Kılavuz Yazılım / Linux / Iptables Port Açma ve Kapatma

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda güvenlik duvarının etkin olduğunu, ancak tüm bağlantı noktalarının açık olduğunu göreceksiniz.

Port açma işlemi sayesinde sunucusuna Cpanel, Plesk, CentosWebPanel, Directadmin ve benzeri panellerin kurulumu yapıldıktan sonra bağlantı sağlanabilmesine olanak sağlıyor.

Port açma yada kapatma işlemi sunucu güvenliği açısından da kullanılmaktadır. Misal; Ssh portu değiştirme, panel portu değiştirme gibi.

Sunucunuzdaki bazı bağlantı noktalarını kapatmak, hatta önceden yapılandırılmış bir güvenlik duvarınız varsa bazılarını açmak isterseniz, güvenlik duvarınızdaki bağlantı noktalarını açmak ve kapatmak için aşağıdaki kuralları kullanabilirsiniz.

Geçerli Güvenlik Duvarı Kurallarını Listelemek için şu komutu kullanabilirsiniz.

Bu komut, IPtables’a yüklenen tüm geçerli güvenlik duvarı kurallarını listeler.

Centos 6 Iptables Port Açma

Centos 7 Iptables Port Açma

Örneğimizde 80 numaralı bağlantı noktasını yani 80 numaralı portu açıyoruz ve bunu kaydediyoruz.

Bu komut istenen portu açar. Örneğimizde, 80 numaralı bağlantı noktasını açıyoruz. Açmak istediğiniz port numarası için 80 numaralı port numarasını değiştirmeniz yeterlidir. Kuralları güvenlik duvarı yapılandırmanıza kaydetmek için service iptables save komutunu çalıştırın.

Centos 6 Iptables Port Kapatma

Bu komut sunucunuzdaki 80 numaralı portu kapatır ve hiç kimse bu bağlantı noktası üzerinden bağlanamaz. IPtables yapılandırmanıza kaydetmek için service iptables save komutunu çalıştırın.

Centos 7 Iptables Port Kapatma

Kapatmak istediğiniz port numarası için yukarıdaki örnekteki 80 portunu değiştirin ve ardından güvenlik duvarı yapılandırmasına göndermek için komutun geri kalanını çalıştırın.

Bir önceki yazımız olan DirectAdmin Openlitespeed Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

DirectAdmin Openlitespeed Kurulumu

Merhaba, bugün sizlere Directadmin kurulu sunucunuza Open lite speed kurulumu yaparak sunucu performansınızı yükseltmenizi sağlayacağız. ...

Bir Yorum

  1. Centos 7 üzerine Direct admin paneli kurmuştum ve bir türlü port açıp tanımlamalar firewall’a tanıtamamıştım. Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, port açma işini kolaylıkla yapabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir