Kılavuz Yazılım / Php / Php Sef Url Yapımı Uygulamalı

Php Sef Url Yapımı Uygulamalı

Php’de başlangıç seviyesinden, orta seviyeye geçen arkadaşların web sitelerini hazırladıktan sonra ihtiyaç duyacakları ilk şey “ziyaretçi akışı” konusudur. Web sayfanızın ziyaretçi çekebilmesi için kodladığınız sitenin arama motorlarına göre düzenlenmiş olması gerekir. Arama motorları web sayfalarının belirli bir düzen içinde yapılmasını veya düzenlenmesini isterler. Bunun amacı ise daha temiz kod yapıları, temiz içerikler ve bunun sonucunda iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktır.

Php sef url nasıl yapılır? : Seo konusuna yöneldiğinizde karşınıza çıkan ilk sorun, sayfanızın kullandığı link yapılarıdır. Misal; sayfalarınız var ve bunu veri tabanından çektiğinizi farz edelim. Pdo ile ufak bir sorgu oluşturalım ve ekrana çekelim.

Bu sorguyu çalıştırdığımız veri tabanındaki sayfaların linkleri ekrana dökülür. Bu linklerden birine tıkladığımızda ise adres çubuğunda şöyle bir görünüm oluşur.

Bu yapı arama motorları tarafından pek sevilmeyen bir yapıdır. Hem görünüm olarak hem de güvenlik anlamında bu tarz bir yapıyı size tavsiye etmem. Url yapısını en iyi şekle getirebilmek için SEF URL yapımını sizlere anlatacağım. Bu url yapılarına Google dostu link yapıları denilmektedir. Arama motorlarının bunu sevmesinin en büyük nedeni ise; düzenli ve konu başlığının linkte bulunmasından dolayıdır.

Yani konuda ne anlatmak istiyorsak url’mizde geçmesi gerekiyor. Bu sayede sitemizde paylaşacağımız sayfalarımızın veya yazılarımızın arama motorları tarafından daha fazla değer görmesine sağlarız

Gelin biraz önce oluşturduğumuz url yapısına sayfa başlığımızı ekleyelim ve çıktımızı alalım.

Burada id yazan kısıma “sayfalar” değişkenini ve sayfa başlığını yazdık. Veri tabanında oluşturduğumuz sayfa başlığı “Ürünlerimiz” ise ekran çıktısı şu şekilde olacaktır.

Ekran çıktımız bu oldu. Ama burada Türkçe aksam karakterler bulunduğu için veri tabanı sorgularınızda sorun yaşatacaktır. Bu durumun üstesinden gelebilmemiz için İngilizcede kullanılmayan ama Türkçede kullanılan aksam karakterler olan “ü,ç,ö,ş,ı,ğ” gibi harflerin düzenlenmesi gerekmektedir.

Biraz önce geliştirdiğimiz sorgumuz üzerinden karakterleri düzenleme işlemini yapalım. str_replace(); fonksiyonunu kullanarak SEF URL’lerimizi oluşturalım.

Dönüştürme işlemimizden sonra çalıştırdığımızda ekranımızda url’miz şu şekilde görülecektir.

http://www.siteniz.com/sayfalar-urunlerimiz.html

Buradan sonra .htaccess dosyamız üzerinde yapılandırma ayarları yapacağız. Htacess dosyası apache sunucusu yapılandırma, düzenleme dosyalarıdır. Bu dosya üzerinden apache’nin ayarlarını dizin seviyesinde yapabiliyoruz. En basitinden sef url yapımız için ayarları şu şekilde yapacağız.

Bu ayarlardan sonra, bağlantılarınız sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. .htaccess dosyanız web sitenizin kök dizininde bulunmaktadır. Ftp programı ile sitenize bağlandığınızda ana dizininize bakınız. Eğer .htaccess dosyasını göremiyorsanız bu isimli bir dosya oluşturup giriş dizinine atmanız yeterlidir. Giriş dizini Linux hosting kullanan sitelerde genelde public_html veya www klasörlerinin içidir.

Yukardaki url düzenlememizde gördüğünüz üzere sayfalar isminde değişken belirledik. Bu değişken ile yolladığınız değerler, yeni belirlediğimiz url yapısında çalışacaktır.

Farklı bir link yapısı oluşturmak istiyorsanız bunun için size webmaster tool kit’te bulunan URL Rewrite sayfasını öneriyorum. Bu aracı kullanarak otomatik link yapısı oluşturmanız çok basittir.

Bu yazımızda sizlere Php’de Google dostu url’ler oluşturmayı yani Sef url yapımını anlatmaya çalıştık.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

3 Yorumlar

  1. Mehmet Ali Kurt

    Php hakkında yayınladığınız bu yazı gerçekten çok güzel jeneratör hakkında da yayınlarsanız seviniriz iyi günler.

  2. Hocam elinize sağlık yazı gayet bilgilendirici olmuş, benim bir sorum olacaktı web sitelerinde url yapısının seoya etkisi nedir? bu konu ile alakalı bilgi verici bir makale hazırlayabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir