Kılavuz Yazılım / Windows / Güvenlik Sertifikası Sorunu Çözümü

Güvenlik Sertifikası Sorunu Çözümü

güvenlik sertifikası sorunu

Bilgisayarınızın başına geçtiniz, güç düğmesine basarak kişisel bilgisayarınızı açtınız ve bir tarayıcıyı açarak stabil günlük işlerinizi yapmaya başlayacaksınız ama Bağlantınız gizli değil yada Bağlantınız güvenli değil şeklinde bir hataylamı karşılaşıyosunuz? cevabınız evet ise bu yazımız tamda size göre.

Günümüzde bir çok insanın karşılaştığı sorunların başında “güvenlik sertifikası sorunları” geliyor. Çünkü bazı nedenlerden dolayı kullandığınız web tarayıcısı (Chrome, Opera, Mozilla, Safari vs.) size hata vererek girmek istediğiniz siteye girebilmenizi engelliyor.

Sertifika Hatası Neden Kaynaklanır?

SSL güvenlik sertifikası kullanan web sayfaları, sertifika geçerlilik tarihleri bulunur. Bu geçerlilik tarihi içerisinde siteyle bağlantı kurduğunuz arkaplanda bağlantınız şifrelenmiş bir şekilde devam eder. Buda sizin bağlantınız üzerinden 3’üncü şahısların bilgilerinizi ele geçirmesine karşı koyarak sizin daha güvenli bir kullanım yapmanıza olanak sağlar.

Aslında E-Ticaret sitelerinde de durum böyle. Üst adres çubuğunda mutlaka site isminin yanında “yeşil bir bar” görmüşsünüzdür. Bu tarz sitelerden alışveriş yaparken yeşil ibarenin olmasına herkez dikkat eder.

Asıl sorun ise 2 seçenekten kaynaklanabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız muhtemelen şu 2 seçenek vardır.

  1. Girmeye çalıştığınız web sitesinin, güvenlik sertifikası süresi dolmuştur. (Sizle alakalı bir durum yok demektir.)
  2. Sizin bilgisayarınızın saat ve tarih ayarları default zamana. Yani bilgisayarınızın üretim tarih-saatine gelmiştir. Eski tarih-saate dönüş yaptığı için tarayıcı size “geçersiz sertifika” hatası veriyordur.

Şimdi size örnek olarak 2 farklı hata türü gösterelim.

bağlantınız gizli değil
Google bağlantınız gizli değil hatası
bağlantınız güvenli değil
Bağlantınız güvenli değil hatası

Çözüm Yolları

Öncelikli olarak şunu bilelim. Eğer girmeye çalıştığınız web sitesinin sertifika süresi dolmuş ve uzatmamışsa o zaman sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Misal; yukarıdaki resim’de google’a girmeye çalışırken bağlantınız gizli değil hatası vermiş. Az mantık kurduğumuzda Google’ın sertifikasının bitmesi mümkün değil, Dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi.

O zaman bu durumda sorun nerede? bizim bilgisayarımızın tarih-saat ayarlarında. Yapacağımız işlem ise tarih ve saati güncellemek olacaktır. Bunun için Windows 10 kullanıyorsanız ;

Sağ tarafta bulunan tarih-saat’in üstüne gelip sağ tıklayın “tarih-saat ayarla” seçeneğine tıklayın. Daha sonra ise;

tarih saat ayarla

Saati otomatik ayarla bölümünü pasif yapıp sonra tekrar aktif yapmanız durumunda tarih-saat otomatik olarak microsoft’un resmi internet sitesi üzerinden güncellenecektir. Tekrar tarayıcınıza gelip sayfayı yenilediğinizde hatanın gittiğini göreceksiniz.

Windows 8 – Windows 7 sürümlerinde ise yine saate sağ tıklayın, tarih/saat ayarla > internet saati en son ise aşağıda gösterdiğimiz üzere “internet saat sunucusuyla eşitle” seçeneğini seçip güncelleştir diyoruz.

internet saat ayarları

Güncelleştirme işlemi tamamlandıktan sonra sayfaya tekrar girip yenilediğimizde sorunun gittiğiniz görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Update Kapatma 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Windows 10 USB Format Diski Nasıl Oluşturulur?

Windows 10 format flashı yapma isimli bu makalemizde bilgisayarınıza format atabilmeniz için windows iso dosyasını ...

Bir Yorum

  1. Sık sık bu sertifika hatasını alıyordum. Teşekkür ederim. Çözemeyen arkadaşlara bu yorum altından yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir