MySQL Bul ve Değiştir

Geçmiş projelerden birinde MySQL ile kayıt altına alınan veriler üzerinde bir kaç işlem yapmam gerekti. Bunlardan biride TEXT içerisinde bulunan xxx string ifadesini yyy ile değiştirmem gerekti.

Bu yazıda MySQL metin arama ve değiştirme işlemini bir şarta bağlı olarak yapmayı anlatmaya çalışacağım.

Kısace MySQL Nedir

MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı, çok kullanıcılı, hızlı ve sağlam bir veri tabanı yönetim sistemidir. UNIX, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur. Daha detaylıı bilgiye wikipedia üzerinden bakabilirsiniz.

Kod Kullanımı

Yukarıdaki kod bölümüne ihtiyacınıza yönelik istediğiniz gibi koşul ekleyebilirsiniz…

Şartlı Kullanımı

Mesela kolon_adi değeri içerisinde “umut” geçen tüm kayıtlar üzerinde bu işlemi gerçekleştirmek istersek aşağıdaki where kodunu ilave etmemiz yeterli olacaktır.

Önemli Uyarı

Veritabanı üzerinde bu tarz işlemler kontrolsüz Y A P I L M A M A L I, veritabanı kopyanız üzerinden test ettikten sonra canlı ortamdaki veritabanına uygulamalısınız. Aksi takdirde üzülecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bitirdik

Bir yazının daha sonuna geldik her zamanki gibi takıldığınız yerlerde yorum bölümünden sorununuzu paylaşıp yadım talebinde bulunabilirsiniz… İyi kodlamalar… 🙂

umut sinav

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Makale yazmayı, insanlara fayda sağlamayı seviyorum. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve güzelleşir.

2 Yorumlar “MySQL Bul ve Değiştir

    1. faydalı olmasına sevindim @bilgin,
      MySQL veri tabanı işlemlerinde bu tarz replace komutu gibi komutlar hayat kurtarmakta.
      MySql replace kullanım örneklerini internetten daha fazla da araştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir