Kılavuz Yazılım / Linux / DirectAdmin Openlitespeed Kurulumu

DirectAdmin Openlitespeed Kurulumu

openlitespeed kurulum

Merhaba, bugün sizlere Directadmin kurulu sunucunuza Open lite speed kurulumu yaparak sunucu performansınızı yükseltmenizi sağlayacağız. Open lite speed açık kaynak olarak sunulan ücretsiz bir cache’leme yazılımıdır. Bunu sunucunuza ücretsiz bir şekilde kurabilirsiniz.

Litespeed’e rakip olarak çıkarılmış ücretsiz bir yazılım olan Open lite speed her ne kadar litespeed kadar performans veremese de, kurulumdan sonra genel olarak sunucunuzdaki sitelerin performansının yükseldiği gözlemlersiniz.

Openlitespeed wordpress’teki LiteSpeed Cache eklentisini desteklemektedir. Yani wordpress sitelerinizde daha yüksek performans alabilirsiniz. Bu eklentiyi kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Şimdi ise kurulum işlemine geçelim.

Ben kendi sunucumuna kurduktan sonra Gtmetrix ve PageSpeed Insights sonuçlarının baya bir yükseldiğini gözlemledim. Raporlarımı ise size sunayım.

Gtmetrix Testleri

gtmetrix

Google PageSpeed Insights Testleri

Google PageSpeed Insights

Sonuçlar bunlar, eğer sizde openlitespeed kurulumu yapmak istiyorsanız ve kararınızı verdiyseniz kurulum için makaleyi incelemeye devam edin.

Directadmin Openlitespeed Kurulumu

Öncelikli olarak Putty ile root olarak ssh bağlantısı kuruyoruz. Daha sonra gerekenlerin kurulumunu sırasıyla yapıyoruz.

Şimdi ise şu komutlar ile kurulumu devam ettiriyoruz.

Artık kurulumu tamamlama aşamasına giriyoruz ve şu şekilde sırasıyla devam ediyoruz.

Bu işlemlerden sonra openlitespeed restart edildiğine dair şu ekranı almanız gerekir.

aşama 1

Openlitespeed servisi kurulup, kurulmadığını şu şekilde test ediyoruz.

aşama 2

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra paneli giriş yapmak için;

siteadresi.com:7080

Şeklinde giriş yapabilirsiniz. Eğer giriş ekranı karşınıza gelmiyorsa bu durumda Firewall ayarlarınıza port tanımlaması yapmanız gerekecektir. Bunun için ise CSF Firewall kullanıyorsanız, Firewall Config bölümünden Portlar kısmına gelip, tanımlı portların sonuna 7080 olarak ekleme yapıp restart yapınız.

Tekrar denediğinizde ise karşınıza şu şekilde panel ekranı gelecektir.

openlitespeed panel login ekranı

Kurulum esnasında size verdiği admin bilgileri ile giriş yapıp, optimizasyonları bu bölümden yapabiliyorsunuz. Eğer olmadı, yapamadım bir sorun oldu diyorsanız yorum yaparak destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Direct Admin Webmail Panel Yolu Değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir