Kılavuz Yazılım / Codeigniter / Codeigniter Veritabanı Ayarlama ve Veri Listeleme

Codeigniter Veritabanı Ayarlama ve Veri Listeleme

Codeigniter Veri Listeleme

Merhaba, bugün sizlere Codeigniter ile mysql’den verileri çekip kolay bir şekilde listelemeyi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Bunun için öncelikli olarak database ayarlarınızın yapılmış olması gerekiyor.

Veritabanı ayarlarınızı Codeigniter ‘da yapmak oldukça kolay bir iştir.

config => database.php dosyasını açarak öncelikli olarak veri tabanı bağlantı ayarlarını yapmalısınız. Kayıt işleminden sonra bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

database ayarları

Şimdi ise database bağlantılarımızı her sayfada otomatik olarak kullanabilmek için autoload dosyasında ufak bir ayar yapacağız. bunun için config => autoload.php dosyasını açın ve şu kısmı;

Şu şekilde değiştirin,

Bu şekilde kaydettikten sonra dosyayı kapatabilirsiniz. Artık işlemlere geçebiliriz. Önce bir model oluşturalım ve modelimizin ismi DataModel.php olsun. İçinde ise veritabanında randevular tablosundaki verilerin tümü olsun ve verileri hangi kontrollerden talep geliyorsa geri dönderelim.

Şimdi ise Home isminde bir controller oluşturuyoruz ve burada model’den gelen verileri alıp, dizi şeklinde index view’ına gönderiyoruz.

Son olarak index view’ini açıp gelen dizi şeklindeki verileri foreach döngüsü ile okuyup ekrana istediğimiz sütunları basıyoruz. Eğer index isminde bir view’iniz yok ise o zaman view klasörünün içine index.php dosyası oluşturunuz.

İşte bu kadar. Verilerinizi istediğiniz gibi bu yöntem ile çekip kullanabilirsiniz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

2 Yorumlar

  1. Bu yöntemi deniyorum ancak veriler gelmiyor sayfa boş çıkıyor foreach kullandığım zaman sayfa boş geliyor ve hiç hata vermiyor neden olabilir acaba

    • Tablo ve sütun isimlerini tekrar bir kontrol edin, belki orayı yanlış yazmış olabilirsiniz. Eğer o kısımlar doğru olduğunu düşünüyorsanız, kullandığınız kodları gönderin bir inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir