Kılavuz Yazılım / Genel / Filezilla Dosya Transfer Hızlandırma

Filezilla Dosya Transfer Hızlandırma

filezilla-ip-blok-sorunu

Filezilla kullanıyorsunuz ama ftp protokolü ile yükleme işlemlerinde aşırı bir yavaşlık, ağırlık mı söz konusu? O zaman Server tarafından ip blok sorunu ile karşılaşıyor olmanız muhtemel.

Filezilla ile ftp bağlantısı yaparak hostunuza dosya atarken aynı anda birçok port kullanımı yaparak dosya transferi yapılır buda sunucuda bulunan güvenlik programlarına takılır. İp adresi üzerinden bir saldırı geliyor izlenimiyle ip adresinde bloklama yapar.

Filezilla FTP IP Blok Sorunu

Bloklanma sorunu ile karşılaşıyorsanız sorununuzu şu şekilde çözebilirsiniz.

Filezilla Ftp programını açıp, Düzenle > Ayarlar sekmesine tıklıyoruz.

filezilla-1

Gelen Ayarlar sekmesinden ise “FTP” bölümüne geliyoruz. Aktarım Kipi bölümü default ayarlarda “Pasif” olarak işaretlidir. Biz burayı “Aktif” olarak işaretliyoruz.

filezilla-2

Daha sonra “Aktarım” sekmesine gelerek Eş zamanlı aktarım, indirme ve yükleme bölümlerini 1 olarak ayarlıyoruz. Böylelikle çoklu aktarım ayarlarınıda pasif etmiş olduk. Yani yüklemelerde tek tek, hızlı bir şekilde takılmadan yükleme yapabilmeye olanak sağladı. Buda dosya aktarımlarda performans olarak size olumlu etki sağlayacaktır.

filezilla-3

İşlemlerimiz bu kadar son olarak Filezilla programını kapat-aç yaparak test işlemlerimizi yapabilir ve sorunsuz kullanım sağlayabiliriz.

Dipnot: Filezilla’da aktarımlarda yavaşlığın en büyük nedeni çoklu dosya aktarımıdır. Farklı portlar üzerinden çoklu dosya aktarımı saldırı izlenimi verir bu nedenle ayarlarınızı doğru yapıp, kullanmanız faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Sitesi Kurulumu: Sıfırdan Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Telegram Üzerinden Para Kazanma Click Botu

Bugün sizlere Telegram üzerinden para kazanabileceğiniz bir bot’tan bahsedeceğiz. Bu bot sayesinde Litecoin olarak telegram ...

2 Yorumlar

  1. Web adresine sahip olan her kişinin kesinlikle kullanmasını tavsiye ettiğim programdır Filezilla. SSL ile bazı yavaşlıklar yaşandı fakat bu çoklu dosya aktarımı ve ip blok sorunları dahilinde ki konu paylaşımınız bu sıkıntılara çözüm buldurmuş. Çok teşekkürler makaleniz için, blogunuzu beğenerek takip ediyorum.

  2. Bahsettiğiniz ayar sonrası filezillada gözle görülür bir hızlanma oldu, detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir