Kılavuz Yazılım / Html / Html Yazı ve Resim Ortalama Kodu

Html Yazı ve Resim Ortalama Kodu

Bu makalemizde HTML yazı ve resim ortalama ile ilgili bilgilerimizi paylaşacağız. Özellikle bu işe yeni başlayan webmaster adayı arkadaşlarımızın öğrenmesi gereken konulardan bir tanesi resimleri, yazıları ortalama konusudur. HTML’de bunları size uygulamalı olarak göstereceğiz. Öncelikli olarak bir metin’imiz var ve bunu nasıl ortalayabiliriz bunu size gösterelim.

Herşeyi ortalamak: <center> kodumuzun içine altığımız herşey ortalanacaktır. Bu kod Html5 standartlarına uyumlu olmadığı için günümüzde pek kullanılmamakta. Örnek uygulama şu şekildedir.

Yazı ortalama kodu: Yazıyı ortalamak için <div> içinde kullanacağımız “align” parametresi işimizi görecektir. Kullanımı ise şu şekildedir.

Yazıyı veya resimi ortalamak için altarnetif olarak css kullanabilirsiniz. Satır için css kullanımı ile resmi veya metini şu şekilde ortalayabiliriz.

HTML ile resmi ortalamak: Bunun için resim çekme kodumuzu <div> ‘in içine aldığımızda ve div’e align parametresini verdiğimizde doğal olarak resim ortalanmış olur.

Css ile ortalamak için ise yine aynı mantıktan yola çıkıyor ve işlemlerimizi şu şekilde yapıyoruz.

Bu şekilde işlemimizi tamamlamış oluyoruz. İşlemler bu kadar basit, eğer anlamadığınız bir şey olursa yorum yapmakta çekinmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Html Renk Kodları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

datepicker ekran

Datepicker Belirli Günleri Pasif Etme

Merhaba değerli okuyucular, bir projede tarihler ile ilgili bir kaç işlem yapmam gerekti sonrasında bu ...

5 Yorumlar

  1. Html öğrenmeye yeni başladım, htmlde resim ortalamak bazı yerlerde çok işime yarıyor. Zaten yazı ortalama yaparak sitemin ana sayfasında kutular oluşturuyor ve o kutulardaki yazıları kolaylıkla ortalayabiliyorum. Böylelikle daha güzel ve düzenli bir görünüme kavuşmuş oluyorum.

  2. Html kullanırken sürekli kullanılan kodlar. Bir yazıyı veya resimi ortalamak veya sağa, sola yerleştirme gibi kodları bilmek önemli. makaleniz çok faydalı olmuş, elinize sağlık.

  3. İbrahim Turan

    Bana sorarsanız html şuan bootstrap olmadan bir işe yaramıyor. Yazı için teşekkürler 🙂

  4. Bende ilk başladığımda resim ve yazı ortalamayı bilmiyordum ama zamanla uygulamalar yaparak konu hakkında tecrübe sahibi oluyorsunuz. Özellikle ben ortalama işlemlerinde css kullanılmasının daha mantıklı ve faydalı olacağını düşünüyorum. Html kodlaması yaparken Google amcayı düşünmeliyiz.

  5. HTML responsive olmadığı sürece çözünürlüklerde hatalar meydana geliyor bu yüzden bir site kuracaksam bu bootstrap alt yapısı ile veya cms kullanacaksam wordpress joomla gibi sistemler tercih ederim daha sağlıklı üstelik htmlde yazılan kodların ve zaman kaybının önüne geçmiş oluruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir