dofollow ne nofollow bağlantı örneklerini gösterelim.

Dofollow kullanım (Referans oluyorum) :

Nofollow kullanım (Referans olmuyorum) :

SEO ile ilgilenenler bilirlerki, önceden “anahtar kelime” de backlink alımları yapılır ve o anahtar kelimede site hızla yükselirdi. Buda doğal olarak link satışlarının önünü açtı, Seo’yu backlinkten ibaret sananlar çok oldu, çoğu siteler tanıtım yazıları ile çöpleştirildi, siteler tabiri caizse link çöplüğü haline geldi. Google’ın kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğini SEO Nedir makalemizde anlatmıştık. Sitelerdeki bu link çöplüğü, doğal olarak kullanıcı deneyimini kötü yönde etkilemekte, arama motorlarını manüpüle edilmesinin yolunu açmaktaydı.

Google; pagerank algoritmasını kaldırdığını söyledi ve bütün sitelerin pagerank değerleri sıfırlandı. Daha sonra yaptığı algoritma güncellemesinde backlink faktöründe köklü değişiklikler oldu. Google daha analiz edebilen, tabiri caizse insan gibi hareket edebilen, akıllı bot yapısını devreye aldı.

Artık backlink faktörünün “domain otoritesi” ni yükselttiğini ve az, kaliteli, kalıcı linklerin çok daha fayda sağlayacağını gördük. Sosyal medya kullanımının daha fazla önem taşıdığını deneyim ettik. Sosyal medya birimlerinden gelecek ziyaretçilerin arama motorları için büyük önemi olduğunu söylüyoruz.

Google neden linklere önem veriyor?: Aslında bu sorunun cevabı çok kolay, daha önce anlatımlarımızda SEO Nedir konumuzda Google botlarının çalışma mantığını detaylı olarak incelemiştik. Eğer siz SEO Nedir makalemizi okumadıysanız bağlantıyı kullanarak yazımızı okuyabilirsiniz. Kısa bir özet geçelim; Google’ın spiderları (örümcek) linkler üzerinden geçişler yaparak, web siteleri keşif eder ve bunu indeksler. Bu nedenle linklerin önemi her zaman fazla olacak, sadece kriterlerde değişimler yaşanabilecektir.

Backlink almalımıyım?: Backlink alımı tabiki yapmalısınız, ama şunu unutmayın ki çok backlink almak, çok fayda sağlayacak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle çok sağlam sitelerden, sizin sektörünüzde bulunan, çıkışları çok az olan, kaliteli, güçlü, otoriter siteler bulabilirseniz bir kaç farklı siteden bağlantı almanız yeterli olacaktır.

Bundan sonra yapmanız gerek şey ise, eğer blog siteniz var ise bol bol özgün makaleler post etmek, sosyal medya kullanımını geliştirmek ve bu birimlerden ziyaretçi çekmek olacaktır.

Yeni seo dönemine “sabır dönemi” olarak nitelendirdiğimden, yaptığınız çalışmalardan bir anda bir etki beklememek sizin için daha doğru olacaktır. Sabır edin ve bekleyin, durmadan çalışın.

Bir önceki yazımız olan Sitenizin SEO Skorunu Öğrenin! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

20 Yorumlar

 1. Söylediklerine harfiyen katılıyorum. Ben dahi herkez backlink alımı yaparken, anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapıp şişirdik. Bu nedenle heryer çöplüğe döndü, webmaster forumlarında bir çok webmaster backlink paketi oluşturup satmaya başladı. Zaten sürekli satış yapan sitelerden çok çıkış olacağı için otomatik olarak bir süre sonra doğal izlenim vermeyecektir. O nedenle ben backlink çalışmalarını uzun zaman önce azaltmıştım, faydasını ise bu güncellemede gördüm diyebilirim. Bu yeni backlink kriterlerine uyarak, doğal bir backlink tekniğinin benimsenmesi önemli.

 2. Backlink alırken pr önemi var mı çok fazla ayrıca nofollow yazıldığı gibi dofollow yazıldığında yararı olur mu?

  • Makaledede belirttiğimiz üzere pagerank dönemi bittiği için doğal olarak pr değerine bakamazsınız. Link alacağınız sitenin daha çok, backlink yapısını kontrol edebilir, içerikleri, link çıkışları, domain yaşı ve domain otoritesi kontrol edilebilir ve buna göre backlink alınabilir. Dofollow konusunda ise link boş geçilirse zaten “dofollow” demektir. Ben yinede yazmak istiyorum diyorsanız bir zararı olmayacaktır.

 3. Hüseyin Arslan

  Backlink konusunda bir çok soru işareti var insanların kafasında, doğal olarak artık eskisi gibi link at bırak dönemide bitti. Google aslında güzel bir algoritma geliştirdi ama sadece biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu gözlemliyorum. Özellikle backlink’te yeni kriterlerin yerine getirilmesi önem arz ettiği için, doğal bir backlink inşaası ve yol haritası çizilmesinde fayda var.

 4. Site dışı seo yapmaya başlıyorum yeni yeni. backlink almak mı mantıklı yoksa tanıtım yazısı mı?

 5. Şener Şenbayrak

  Hocam seo konusundaki bütün makalelerinizi okudum faydasını çok gördüm. Bu konuda daha çok paylaşımlarınız bekliyorum.

 6. Backlink seo açısından gerçekten oldukça, faydalı, sıralama yükseltici bir yaptırımdır. Web masterların olmazsa olmazlarından.

 7. Her zaman doğal olanı iyidir. Kendinizi çok fazla savunmak zorunda kalmazsınız değil mi?

 8. Nofollow linklerin katkısı son güncellemeler ile daha fazla arttı. Ayrıca referans oluyorum follow kodunuda paylaşırsanız bilmeyenler faydalanabilir.

 9. Backlink konusu önemli bir konu, böyle bir yazı yazdığınız için teşekkürler.

 10. Backlink ne olduğunun bilinmesi Seo konusunda olmazsa olmazlardandır. Webmasterın kesinlikle bilmesi gereken konulardandır. Konuda baya faydalı.

 11. En güzel backlink senin sitenle aynı nişte olan bir siteden anahtar kelime üzerine alınan backlink. Tabi böyle bir backlinki almak zor. İyi stratejiler belirlemeli gerekirse tanıtım yazısı satın alınmalı bence.

 12. Zeynep Karakuş

  Backlink bir web sitenin geleceği için önemli olduğundan Google’ın hep önem vereceği bir madde olarak kalacak. Çünkü sizinde dediğiniz gibi botlar linkler üzerinden adeta bir virüs gibi bulaşır ve sayfaları veri tabanına kaydeder. Her ne kadar yeni güncellemeyle backlinklerin değer kazandı gibi lanse edilsede, doğru teknikler ile ne kadar faydalı bir kriter olduğunu anlayabiliriz. Bende Moda sitesi olan kendi sitem için backlink çalışmaları yapmaya çalışıyorum. Bakalım beklemedeyiz.

 13. Eskiden pr değerine bakardık belki yanlış değildi ama doğru bir stratejide değildi.3 ayda bir değişen backlink skorları anlık olarak sadece bir fikir veriyordu.Google bazen bir siteye o an için bir değer veriyordu site bir ay sonra çöplük oluyordu.

 14. Seo konusundan pek anlayan birisi değilim ama backlink nedir seo nedir sayenizde sizi takip ederek öğreniyorum teşekür ederim

 15. Seo konusunda backlink olmazsa olmazlardan birisidir daha önceki google backlink kastığımız zamanlarda google anında sitenin sayfa sıralamasını değiştirip üstlere çıkartabiliyordu. Fakat çöp haline gelmiş backlink sitelerinden link almak sanırım eskisi gibi ban sebebi olabiliyor.

 16. Nofollow linklerin katkısı son güncellemeler ile daha fazla arttı. Bu durum her tarafı çöplüğe dönüştürdü.

 17. Yeni başlayan ve backlink anlamını yeni kavramakta olan arkadaşlar için oldukça yararlı bir yazı dizisi olmuş.

 18. Backlink Alexa değeri en az 1 milyon olan sitelerden alınmalı.com Sitenizin konusuyla benzer sitelerden backlink almak oldukça faydali olabilir.

 19. Bazen dowollow bazen nofollow almak gerekiyor. Bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir