Kılavuz Yazılım / Javascript / Javascript Alert Kullanımı

Javascript Alert Kullanımı

Javascript’te uyarı penceresi ile ziyaretçiye bir yerde uyarı vermek istiyorsanız javascript alert kullanımı yapabilirsiniz. Ben genel olarak javascript veya php kodları yazarken fonksiyonlardan yararlanılması taraftarıyım.

Fonksiyonlar sayesinde hazırladığınız blokları gereken yerlerde kolaylıkla çağırıp kullanabiliriz.

Eğer belli kritik yerlerde kullanıcılarınızdan “evet” yada “hayır” olarak iki seçenekli bir onay işlemi almak istiyorsanız daha önce yazdığımız javascript confirm kullanımı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Javascript Alert Uyarı Penceresi

Javascript’te ekrana uyarı penceresi açmak istiyorsanız şu kodu sayfanızın her hangi bir yerinde kullanmanız yeterli olur.

Ekran çıktısı şu şekilde olacaktır.

javascript alert

Peki bunu fonksiyon olarak kullanmak istersek nasıl bir kullanım yapmamız gerekir?

Bu fonksiyonumuzu sayfamızın <head> tagları arasında kullanacağız. Bu işlemden sonra neye tıkladığımızda bu uyarıyı verecek onu belirleyelim. Bir buton oluşturalım ve bu butonun tıklama özelliğinde fonksiyonu çağıralım.

Böylelikle butona tıkladığımızda uyari(); fonksiyonunu çağırmış olduk. Şimdi ise işi biraz daha geliştirelim ve oturum katmanı olarak cookie kullanan bir sitede giriş yapmış bir kişinin kimlik değerlerini ekrana uyarı penceresinde yazdıralım.

Şimdi ise bunu ekrana yazdıralım.

cookie alert print

Oturum bilgilerini javascript alert ile ekrana yazdırmış olduk. Daha farklı yerlerde kullanım yapmak sizin elinizde. Sadece biraz beyin fırtınası yapmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Javascript Onay Penceresi Confirm Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

javascript-dizi-tanimlama

Javascript Dizi Tanımlama

Diziler (Array) çoğu dilde bulunan ve artık dillerin temel taşlarından bir tanesi haline gelen veri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir