Kılavuz Yazılım / Seo / Htaccess 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Htaccess 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi htaccess

301 Yönlendirmesi Nedir? : Web sitenizi yeni bir alan adına taşımak istiyorsunuz ama yaptığınız tüm Google çalışmalarının araya gitmesini istemiyorsanız eski sitenizi, yeni taşıyacağınız siteye Htaccess ile 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. Böylelikle eski sitenizin bütün seo çalışmaları yeni sitenize transfer edilmiş olur.

301 yönlendirmesi yapmadan sitenizi taşırsanız, yeni açtığınız domain sıfırdan yayına gireceği için sıfırdan çalışmalar yapmanız gerekecektir. Buda size zaman ve ekstra masraf sorunları yaşatacaktır. Bilmeniz gereken konulardan bir tanesi de eski sitenizin hosting paketini iptal etmemeniz gerektiği geliyor. Hosting üzerinden 301 yönlendirmesi yapacağınız için paketinizin aktif olması gerekir.

.Htaccess ile 301 Yönlendirmesi Yapalım

Bunun için öncelikli olarak sitenize ftp ile bağlantı kurun (filezilla’yı kullanabilirsiniz). Ftp programınız ile bağlantı kurduktan sonra public_html klasörüne giriş yapın. Giriş dizininde bulunan .htaccess dosyasına sağ tıklayıp düzenle diyebilirsiniz. Htaccess dosyanızın içine şu kodları kendinize göre düzenleyerek ekleyiniz.

Düzenleme ve ekleme işlemi tamamlandıktan sonra kaydederek çıkış işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle .htaccess ile eski sitenizi yeni taşıyacağınız alan adına 301 yönlendirmesini yapmış olduk. Bu aşamadan sonra yapılması gereken Google’ın bu ayarları algılamasını sağlamak olacaktır.

Bunun için Google Webmaster Tools’a giriş yapıp eski ve yeni sitenizi buraya kayıt etmeniz gerekecektir. Daha sonra “ayarlar” kısmından “adres değişikliği” seçeneğinden devam etmeniz gerekecektir.

Daha sonra yönergeleri takip ederek 301 yönlendirmesinin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ederek işlemi tamamlayın. Bu işlemden sonra Google bir kaç gün içerisinde ayarları algılayıp site taşıma işleminizi onaylayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Domain Authority Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

3 Yorumlar

  1. Ferdi Bıçakçı

    Eski yıllarda film sitelerinin TİB tarafından kapatılması sebebi ile fazlaca kullanıyorduk şimdilerde pek ihtiyaç duymuyorum. Google tarafından mimlenmiş ama sosyal medyadan gelen hitleri kaybetmemek için site değişikliği yapmak istediğim sitem mevcut. Bu yönlendirme sayesinde google mimlenmesinden kurtulabilir miyiz acaba? Ya da farklı olarak ne önerebilirsiniz?

    • Mimlenme sebebinin tespit edilip, sorunun düzeltilmesi en kalıcı çözüm olacaktır. 301 yönlendirmesi bir noktada işinize yarayabilir.

      Eğer sorun backlinklerde ise, 301 yönlendirmesi backlinkleride yeni domaine aktaracağı için problem devam eder. Bu durumda soruna neden olan backlinklerin temizlenmesi gerekiyor.

  2. Böylesine harikulade bir anlatım için teşekkür ederim. Yazılarınızı okuyorum, 301 yönlendirme konusunda bu yazınızda verdiğiniz yöntem bilgileri nedeniyle müteşekkirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir