Kılavuz Yazılım / Php / Php Formdan Veri Alma ve Kontrol Etmek

Php Formdan Veri Alma ve Kontrol Etmek

Kılavuz Yazılım takipçileri; bugün sizlere php’de form işlemlerinde, formdan değerleri çekmeyi ve bu değerli kontrol etmeyi anlatacağız. Misal; bir iletişim formu hazırlıyor veya üye giriş formu oluşturuyor olabilirsiniz. Bu durumda formdan bilgileri çekerek, bu değerleri kontrol edip, sorgulamanız gerekir.

Php formdan veri alma: Öncelikle Html’de bir form oluşturalım ve bu formumuz “üye giriş” formu olsun. Örnek uygulamamız şu şekilde olacaktır.

Burada formumuz sorgu.php ‘ye verileri yollayacak, “post” methodu ile gönderim yapacaktır. Kullanıcı adı ve parola alanları oluşturduk ve en altta ise “Giriş” butonu oluşturduk. Bu formumuzu çalıştırdığımızda ekrana şu görüntü gelir.

Kullanıcı adı ve parola yazıp, gönder butonunu kullandığımız sorgu.php dosyamıza bilgiler “post” method’u ile gider. Şimdi sorgu.php dosyamızı oluşturalım ve verileri çekelim.

$_POST[]; fonksiyonumuzu kullandık çünkü post method’uyla verileri yolladık. form’da yazı ve şifre alanında belirlediğimiz “name” değerlerini yazıyoruz ve çekiyoruz. Yani $_POST[‘kullanici_adi’]; yazdığımızda kullanıcı adından gelen veriyi almış olduk. Yukarıdaki örneğimizde çektiğimiz verileri ekrana yazdırdık.

Sorgumuzu biraz daha geliştirelim ve eğer veriler boş değilse işleme devam edelim, form boş gelirse “form” alanına geri dönderelim.

Kullanıcı adı veya parola gelmezse sayfamızı form.html ‘e yönlendirdik. Böylelikle kullanıcı bilgileri doldurup yollaması gerektiğini anlayacaktır. Şimdi gelin kullanıcı adı ve şifre sorgulaması yapalım ve şifre doğruyla ne yapılması gerektiğini gösterelim.

Bu uygulamamızda Veritabanımızdaki kullanıcı adı ve şifre’nin, form’dan çektiğimiz değerler ile uyuşup uyuşmadığını sorguladık ve eğer kullanıcı adı şifre doğruysa, session.php dosyamızı entegre ettik ve oturum açmış olduk. Eğer bilgiler yanlış ise form.html dosyamıza yönlendirme yaptık.

Böylelikle php formdan verileri çekmek ve kontrol işlemini uygulamalı olarak göstermiş olduk.

Bir önceki yazımız olan Php Dosya ve Dizin işlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir