Kılavuz Yazılım / Linux / Centos Web Panel Kurulumu Ssh CWP

Centos Web Panel Kurulumu Ssh CWP

Centos web panel kurulum

Günümüzde lisans maliyetleri, özellikle dolardan kaynaklı olarak bir hayli yüksek. Bu durum ise bizleri ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bazı platformlara yönlendiriyor. Bugün sizlere sunucu kiralayan ve ücretsiz olarak kontrol paneli kurmak isteyenler için Centos web panel kurulumunu anlatacağız.

Cwp (Centos web panel) Open source olarak geliştirilen ve doğal olarak ücretsiz olarak dağıtılan bir panel yazılımıdır. Kullanım olarak ilk başta biraz farklı gelebilir ama biraz alıştığınızda Cpanel’i aratmayacaktır.

Centos 7 için Panel Kurulum

Centos 7 versiyonu için kurulum şu şekilde yapacağız.

Kurulum için SSH’dan bağlantı kurmanız gerekmekte ve Root olarak bağlanmalısınız. Eğer Google Cloud hizmeti kullanıyorsanız, root yetkisine sahip olmak için konsola;

Yazın ve devam edin. Böylelikle root olarak işlemlere devam edebileceksiniz. Wget ile uzak bilgisayardan kurulum dosyalarını çekeceğimiz için wget’i sunucumuza kuruyoruz.

Kurulum işlemi bittikten sonra ise sırasıyla şu işlemleri yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra internet hızı ve sunucu hızına göre kurulum süresinin tamamlanmasını bekleyeceksiniz. Kurulum işlemi tamamlandığında size şu şekilde bilgiler verecektir.

İp adresi üzerinden Centos Web Panele bağlantı kurabilirsiniz. Eğer bağlantıda hata yaşıyorsanız port ayarı yapmamız gerekecektir. İptable ile port nasıl açarız anlatalım.

İptable Port Açma

Açacağımız portlar 2030 ve 2031 olacak. Ssh’dan yolumuza devam ediyoruz ve sırasıyla şu adımları takip edin.

Bu şekilde portları açmış olduk. Şimdi ise portlar açılmış mı? şu şekilde bakıyoruz.

Eklediğiniz portlar görünüyorsa problem yok demektir. Port açma işlemine rağmen panel gelmiyor mu?

Google Cloud Server Firewall Ayarları

Size şu soruyu sormalıyım, Google Cloud server’larını kullanıyorsanız portlarını Firewall’a tanımlamamız gerekir. Bunun için ise; App Engine -> Güvenlik duvarı kuralları sekmesini kullanın.

Yeni kural ekle diyerek sırasıyla;

2031 portunuda bu şekilde ekliyor ve kaydediyoruz. En son ise sunucuya bir reset çekip test ediyoruz.

İyi günler.

Bir önceki yazımız olan DirectAdmin Ücretsiz SSL Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

2 Yorumlar

  1. Yıllar önce az mı kurduk centos anlatım için teşekkürler tekrar bulaşmak mı? asla 🙂 hosting vs işleriyle uğraşmak demek gecenin ve gündüzünün olmaması demek.

  2. Ücretsiz panel ihtiyacımdan dolayı bu makalede anlatıldığı üzere Centos panel kurulumu yaptım. Genel olarak Cpanel’e benzemekle birlikte beğendim. Ama tek beğenmediği kısım sanki biraz fazla ram tüketiyor gibi geldi. Belki optimizasyon yapmadığımdan kaynaklanıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir