Kılavuz Yazılım / Seo / Google SEO Nedir, Avantajları

Google SEO Nedir, Avantajları

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Arama motorlarında listelenen web sayfalarının daha doğru, temiz ve doğal bir şekilde listelenmesi, kullanıcılara net sonuçların gösterilmesi ve sonucunda kullanıcı deneyiminin arttırılması olayıdır. Web sayfa sahibi olan kişilerin, arama motorlarına uygun tasarımlar yapması, bu kriterlere uyması önemlidir. Sayfaya ziyaretçi akışının olmasını istiyorsanız mutlaka, sayfalarınızı seo kriterlerlerine uyumlu hale getirmeniz gerekir.

SEO Nedir? Neler Yapılmalı

Seo’nun ne olduğunu anlayabilmemiz için öncelikli olarak, Google botlarının çalışma mantığını öğrenmemiz gerekir.

Google bot (spider) nasıl çalışır?: Arama motorlarının botları (spiderlar) web sayfalarını dolaşırken bağlantılar (linkler) arası geçişler ile yayılırlar, bu işlem spider cache işlemidir. Bu işlem sayesinde arama motorları ulaşılması bir çok web sayfasına ulaşarak bunları indeksler ve veri tabanında saklar. Bu aşamadan sonra “arama sonuçlarında” listeleme işlemini yapar. Tabi ki bu listeleme sitenin “SEO” ya uyumluluk durumuna göre değişecektir. Seo’ya uyumlu olan, popüler olan sayfalar üst sıralarda listelenecektir.

Arama motorlarının botları, siteleri linkler üzerinden dolaşıp indeksleme işlemlerini yaparken belirli bir zaman harcarlar buda botların verimli çalışmasının önünde en önemli etkendir. Dünyada milyonlarca sayfalar olduğunu düşündüğünüzde, her siteye bir zaman ayırmak büyük bir iştir. Bu nedenle Google web sayfaların botlara göre ve kullanıcıların kolay kullanım yapabileceği bir şekilde düzenleme yapılmasını ister.

Kullanıcı deneyimi baz alınmalı: Daha az kod yapısı olan, hızlı, site içi linklemenin iyi yapıldığı, yeni web standartlarında hazırlanmış, akıllı cihazlar ile uyumlu sayfalar her zaman arama motorları tarafından daha fazla değer görürler. Bu tarz sitelere giren ziyaretçilerde doğal olarak sayfada daha fazla zaman geçirir ve siteyi daha fazla severler. Yani buradan anlayacağınız üzere Google’ın en çok önem verdiği konulardan bir tanesi “kullanıcı deneyimi” konusudur. Ziyaretçinin davranışlarına ve sayfayı olumlu bulup, bulmaması arama motorları için önemlidir. Faydalı sayfalar ziyaretçiler tarafından daha uzun süre ziyaret edilir bunu unutmayın. Bu nedenle hazırladığınız web sayfalarının kullanıcıları daha fazla sitede tutacak dökümanlar, görsel öğeler önermeli, kodlama yapısı da buna göre en başta yapılması gerekmektedir.

2017 Seo kriterlerinde ney önemli?: Google, kullanıcı deneyimini arttırmak, daha doğru bir arama sonuçlarını ziyaretçilere sunmak için sürekli algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Son olarak Google RankBrain Algoritmasını geliştirerek, kullanıma almıştır. Daha akılcı çözümlemeler yapabilen bu algoritma ile Google çok farklı bir noktaya geldi. Bu daha bir başlangıç olduğu için ilerleyen zamanlarda daha farklı algoritmalar göreceğiz.

Önceden sadece backlink çalışması yaparak Google’da anahtar kelimelerde güzel konumlarda olmak mümkünken, şu anda işler çok değişti. Backlink faktörü yerini domain otoritesine bıraktı. Yapılan backlink çalışmaları domain otoritesini yükseltmekte ve zamanla etkisini göstermektedir. Tabii ki aldığınız her backlink bu durumda fayda sağlamıyor, az çıkışları olan güçlü, temiz ve içerik ile uyumlu sitelerden alınan kalıcı backlinkler fayda sağlıyor.

Daha fazla sabır etmemiz gereken bu dönemde, özellikle makale yazarak sitenizin yayın hayatınızı sürdürüyorsanız sürekli özgün makaleler ile sitenizi güncel tutun. Kullanıcı deneyiminin önemini anlatmıştım. Buradan yola çıkarak yazacağınız yazıların “kullanıcıya fayda” sağlaması çok önemli olduğu için, fayda sağlayan özgün makaleler yazmanızı şiddetle öneriyoruz. Bu aşamadan sonra sabır ederek, emeklerinizin karşılığı olan “iyi bir sıralama” beklentinizi ortaya koymalısınız.

Makale yazarken SEO kurallarına uygun özgün yazılar yazmanız gerekir. Makale yazarken neler dikkat etmeniz gerektiğini ufaktan anlatalım. İlerleyen zamanlarda daha bununla ilgili detaylı bir konu anlatımı yaparız.

 • İlgi çekici, farklı bir başlık seçimi kullanılması.
 • Başlıkta anahtar kelimenin geçmesi sağlanmalı.
 • Açıklama yani (description) kısımında anahtar kelimenin geçmesi sağlanmalı.
 • Açıklama kısımı özgün, kısa ve öz tutulmalı.
 • Makaleniz için anahtar kelime kullanımı (keywords) kullanımını asla yapmamalısınız. Zaten Google keywords’e artık önem vermediğini söyledi.
 • Yazdığınız makale tamamen özgün, dolgun olmalıdır. Uzun ve etkili bir anlatım biçimi kullanmaya özen gösterin.
 • Makale içinde en az 2 (iki) adet resim kullanılmalı.
 • Makale içinde en az 1 (bir) adet bağlantı çıkışı olmalı.
 • Başlık etiketlerini kullanınız <h1>,<h2>,<h3>,<h4> …
 • Başlık etiketlerini kullanırken büyükten küçüğe olacak şekilde hiyerarşik olarak kullanım yapılmalı.
 • <h1> etiketi en fazla 1 (bir) adet kullanılmalı.
 • <h2> en fazla 2 (iki) defa kullanılmalı.
 • <h3> en fazla 3 (üç) defa kullanılmalı.
 • <h4> en fazla 4 (dört) defa kullanılmalı.
 • Makale içinde önemli yerler var ise “kalın” olarak işaretlenmeli.
 • Makalede listleneme kullanımları yapılmalı, madde ile listeleme, sayısal listeleme ve benzeri.
 • Anahtar kelime kullanımı çok fazlaya kaçmamak kaydı ile 2-3 adet yapılabilir.
 • Video’lu anlatım var ise mutlaka yazı içinde kullanılması gerekir.
 • Makaleniz için asla ve asla “etiket” kullanmayın. Manuel spam’a düşmenizi sağlayabilir. Bu nedenle bu tarz birbirinin kopyası olan sayfaları oluşturan etiketleri kullanmayınız. Hem kopya içerik algısı oluşturmamak için önemli.

Makale yazarken bu kriterlere dikkat ederek hazırladığınız yazılarını arama motorları tarafından değer görürler. Makalenizi yayınladıktan sonra yapmanız gereken tek şey sabır etmek ve beklemek olacaktır. Günümüzde bir makalenin hak ettiği konuma gelmesi 1 – 2 ay gibi bir süre zarfını gerektirir.

Seo sadece makaleden ibaret olmadığı için sürekli olarak uygulamalar ile kendinizi geliştirip, kendi seo stratejinizi geliştirmeniz gerekiyor. Google’ı bir geçim kapısı olarak görmeyi bırakıp, ziyaretçilere fayda sağlayacak paylaşımları yapmaya önem vermeliyiz. Böylelikle hak ettiğimiz konumlar ister istemez zaten gelecektir. Seo nedir konumuzu daha fazla uzatmak istemiyorum. Sizlere az çok başlangıç aşamasında nedir, neler yapabiliriz ve 2017 seo stratejisi oluşturabileceğiniz bir makale hazırladığımı düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan SEO Makalede Etiket Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

5 Yorumlar

 1. Google’da SEO Nedir konusunu araştırırken bu yazıya rastladım. Çok uzun ve detaylı bir anlatım biçimi benimsemişsiniz, bu nedenle makale benim açımdan tam anlamıyla açıklayıcı, ışık tutucu bir yazı oldu diyebilirim. Özellikle organik SEO konusunda özgün makale kullanımının önemine değindiğiniz iyi oldu. Makale yazımında etiketleri kullanmayacağımızı bilmiyordum ve ben hala makale post ederken, yazılarım için dünya kadar etiket kullanıyordum, bunun tehlike yaratabileceğini yeni keşfettim. Yani daha fazla uzatmak istemiyorum, on numara beş yıldız bir anlatım biçimiyle yazılmış bir makale diyebilirim.

 2. SEO tam bir geçim kapısına döndü o nedenle bu satış işleri tam olarak bitmeden, spam korkusuda bitmeyecek. Doğal bir çalışma yapmak istiyorum ama ister istemez spam izlenimi oluyor. Geçenlerde yeni bir domain aldım, blog kurdum ve buna çalışma yapmaya başladım. Yani şunu anladım ki yeni bir isim hakkı alıyorsanız, çok zamana ihtiyacınız var. Ağzınızda kuş tutsanız, Google’a yaranamazsınız, o nedenle ilerde proje düşünenler şimdiden isimleri tescil edip, ufaktan yazı girişleri yapıp ileriye yönelik bekletebilirler. Siteyi 1 yıl bekletip, o şekilde kullanınca daha etkili olacağını düşünüyorum. Yani domain yaşının SEO için çok önemli bir konu olduğunu anlamış bulundum. Ecem’in gücü nereye kadar yeter ise, bu yolda devam edeceğim. Bakalım daha ne gibi güncellemeler yapacak.

 3. Ecem hanım, domain stratejiniz çok doğru, eski domain’ler Google için daha fazla önem arz ettiği için, domain bekletme işlemi ileriye yönelik bir yatırım gözüyle görüyorsunuz. Doğru bir strateji yalnız dikkat etmeniz gereken konu, domaini alıp köşeye katmamanızdır. En azından ufakta olsa ara ara çalışmalar yapılması sitenin değer kazanması gerekir. Zaten zamanla hak edilen değer verilecektir. Backlink çalışmalarında biraz daha titiz davranıp o şekilde bir çalışma uygulamak gerekir. En son iş sabırla beklemek olacaktır.

 4. Hüseyin Arslan

  Google SEO Nedir konusunu detaylı bir biçimde anlatmışsınız. SEO’nun ne olduğunu benimsetecek, kaliteli ve sade bir anlatım biçimi kullanıldığı için anlaşılması çok basit bir yazı olduğunu görüyorum. Seo’nun çok avantajı bulunduğundan, özellikle yeni kitlelere ulaşım sağlanması için önerilen teknikleri yeni bir makale şeklinde anlatım sunabilirseniz seve seve okumak isterim. Teşekkür ederim bu fayda sağlayan yazı için.

 5. Hocam verdiğiniz bilgiler üzerinden siteme eklemeler yaptım gerçekten 1 hafta içerisinde etkilerini gösterdi, bir kaç basamak sıra yükseldim. Teşekkür ederim, sonraki yazılarınızı merakla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir