MySQL DISTINCT Kullanımı

Merhaba, bu yazımızda tablonun belirli bir sütununda tekrar edilen kayıtları sadece bir kez çekmenizi sağlayacak bir komuttan bahsedeceğiz. Mysql distinct kullanımı ile bir sütundaki kayıtlardan tekrarlanan kayıtlar sadece bir kere çekilerek istenilen yerde kullanılabilir.

Bu komut MsSQL’dede aynı mantıkta çalışmaktadır. Mantığı kavramak önemli. Kullanım yapabileceğiniz alanları kafanızda canlandırabilirsiniz.

Gelin bunu uygulamalı olarak yapalım. Öncelikli olarak örnek bir tablo yapısı oluşturalım ve bunu size gösterelim.

MySQL DISTINCT Kullanımı

Örnek tablomuzun adı: ogrenciler

og_idog_adiog_egitim
1Ahmet Arslanlise
2Recai Candanüniversite
3Zeynep Çeviküniversite
4Dilara Yılmazlise
5Tuncay Özçetindoktora

Tablo adımız: ogrenciler, ve bu tablomuzun 3 adet sütunu var. og_id, og_adi ve og_egitim. Biz distinct kullanımı yaparak og_egitim sütunundaki tekrarlanan kayıtları bir kere çekeceğiz.

Dikkat ederseniz og_egitim sütunda tekrarlanan ve tekrarlanmayan kayıtlar var. Sorgumuzun sonucuna gelin bakalım.

Bu sorgumuzun sonucunda bize lise, üniversite değerleri bir kez dönecektir.

Dönen Değerler
lise
üniversite
doktora

Bir önceki yazımız olan MySQL Order By Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Admin

Bilgi ve tecrübelerini yıllar önce kurduğu blog sitesi üzerinden anlatan, paylaşmaya önem veren birisi. Makale yazmayı seven, okumaya değer veren, soruna çözüm odaklı yaklaşımlar sergiyen sıradan bir kişilik.

https://www.kilavuzyazilim.com

8 Yorumlar “MySQL DISTINCT Kullanımı

  1. Mysql’de bazı noktalarda çok işime yarayan bir kod. Bir çok projemde kullandığım ender komutlardan bir tanesidir. Makale için teşekkürler.

  2. Bir çok sitede bu komutu araştırdım fakat bu kadar temiz ve açıklayıcı olarak Distinct Kullanımı anlatımını bulamamıştım. Faydalı yazı için teşekkürler.

  3. Sitelerde bu komutları araştırdım ancak yeterli bir dönüş alamamıştım. Çok teşekkürler Faydalı bir yazı olmuş..

  4. Aslında bir çok projemde kullandığım bir kod. Özellikle çoklu ve aynı kayıtlardan bir tanesini çekmek istediğimde ilk başvurduğum kod Mysql’de Distinct komutu olmuştur.

  5. lise de yazılım bölümü okudum yaşadığım sorunlardan dolayı devam edemedim yazılıma merakım çok sayfanızı merakla takip edeceğim.

  6. Bu kullanım gerçekten harika. SQL herkes öğrenmeli ve kullanmalı diye düşünmekteyiz. Ekipce sayfanızı takip etmekteyiz. Başarılı yazılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir