Kılavuz Yazılım / Php / Php Kdv Hesaplama Fonksiyonu

Php Kdv Hesaplama Fonksiyonu

php kdv hesaplama fonksiyonu

Php ile kdv hesaplama işlemleri bazı durumlarda karşınıza çıkabilir. Aslında matematik’ten az anlıyorsanız bunun matematiksel formülünü mutlaka biliyorsunuzdur. Biz bugün sizlere Php ile kdv hesaplama fonksiyonu hazırlayacağız.

Böylelikle fonksiyonumuz sayesinde kolaylıkla kdv hesaplama işlemi yapabiliriz. Öncelikli olarak matematiksel olarak %18 kdv nasıl hesaplarız? formülünü yazalım.

(hesaplanacak_tutar*18)/100

Formülümüz bu, şimdi ufak bir form oluşturalım ve daha sonra bu formu hesaplama ekranına post ettirelim.

Html ile formumuzu oluşturduk ve hesapla.php dosyamıza post işlemi yaptırdık. Şimdi ise hesapla.php dosyamızı açarak, formdan gelecek olan hesaplanacak tutar değerini yakalayıp, fonksiyonumuz ile hesaplıyoruz.

Fonksiyonumuz bu şekilde.. Son olarak yapacağımız işlem ise formdan gelen değeri yakalayıp, fonksiyona parametre olarak göndermek olacak. Bu işlemi ise şu şekilde yapabiliriz.

Çalıştırdığınızda ise şu şekilde bir görüntü alacaksınız. Örnek olarak 100 Tl’lik bir değer girdim ve hesaplama işlemini tamamladım.

php kdv hesaplama

Eğer hesaplatacağınız kdv oranı %18 değil de %8 ise o zaman fonksiyondaki kdv oranını *8 olarak güncellemeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Php Explode Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

3 Yorumlar

 1. Admin bunu veritabanında çekerek hesaplatma şansımız var mı acaba?

  Her ürün kalemi için ayrı ayrı yani….

  Bizim ürünlerimizin bazıları 8 bazıları 18 bazıları 1

  kdv hesaplamak gerçekten problemli bir işmiş sadece genel toplamdan hesaplanması diye düşünmüştük işin içine girince aslında öyle olmadığını bazı ürünlerde yukarıda bahsettiğim gibi farklı kalemler olduğundan dolayı işin içinden çıkamadık…

  KDV hesaplamaları ile ilgili dönüş yaparsanız sevinirim. En azından bil yol gösterirseniz biz ilerleyelim….

  • Açelya hanım,

   Fonksiyon olarak kodları paylaştığımız için bu dediklerinizi kolaylıkla tatbik edebiliyoruz.

   Bunun için fonksiyonumuza 3 adet parametre ekleyerek, 3 parametreyi ise veritabanından çektiğimiz KdvTutar, KdvOran, UrunAdi bilgilerini atayacağız.

   Ben konu çok uzun sürdüğü için size mail olarak çalışır halini gönderdim, siz kendinize göre düzenleyip kullanabilirsiniz.

   • @Admin bey, Gerçekten hızlı dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. KDV hesaplamak artık bizim için problem olmaktan çıkmıştır.

    Yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz. Ekip arkadaşlarımız ile kılavuz yazılım bağımlısı gibi olduk dünden beri 10 yazınızı bir suda okuduk gerçekten…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir