Kılavuz Yazılım / Php / Php Header Türkçe Karakter Sorunu

Php Header Türkçe Karakter Sorunu

Php Header Türkçe Karakter Sorunu

Php’de kodlama yaparken header kısmında yaptığınız bir hata sonucu karakter sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken çok basit olacaktır. Header kısmında karakter seti tanımlaması yapmadıysanız veya yanlış bir karakter seti belirlediyseniz sayfanızda Türkçe karakterlerde anlamsız ifadeler gün yüzüne çıkacaktır. Bu ifadelerde sayfa sağlığı açısından büyük bir problem teşkil edecektir.

Türkçe’de bulunan aksam harfler sayfalarda karakter problemi yaşanmasına olanak sağlar. İnternet ortamında girilen tüm değerlerde Türkçe aksam harflerden uzak bir kullanım biçimi benimsenir. Türkçe’de kullanılan ama ingilizce’de kullanılmayan aksam harfler şunlardır;

Php Türkçe Karakter Sorunu makalemizi okumadıysanız bağlantıyı kullanarak makalemizi detaylı bir biçimde okumanızı öneririm.

Header Karakter Sorununun Giderilmesi

Bunun için öncelikli olarak kodlamayı hangi standartlarda yaptığınızın önemi büyük. Eğer ki, HTML5 ile kodlama yapıyorsanız, sayfanızın <head> kısmından hemen sonra;

Yada HTML5’den daha düşük, alt bir sürüm kullanarak kodlama yapıyorsanız şunu kullanmanız gerekir.

Böylelikle sayfa içinizde karakter setimizi Türkçe destekli bir set olarak belirlemiş olduk.

Bir önceki yazımız olan PHP Değişken Tanımlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir