Kılavuz Yazılım / Html / Html’de Bir Resime Link Vermek

Html’de Bir Resime Link Vermek

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Html’de resme link nasıl verilir? ve bunun parametreleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Html’de resime link vermek neden önemli ve nasıl bu işlemi yaparız anlatmaya başlayalım.

HTML resme link vermek: Web’te yeni başlayan arkadaşlarımız için önemli konulardan bir tanesi resime nasıl link verileceği konusudur. Gelin öncelikle HTML’de normalde nasıl link veriyoruz önce onu inceleyelim ve daha sonra resime link vermeyi anlatalım.

Sayfamızın bir bölümünde Google’a bağlantıyı şu şekilde veririz.

Burada ekranda “Google” yazar ve üstüne tıkladığınızda bulunduğunuz sayfadan Google’a gidersiniz. Bu kodumuzu resime link vermek için kullanacağız. Öncelikli olarak link vereceğimiz resimimizi sayfaya çekelim.

Bu şekilde resmi sayfaya çekmiş olduk. Şimdi bu resmimize şu şekilde bağlantı verelim ve resme tıkladığımızda google’a bağlansın. Yapmamız gereken normal link verme kodumuz olan <a href=”http://www.google.com.tr”>Google</a> kodumuzda bulunan “Google” yazısını silip, o kısma resmimizi katacağız. Tam olarak şu şekilde olacak.

Böylelikle resme tıkladığımız google.com.tr adresi tarayıcımız tarafından açılmış olacaktır.
Peki bağlantıyı yeni pencerede açmak istersem ? : Bu durumda rel=”_blank” parametresini kullanacağız ve bu kodumuzun son hali şu şekilde olmuş olacaktır.

Örnek kullanımlar bu şekildedir. Örneklerimizi bu şekilde çeşitlendirebiliriz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

datepicker ekran

Datepicker Belirli Günleri Pasif Etme

Merhaba değerli okuyucular, bir projede tarihler ile ilgili bir kaç işlem yapmam gerekti sonrasında bu ...

3 Yorumlar

  1. Teşekkürler ben link vermeyi yapabiliyordum fakat ayri bir sayfada acmasini simdi ögrendim. Bu tarz yazılarınız çok fayda sağlıyor, sizi takip etmeye devam edeceğim.

  2. HTML Link veya bağlantı vermek aslında kolay birşey. HTML link vermeyi biliyordum ama HTML resim ve yazıyı nasıl ortalama yapabilirim? bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz? gerek div ler gerek ise normal nesneleri nasıl ortalayabiliz bununla ilgili bir makale paylaşsanız çok mutlu olurum.

  3. Resimlerinize alt=”” tagı eklemeyi unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir