Kılavuz Yazılım / Laravel / Laravel Framework Nedir?

Laravel Framework Nedir?

Laravel Nedir?

Bir yazılımcının ihtiyaç duyduğu, gelişmiş özellikleri bünyesinde barındıran OOP ve MVC yapısına göre kodlama yapabileceğiniz, açık kaynak kodlu web tabanlı uygulamalar geliştirebileceğiniz bir framework’tür.

Bu framework ilk çıktığında “web sanatçılarının php frameworkü” sloganıyla piyasaya çıkmış ve günümüzde çok tutulan bir framework durumuna gelmiştir.

Laravel son teknoloji bir framework olduğu için en yeni teknolojiler ile proje geliştirme yolunda size bir nimet niteliği kazandırıyor.

MVC (Model, View, Controller) yapısı sayesinde Frontend ve Backend bölümleri ayrı ayrı kodlanabilir. Bu sayede daha anlaşılır bir yapıya sahip olunur, her uzman kendi alanlarında çalışma imkânına kavuşur.

Bu sayede yapılan projeler geliştirmeye açık, ekip oluşturulup projenin daha fazla kişi tarafından müdahale edilmesine elverişli bir ortam hazırlanır.

Laravel Özellikleri

Yapısına şöyle bir göz atıldığında gerçekten çok temiz bir kod yapısına sahip, basit kod dizimleriyle büyük projeler çıkarılabilecek, anlaşılması kolay bir sistemdir.

Detaylı ve gelişmiş dökümantasyonu sayesinde hiç kimseye ihtiyaç duymadan framework’ün kullanmak istediğiniz özelliğini öğrebilir ve uygulayabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız tüm bilgiler Laravel internet sitesinin dökümantasyon bölümünde mevcuttur.

Küçük ölçekli veya büyük ölçekli projelerde kullanılabilir bu framework size özellikle zaman açısından büyük tasarruflar sağlar.

ORM Yapısı

Orm (Object Relational Mapping) Database (veritabanı) ile uygulamamızın bağlantı kurduğu ve yönetiminin yapılmasını sağlayan bir yapıdır.

Eskiden olduğu gibi SQL kodları tek tek yazmaktan kurtulup, hazır nesneler sayesinde daha pratik, daha çözüm odaklı, daha hızlı yapılar oluşturabileceğimiz ve yönetebileceğimiz bir yapıdır.

Orm database’den bağımsız çalışır. Mysql, SQLite, Postgresql, Mssql, Oracle gibi database’lerden bağımsız çalışır ama aynı kodları kullanır. Hazır Orm yapısı sayesinde veritabanını yönetmek çok daha kolay.

Blade Template

Laravel içerisinde Blade adı verilen template engine bulunur. Bu sayede çalışmalarınıza çok kolay bir şekilde arayüz ile bütünleştirme işlemi sağlayabilirsiniz. Öğrenmesi çok kolaydır ve çalışmalarınız için çok temiz, dinamik arayüzler oluşturabilirsiniz.

Blade Template sayesinde Html ve Php kodları içerisinde cebelleşmeden bir kod kullanımı sağlayabilir, daha anlaşılabilir daha basit bir yapı elde edersiniz.

Route

Laravel’de çok güzel bir yönlendirme mekanizması bulunur. Kendinizi yormadan basit bir şekilde temiz url yapıları elde edebilir API’ler için uygun erişim yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Örnek kullanımı ise şu şekildedir.

Bu bölümden ister direkt yönlendirme yapabilir, istersek Controller’a yönlendirme yapıp, filtrelerden geçirip gereken işlemleri yapabilirsiniz. Direkt yönlendirme işlemlerini ise önermiyoruz. MVC yapısına göre kodlama yapacaksanız mutlaka bir Controller oluşturup, bu controller’a yönlendirip bu şekilde işlemleri sürdürmelisiniz.

Makalenin devamı gelecek.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

4 Yorumlar

  1. Laravel, yerel gelişim ortamınız da dahil olmak üzere tüm PHP geliştirme deneyimini keyifli hale getirmeye çalışmaktadır. Vagrant, Sanal Makineleri yönetmek ve sağlamak için basit ve zarif bir yol sağlar.

  2. Yeni yeni araştırıyorum bende kıymetli bilgiler için teşekkür ederim yeni konuyla ilgili makaleleri bekliyorum

  3. Laravel Framework hakkında başarılı bir yazı olmuş araştırmalarımı sonuçlandıracak bir makale teşekkürler.

  4. Güzel ve yalın bir dil kullanmissiniz. Çok faydalı bir yazı. Laravel konusunda beni cesaretlendiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir