Bilgisayar Ekranını Kablosuz Olarak Televizyona Yansıtma

Merhabalar; bu makalemizde bilgisayar ekranını Windows 10 ile kablosuz bir şekilde Smart televizyona nasıl aktarılır, adım adım görsellerle detaylı bir şekilde anlatacağız.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle kablolu teknolojiden daha çok kablosuz teknolojilere ihtiyaç duyar olduk. Bunun bizi kablo kalabalığından, kablo masrafından kurtarmasıyla birlikte aynı zamanda konfor sağlamaktadır. Bu kablosuz yansıtma özelliğinde aynı zamanda sesi de televizyondan alabiliyoruz. Film izlerken, bilgisayarda iş yaparken bu yansıtma özelliğiyle büyük ekran konforunu yaşayacağız. HDMI, VGA kablolarını kullanmadan, Windows 10 ile bilgisayar ekranını Smart Televizyona nasıl yansıtacağımıza detaylı bir şekilde değineceğiz.

Bilgisayar Ekranını Tv’ye Kablosuz Bağlama

Bilgisayar ekranını kablosuz olarak televizyona yansıtma için Öncelikle; Televizyon ile Bilgisayarın aynı kablosuz ağa bağlı olması gerekiyor. Çünkü bu yansıtma işlemi Wi-Fi teknolojisiyle gerçekleşecek. Televizyonunuz internete bağlı değilse ayarlar menüsünden ağ ayarlarına girerek Wi-Fi şifresini yazıp bağlantınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yine aynı şekilde bilgisayarımızın da aynı ağa bağlı olması gerekiyor.

Şimdi Windows 10 sistemimizi, televizyonumuza kablosuz bir şekilde yansıtalım;

1.Adım

Sol alt köşedeki Windows simgesine tıklayalım, ardından Ayarlar simgesine tıklayalım.

2.Adım

Cihazlar menüsüne tıklayalım.

3. Adım

Bluetooth ya da başka cihaz ekle simgesine tıklıyoruz.

4.Adım

Kablosuz ekran veya takma birimine tıklıyoruz.

5.Adım

Bu son adımda kullanılabilir cihazlar tarandı.  “LG WebOS TV SM800PLA“ seçiyoruz (bu sizin televizyon markanıza göre değişiklik gösterecektir). Bu seçimden sonra televizyona bağlantı isteği gelecek,  kumandadan bir kereye özgü “Kabul et”  diyoruz.

Artık kablosuz bir şekilde bilgisayarı smart televizyona tanımladık. Gelelim bağlantımızı sonlandırdıktan sonra, nasıl tekrar bağlanacağımıza. Bunun için masaüstünde sağ tuş yapıp “Görüntü Ayarları” butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden “kablosuz ekrana bağlan” diyoruz ve sağ taraftan televizyonumuzu seçerek televizyona bilgisayarımızın ekranını aktarıyoruz.

Bir diğer yöntem ise fonksiyon tuşlarını kullanarak en kısa yoldan ekranı yansıtmak. Bunun için “Fn + F4”  tuşlarına basıyoruz. Bu tuş kombinasyonu, bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterebilir. Bunun için fonksiyon tuşlarına bakıp monitör simgesi olan fonksiyon tuşuna basmanız gerekir. Eğer “Fn”  tuşu ile birlikte bastığınızda “yansıt” ekranı açılmıyorsa; “Fn”   tuşuna basmadan sadece “F4” tuşuna basmanız gerekir. Bu durum da BIOS ayarlarında “Fn”   tuş ayarlarından kaynaklanır. Aşağıda gördüğünüz gibi “kablosuz bir ekrana bağlan” butonuna tıklayıp televizyonunuzu seçerseniz; bilgisayar ekranınız en kısa yoldan televizyona yansıyacaktır.

Bu anlattığımız yöntemle kablosuz bir şekilde; LG, Samsung, Vestel, Arçelik, Beko, Philips, Toshiba gibi markalar farketmeksizin smart televizyonunuza bilgisayarınızın ekranını yansıtabilirsiniz. Bir başka makalemizde görüşmek dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Format Usb Oluşturma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Burak Demirtağ

Bir çok kurumsal firmanın bünyesinde teknik ve IT uzmanı olarak çalışmış, bilgi ve birikimlerini bu platformda paylaşıyor.

https://www.kilavuzyazilim.com/

11 Yorumlar “Bilgisayar Ekranını Kablosuz Olarak Televizyona Yansıtma

  1. işte tam ihtiyacım olan konu.. üstelik yalın ve anlaşılır bir anlatım olmuş.. tv ekranını monitör gibi kullanıyorum sayenizde !!!

  2. Teşekkürler, çok uzun zamandır bilgisayarımdaki görüntüyü televizyona aktarmaya çalışıyordum, ancak küçük bir yeri yanlış yapıyormuşum sayenizde düzelttim. Yararlı bir makale olmuş.

  3. Güzel oldu evde film izlemek için kullandığım bir yöntem. Kablosuz olarak bağlanabildiğim için hızlı bir kullanım yapabiliyorum üstelik kablo olmadığı için ortalıkta kötü görüntüde olmuyor.

  4. Bilgisayar ekranını kablosuz olarak tv’ye aktararak filmleri kablosuz olarak aktarıp izleyebiliyoruz. Özellikle şu korona virüs zamanlarında çok işe yarar bir yöntem olmuş. Kabloyla uğraşmak can sıkıcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir