Kılavuz Yazılım / Seo / Htaccess SSL Yönlendirme

Htaccess SSL Yönlendirme

htaccess redirect ssl yönlendirme

Hatırlarsanız en son Chrome, Mozilla, Opera gibi Dünyanın en çok kullanılan web tarayıcıları getirdikleri güncelleme ile birlikte SSL (güvenlik sertifikası) kullanmayan web siteleri için adres çubuğunda “site bilgilerini göster” adı altında “bağlantınız güvenli değil” gibisine bir ibare göstermektedir.

Google’da bununla ilgili Chrome tarayıcısında bir güncellemeye gitti, velakin daha öncelerde SSL kullanan sitelerin bir adım önde olduğunu gerek Google amca gerek ise SEO uzmanları yazılarında söylüyorlardı. Bu getirilen Chrome güncellemesi ile birlikte bunun doğruluğu kanıtlandı.

Let’s Encrypt Ücretsiz SSL Sertifikası Aktif

Mozilla, Cisco ve Electronic Frontier Foundation kuruluşları boş durmuyor, çok çalışıyor… Internet Security Research Group sivil toplum örgütü tarafından kurulan Let’s Encrypt Mozilla, Cisco gibi devlerden finansman alarak tüm insanlık için güvenli internet ortamı oluşturulması maksadıyla ücretsiz SSL sertifikası sağlıyorlar.

Bu sayede internet ortamında gezen, alışveriş yapan vs.. tüm insanlar arka planda şifreli bağlantı ile internet ortamında kendilerini daha güvende hissedebilecekler. Sizin kullandığınız web sitenizin SSL sertifikası yok ise ücretsiz bir şekilde Let’s Encrypt sertifikasını kurmanızı önerebilirim.

Direkt Admin hosting paneli kullanıyorsanız Direkt Admin ücretsiz ssl kurulumu isimli makalemizi inceleyerek kurulumun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

SSL-olmayan-guvensiz-baglanti
SSL Yüklü Olmayan Site Görünümü
htaccess ssl yonlendirme
SSL Yüklü Olan Site Görünümü

Bu noktadan sonra yapmanız gereken sitenizi http protokolünden https:// protokolüne htaccess yönlendirmesi yapmanız olacaktır. Ayarları nasıl yapacağız hemen gösterelim.

Htaccess SSL Redirect (Yönlendirme)

Htaccess SSL yönlendirme işlemi için Htaccess dosyasında düzenleme yapacağız. Htaccess dosyası Apache sunucu düzenleme dosyasıdır. Linux sistemlerde mevcut olan bu dosya genel olarak sitenizin ana dizininde yer alır. Bunun için öncelikle Ftp’den sitenizin hosting hesabına bağlantı kurun.

Public_html içerisinde bulunan .htaccess dosyasını açın. Eğer .htaccess dosyanız yok ise o zaman bu dosyayı oluşturun ve Public_html klasörünün içine atın. Dosyayı açtıktan sonra ise;

Bu kodları .htaccess dosyanızın içine yapıştırın ve kodumuzdaki siteniz.com bölümüne alan adınızı yazın ve kaydedin. Bu işlemlerden sonra sitenize giriş yaptığınızda bağlantınızın http:// değil https:// olarak açıldığını göreceksiniz.

Eğer WordPress kullanıyorsanız Really Simple SSL eklentisini kurarak ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Özel bir web sitesi kullanıyorsanız o zaman siteniz için kullandığınız görsel öğelerin bağlantılarını kontrol edip https:// li olarak güncellemeniz gerekebilir.

Webmastertools’da Güncelleme Yapacağız

Son olarak makalemizi sonlandırmadan, bu işlemlerden sonra Google Webmaster Tools ‘a giriş yapıp mülk ekle diyerek sitenizi https:// ön eki gelecek şekilde ekleme yapınız. Böylelikle bu bağlantı üzerinden gelen ziyaretçileri analiz edebileceğiz

Bir önceki yazımız olan Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

5 Yorumlar

  1. Web sitemi ssl sertifikası yükledim geçiş sürecinde yönlendirme yapmam gerekiyordu bu makale sayesinde htaccess ile kolaylıkla bağlantılarımı yönlendirebildim. Gerçekten faydalı bir makale olmuş, sık kullanılanlara alacağım hocam sitenizi.

  2. SSL yönlendirmesi yapmak bu kadar kolay mıydı? Ayrıca sormak istediğim bir şey var. https:// olarak yönlendirmeleri htaccess ile yapmak zorunda mıyım? normal bir yönlendirme kodu ile yapsam problem yaşarmıyım?

  3. WordPress için simply ssl eklentisini kullanıyorum. Sitede tüm içerikteki linkleri https e yönlendiriyor. htaccess e de kendi otomatik yazıyor.

  4. Siteme SSL yükledim ama ayarları bir türlü yapamıyordum. Özellikle makalenizde geçen htaccess https yönlendirme kısmı tam olarak ihtiyaçlarımı giderdi diyebilirim. Ayrıca WordPress kullananların Really Simple SSL eklentisi ile kolaylıkla ayarlarını yapabilmesi mümkün. Hatta şöyle söyliyim, bütün ayarlarınızı eklenti otomatik yapıyor tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir