Kılavuz Yazılım / Api / Php ile IP Adresinden Konum Bulma

Php ile IP Adresinden Konum Bulma

Php IP Adresi Konum Bulma

Php ile ip adresinden yer tespiti mümkün mü? sorusunun cevabı için bu makaleyi hazırladık. Ücretsiz olarak dağıtılan ufak bir api sayesinde ip adresinin hangi lokasyon’da olduğunu kolaylıkla tespit edebiliyoruz.

Sitenize giren ziyaretçilerin hangi ülkeden, hangi şehirden sayfanıza bağlandığı ve daha fazla detayları nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız. Bunun için ip-api.com bize ücretsiz bir api veriyor. Biz bu apiyi kullanarak işlerimizi kolaylıkla yapabiliriz.

Projenin neresinde kullanabilirim?: Projenizde kişinin ip adresinden konumunu bulup, bu konuma yakın yemek, iş yeri, alışveriş merkezi vs.. gibi projenizde alakalı birşeyler gösterebilirsiniz.

PHP ile IP Adresinden Konum Bulma

Geolocation API’de dökümantasyon bölümünde görüldüğü üzere php, json, xml, csv gibi farklı formatlarda kullanım sağlayabiliyoruz. Ben json olarak size paylaşacağım.

Sorgulatacağınız ip adresini bir değişkene tanımlatıp bunu apiye Curl ile post ettiriyoruz. Şu şekilde,

Değerler bize object olarak geri dönecektir. Bu değerleri tek tek çekip ekrana yazdıracağım böylelikle, hangi bilgileri aldığımızı görmüş olursunuz.

Sonuç olarak ip adresinden ziyaretçinin yerini, konumunu tespit etmek için bu apiyi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yukardaki kodları çalıştırdığınızda ekrana şu görüntü gelecektir.

api sonuç

Anlamadığınız bir yer varsa yorum yaparak destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Php Tc Kimlik No Doğrulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir Yorum

  1. Php ile ip adresinden konum bularak bazı projelerimizde farklı işlemler yaptırabiliriz. Mesela ben son projemde randevu sisteminde, yurt dışından giren ziyaretçilere bu sistemi farklı bir şekilde kullandırıyorum. Burada önemli olan kısım kişinin hangi ülkeden girdiğini Api ile tespit edip ona göre işlem yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir