Kılavuz Yazılım / Php / Php Json_encode Kullanımı

Php Json_encode Kullanımı

Php Json_encode Kullanımı

Php ile Json encode kullanımını bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz. Json olarak post edeceğiniz verilerinizi Json formatına kolaylıkla nasıl çevireceğinizi göstereceğiz.

Böylelikle bir servise Json verilerini post edebileceğimiz duruma getirmiş olacağız. Öncelikli olarak göndereceğimiz verileri dizi şeklinde hazırlayacağız. Ben örnek amaçlı ad, mail, websitesi adresini dizi şekline getireceğim ve bunları $veriler isimle bir değişkene atayacağım. Örneğimizi şu şekilde oluşturmaya başlayalım.

Json Encode Işlemi

Şimdi ise dizi şeklinde oluşturduğumuz gönderilecek verilerimizi, json_encode fonksiyonumuz ile Json formatına çeviriyoruz. Verilerimiz böylelikle obje haline gelecektir.

Böylelikle verilerimiz Json formatına dönüştürmüş olduk. Eğer bu data’ları bir servis’e post etmek istiyorsanız o zaman Curl ile işlemi şu şekilde yapabiliriz.

Curl ile yukarıdaki adrese verilerimizi Json olarak post etmiş olduk. Yani siz post etmek istediğiniz adresi yukarıya yazmalısınız. Post işlemi sonucunda size karşı taraftan bir dönüş olacaksa, dönen değerler $data değişkenine atanmış oldu.

Gelen sonucu ekrana yazdırmak için ise;

Eğer gelen değerleri kullanmak istiyorsanız Php json decode veri okuma başlıklı yazımızı incelemenizi öneririm. Bu sayede gelen verileri obje yada dizi olarak istediğiniz yerde kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Php ile Json Veri Okuma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir Yorum

  1. Json Encode’nin Böyle Bir İşe Yaradığını Bilmiyordum, Çok Açıklayıcı Ve Güzel Bir Bilgi Verilmiş Teşekkür Ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir