Kılavuz Yazılım / Genel / En iyi Hosting Firmaları

En iyi Hosting Firmaları

en iyi hosting firmaları

Hosting; bir web sitesinin yayın hayatı bakımından oldukça önemi olan, server üzerinden web sitesi barındırma hizmetini kapsayan hosting firmaları tarafından sunulan hizmetin ismidir.

Hosting seçimi günümüzde oldukça zor bir duruma geldiğinden, web sitesini kaliteli bir sunucu üzerinden yayımlamak isteyen kişiler arama motorlarına girerek ön araştırma yapmakta ve en iyi hosting firmaları hangileri? şeklinde arama sonuçlarını incelemektedir.

Hosting firması seçimi yapmak oldukça zordur çünkü günümüzde bir çok hosting firması hakkında internet ortamında, forumlarda vs.. olumlu yada olumsuz mesajlar görebilmekteyiz. Durum böyle olunca sağlıklı bir sonuca ulaşamıyoruz.

Kaliteli Hosting Nedir?

Herkezin kalite anlayışı farklılıklar gösterebilir. Ama hosting işinde bir firmaya kaliteli hizmet sunuyor diyebilmemiz için bazı kriterleri bünyesinde barındırıyor olması gerekir. Kaliteli hosting firmalarının temel özellikleri şunlardır;

 • Yüksek hızlı sunuculara sahip olmalı.
 • %99.5 civarlarında uptime garantisi sunabilmeli (yayın garantisi)
 • Son teknoloji donanım, yazılım ekipmanları ile sistemini her daim güncel tutabilmeli.
 • Profesyonel ve güleryüzlü teknik destek ekibiyle sorunlara anında müdahalede bulunabilmeli.
 • Periodik yedeklemeleri müşteriye yansıtmadan düzgün olarak yapabilmeli. (İş bilinci ve sorumluluğu)
 • Fiyat-performans oranlarının stabil olması. (bu sizin alacağınız hizmetin performansını etkiler)

Kaliteli hosting işinde, Datacenter (veri merkezi) firmaları daha öndedir. Çünkü büyük yatırımlar yaparlar ve makineler kendilerine aittir. Genelde A.ş. olarak şirket faaliyetlerini sürdürürler. Şimdi gelin sizlere En iyi hosting firmaları hangileri? tecrübelerimizi ve araştırmalarımızı paylaşalım.

Türkiye’deki En iyi Hosting Firmaları

Analizlerimde daha önceki zamanlarda ve şu anda aktif olarak kullandığım hosting firmalarından bahsedeceğim. Bu firmaların ortak özelliği hepsinin hizmetleri benim onayımdan geçmiş olmasıdır. Analiz yapacağımız firmalar;

 • Net Direkt
 • Turhost
 • Vargonen
 • Netinternet
 • Güzel Hosting

1) Net Direkt

Net Direkt İzmir’de kurulmuş bir Datacenter (Veri merkezi) firmasıdır. Hizmetlerinde %99.99 uptime garantisi veriyorlar. Benim daha önce hosting kullandığım güvenilir, kurumsal firmalardan bir tanesidir.

Sunucularının performansları gayet iyidir. Kontrol paneli olarak NetDirect kullanırlar. Bu panel cpanel’den daha performanslı çalıştığını söyleyebilirim. Eğer ki Cpanel haricinde başka bir panel kullanamam diyorsanız o zaman diğer firmaları tercih edebilirsiniz.

2) Turhost

Turhost benim en çok memnun kaldığım hosting firmalarından bir tanesi durumunda. Performans arıyorsanız, uzmanlık seviyesi yüksek teknik destek hizmetleri veren bir firma arıyorsanız sizin için doğru seçenek olacaktır.

Turhost kullanmaya başladığınız anda farklı bir hisse kapılıp, gerçektende ihtiyaçlarınıza cevap verebilen bir hizmet aldığını görürsünüz. En iyi hosting firmalarından bir tanesi olarak Turhost’u uzun zamandır kullanan biri olarak söyleyebilirim. Fiyatları ise orta seviyelerde. Çok ucuz değil – çok pahalıda değil ama vereceğiniz paranın hakkını performans ve kalite olarak alacağınızdan emin olun.

3) Vargonen

Yine bir İzmir firması, Yüksek hızlı kaliteli hosting hizmetleri sunuyorlar. Koşulsuz para iadesi ile ne kadar kaliteli hizmet verdiklerini gösteriyorlar. Daha önce bir blog sitem için kullanmıştım ve gerçekten memnun kalmıştım. Müşteri hizmetleri konusunda bi tecrübem olmadı onun için bir yorum yapmayacağım.

4) Netinternet

Netinternet uzun zamandır kullandığım kurumsal bir datacenter firması. Denizli’de bulunan firma büyük yatırımlar ile bu işi yapıyor. Müşteri hizmetleri çok iyi, fiyatları ise yüksek değil. Yani fiyatına göre performansı gayet iyi duruyor.

Reseller için aynı şeyleri söyleyemem, reseller hizmetinde paylaşımlı sunucular olduğu için ve kullanan sayısının çokluğu nedeniyle yüksek laglar, donmalar yaşanabiliyor.

5) Güzel Hosting

Fiyat – Performans firması diyebilirim. Teknik destekleri kendilerinide dediği gibi efsanevi…

Şu anda aktif olarak reseller kullanıyorum. Fiyatına göre aldığım en iyi performanslardan bir tanesi diyebilirim. Ayrıca son zamanlarda makineleri güçlendirdiler ve gözle görülür hız artışları mevcut. Firmanın Netinternet Denizli veri merkezinde kabinleri mevcut. Ayrıca Radore ve Yurtdışında server’ları bulunuyor.

Tavsiye edebileceğim firmalardan bir tanesidir. Günden güne büyüyen bir firma.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Telegram Üzerinden Para Kazanma Click Botu

Bugün sizlere Telegram üzerinden para kazanabileceğiniz bir bot’tan bahsedeceğiz. Bu bot sayesinde Litcoin olarak telegram ...

4 Yorumlar

 1. Turhost firmasını aktif olarak kullanıyorum, canavar gibi server’ları var. Hız ve müşteriye verdikleri önem gibi hususlardan dolayı bu firmayı tek geçerim. Ayrıca sitemin yayında kalma süresi çok yüksek, fiyatları ise çok yüksek sayılmaz. Güzel, yatırımlık projelerde bence Turhost değerlendirilmeli.

 2. Her zaman iyi bir hostıng firmasını aramısımdır.. Ama şu an veridyen kulanıyorum gayette menunum.

 3. Fiyat – performans ve kalite kesinlikle güzel hosting. Aktif olarak kullandığım tek host firması.

 4. Birde Serin Host var oda çok iyi yaklaşık 10 – 20 tane arkadaşımın hepsi buradan alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir