Kılavuz Yazılım / Bootstrap / Bootstrap ile Mobil Uyumlu Site Yapımı

Bootstrap ile Mobil Uyumlu Site Yapımı

Teknoloji sürekli gelişiyor. Yeni cihazlar, yeni kod standartları, internet teknolojilerindeki değişimler ve daha bir çok şey, beraberinde biz webmaster’ların buna uyum sağlaması gerekliliğini bizlere gösteriyor. Eskiden tablolarla yapılan siteler, zamanla yerini div’lere bıraktı. Şimdi ise günümüzde yapılan web sayfalarının akıllı cihazlara uyumlu bir şekilde yani “responsive” olarak çalışması zorunludur.

Yeni standartların önemi: Html5 & Css3 gibi yeni kodlama standartları ile birlikte yeni yapılan web sayfalarında daha az kod hataları olmak ile beraber bütün akıllı cihazlara uyumlu olarak çalışabilen sorgulu web sayfaları oluşturulmaktadır. Buda doğal olarak siteyi kullanacak olan kişilere daha pratik, hatasız bir kullanım olanağı sağlayacağından, Google’ın “kullanıcı deneyimi” kriterine büyük ölçüde uyum sağlamış olacaksınız. Buda arama motorları tarafından daha fazla değer göreceğiniz anlamına gelmektedir.

Bir ziyaretçinin sayfada kalma potansiyelini arttıracak bu tasarımlar, geri dönüş açısından daha avantajlı olacaktır. Bu nedenlerden dolayı mobil tasarımlı web sayfaları yapmalısınız. Bootstrap ile mobil uyumlu bir tasarımı çok pratik ve hızlı bir şekilde nasıl yapabileceğinizi video’lu bir şekilde anlattık.

  • Daha Hızlı
  • Google Dostu 
  • Kolay Kullanım 
Bootstrap ile tasarlayacağınız web sayfaları sizi fazla kod yükünden, sunucuyu yoran kod bloklarından kurtaracağı için daha hızlı bir web sitesine sahip olacaksınız. Bu size özellikle Google ve kullanıcı deneyimi olarak güzel sonuçlar verecektir.  
Google tarafından desteklenen yeni web standartlarını kullanacağınız için, arama motorları tarafından siteniz değer görecek ve sıralama olarak güzel konumlar elde edebileceksiniz. Bunun size zamanla maddi anlamda getirileri olacaktır.
Bootstrap bir kütüphane olduğundan, içinde barındırdığı yüzlerce hazır kod blokları sayesinde, kullanabileceğiniz bir çok elemanı kolaylıkla bulabilir ve kullanabilirsiniz. Üstelik tamamen ücretsizdir.

Sizin için hazırladığımız çok kısa bir sürede mobil uyumlu bir web sayfası nasıl yapılır? bu video’muzu izleyerek öğrenebilirsiniz. Bootstrap nedir nasıl kullanılır merak ediyorsanız bu video’muzdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bootstrap Nedir? Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Bootstrap Nedir? Nasıl Kullanılır

Mobil web tasarımlar için veya herhangi bir web tabanlı proje için sıklık ile kullanılan bootstrap, ...

5 Yorumlar

  1. mobil uyumlu site

    Bootstrap ile mobil uyumlu site yapmak gerçektende çocuk oyuncağı. Eskiden bir sayfa yapacağız diye didiniyorduk ama şu anda frameworks’lerin oluşturulması ile birlikte gerek html kısmı gerek ise php kısmı için frameworks sayesinde kolaylıkla çalışmalar çıkarıyorum. Bootstrap ile yapılan sitelerin en güzel yani html5 ve css3 ile kodlanmasıdır. Böylece arama motorları tarafından daha çok dikkate alınıyor.

  2. Bootstrap ile mobil uyumlu web sitesi yapmak için uzun zamandır makale okuyorum ama ilk defa bu kadar kısa sürede işi öğrenebileceğim bir yazı ile karşılaştım. Sanırım grid grid çalışarak bootstrap ile mobil destekli responsive tasarımlar çıkarabileceğim.

  3. Uzun süredir bootstrap ile ilgili bir merakım vardı. Nasıl kullanılır, nasıl yapılır gibisinden. Bu yazınız ve özellikle videolu anlatımınızla kafamda birşeyler oluştu. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  4. Bootstrap ile internet sitesi yapmak gerçekten çok basit. Eski zamanları hatırlıyorum da internet sitesini table ile yapmak gerçekten zahmetliydi.

  5. Mobil uyumlu siteler günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Çünkü herkes artık internete telefon ve tabletlerinden giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir