Kılavuz Yazılım / Seo / Domain Authority Sorgulama

Domain Authority Sorgulama

domain authority sorgulama moz

Domain Authority (DA) : Moz tarafından geliştirilmiş bir metriktir. Domain’in kök dizin olarak arama motorlarındaki gücünü temsil eden bir değerdir. Domain otoritesi yüksek olan web sayfaları arama motorları tarafından daha iyi bir konum elde ediyor denilebilir. Tabii ki bu bir varsayımdır. Google algoritmasını tam olarak anlayabilen bir sistemin günümüzde olmadığını yazımızın başında belirtmek isterim.

Moz geliştirdiği bu metrik ile SEO çalışması yapan bir webmaster’ın gösterdiği bütün gayret ve çalışmaları hesaplar ve bunu puanlama sistemine dönüştürür. Moz’un verdiği bu puan domain otoritesi (domain authority) puanıdır.

Page Authority (PA) : Üstte belirttiğimiz Domain Authority den farklı olarak tüm domain’in gücünü değil de tek bir sayfanın arama sonuçlarındaki gücünü temsil eden bir metriktir. Domain otoritesi ile sayfa otoritesi kavramlarını birbirinden iyi ayırmamız gerekiyor.

Domain Authority & Page Authority Sorgulama

Domain otoritesi ve sayfa otoritesi sorgulamak için moz’un resmi internet sitesindeki sorgulama aracını kullanabileceğiniz gibi Checkmoz sitesinden ücretsiz olarak sorgulama yapabilirsiniz. Moz’da sorgulama kotası 3 olduğu için kotalara takılmadan ücretsiz sorgulamayı belirlediğimiz site üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

domain authority sorgulama

Ayrıca Checkmoz üzerinden çoklu DA sorgulama ve PA sorgulaması yapabilmeniz mümkün kılınmıştır. Bir defada en fazla 100 domaini çoklu bir şekilde sorgulamak mümkün. Bu nedenle sorgulama işlerinizi bu site üzerinden yapmanızı öneririm.

Bir önceki yazımız olan Yapılandırılmış Veri Nedir? SEO'ya Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir