Kılavuz Yazılım / Bootstrap / Bootstrap Nedir? Nasıl Kullanılır

Bootstrap Nedir? Nasıl Kullanılır

Mobil web tasarımlar için veya herhangi bir web tabanlı proje için sıklık ile kullanılan bootstrap, günümüzde vazgeçilmez bir hazır kütüphane olarak karşımıza çıkıyor. Yeni web standartları ile yapılan sayfaların arama motorları için ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok. Hatta Google bunun ile ilgili bir algoritma güncellemesi yapmış ve mobil uyumlu sitelere daha fazla önem verdiğini duyurmuştu. Buda doğal olarak web sayfalarının kullanıcı deneyimine önem vermeleri gerektiği konusunda bir uyarı mesajıydı.

Gelin nedir bu Bootstrap nasıl kurulum yapıp, nasıl kullanabileceğinizi anlatalım.

Bootstrap Nedir?: Bootstrap bir kütüphanedir ve yeni web standartları olan Html5 & Css3 ile modern tasarımlar kodlamamıza olanak sağlayan en çok kullanılan frameworks’tür. Bu kütüphanenin içinde yüzlerce hazır kod blokları bulunmaktadır. Grid olarak çalışma yapıldığından, sayfa yapısını oluşturmak çocuk oyuncağıdır. Tamamen responsive (mobil) olarak tasarımlar çıkarmanıza olanak sağlar.

Bootstrap’ın içinde css ve js dosyası bulunuyor. Javascript dosyasında hazır olarak kullanabileceğiniz bir çok özellikler var. Bunlardan bazıları; Modal, Carousel, Tab, Popover, Tooltip ve daha bir çok hazır fonksiyonlar bulunuyor. Kurulum yaptıktan sonra gerek Components (bileşenler), gerek ise Javascript bölümlerinden kopyala yapıştır yöntemi ile sayfanızda kullanabileceğiniz bir çok bileşen bulunuyor.

Örnek yapmak için components kısmını kullanabilirsiniz: getbootstrap.com/components

Bootstrap nasıl kullanılır: Bootstrap’ı kullanmak için öncelikle web sitesine gidip dosyaları indireceğiz. Bunun için alttaki bağlantıyı kullanın.

http://getbootstrap.com/getting-started/

Bağlantıya giriş yaptıktan sonra, Bootstrap dosyalarını indirelim. Alttaki resim’de hangisini indireceğinizi belirttik.

Dosyalarımızı indirdikten sonra, bir klasör oluşturalım ve dosyalarımızı onun içine atalım. Daha sonra bu klasörün içine index.html isimli bir dosya oluşturalım. Son hali aşağıdaki gibi olacak.

Bu aşamadan sonra index.html dosyamızı açalım ve bağlantılarımızı yapalım ve bootstrap sayfamızı kullanıma hazır hale getirelim. İndex.html dosyamızın içine şu kodlarımızı yapıştıralım.

Not: Bu başlangıç kodlarımızı Bootstrap’ın “Getting Started” bölümünde bulabilirsiniz. Yani sıfırdan bir işlem yapmıyorum yaptığım tek şey kopyala, yapıştır.

Şu an için Bootstrap’ı kullanmaya başlayabiliriz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Bootstrap ile Mobil Uyumlu Site Yapımı

Teknoloji sürekli gelişiyor. Yeni cihazlar, yeni kod standartları, internet teknolojilerindeki değişimler ve daha bir çok ...

Bir Yorum

  1. Bootstrap candır gerisi heyecandır, yeni başlayanlar adına güzel bir ders olmuş teşekkür ederim. Bootstrap’dan daha fazla verim almak istiyorsanız bunun için bir kaç animasyon ekleyebilirsiniz bu yapacağınız tasarıma mayhoşluk verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir