Kılavuz Yazılım / Php / Php Tc Kimlik No Doğrulama

Php Tc Kimlik No Doğrulama

pcp tc kimlik no doğrulama

Nüfus ve vatandaşlık işleri’nin bizlere verdiği soap service sayesinde projelerimizde üyelik alanlarında T.C. kimlik no doğrulama işlemini gerçek anlamda doğrulatabiliyoruz.

Soap (Basit nesne iletişim protokolü) internetteki küçük boyutta bilgi veya mesajları aktarma protokülüdür. Ayrıca bilmeniz gereken Soap mesajlarının xml tabanlı olarak çalıştığıdır.

Şimdi ise Php Tc kimlik no doğrulama işlemini şu şekilde yapabiliyoruz.

Sorgulatacağınız değerler içerisinde Ad-Soyad bölümlerinin hepsi BÜYÜK HARF olmak zorunda, aksi taktirde işlem başarısız kılınır. Bu önemli dipnotu unutmayınız. Bu işlemleri eksiksiz yapmanıza rağmen şu şekilde bir hataylamı karşılaşıyorsunuz?

Bu hatayı almanızın gerekçesi php.ini dosyanızda soap’ın pasif halde olmasıdır. Php_soap.dll dosyasını php.ini dosyasına ekleyeceğiz ve soap aktif hale getireceğiz. Bunun için xampp için; xammp/php/php.ini yolunu izleyerek php.ini dosyasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Dosyayı açalım ve Ctrl+F kombinasyonu ile [soap] yazarak aratalım.

php soap dll php ini ayarları

Eğer gelen kısımda;

Bu şekilde bir kullanım zaten var ise başta bulunan ; silip kayıt edin ve aktif hale getirin. Eğer ki bu bölümde bu kullanım hiç yok ise o zaman örnek’te görüldüğü üzere soap_wsdl_cache_enabled=1 bölümünün altına gelerek;

Yazarak php.ini dosyanızı kaydedip dosyayı kapatın. Son olarak ayarların aktif olabilmesi için local sunucunuzu restart atmanız gerekir. Restart işleminden sonra tekrar php tc kimlik no kontrol uygulamasını test ettiğinizde sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Php Kdv Hesaplama Fonksiyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

4 Yorumlar

  1. Gerçekten de kimlik numarası doğrulama işlemi çalıştı ama ben bu kodları fonksiyon olarak nasıl kullanabilirim? size zahmet yardımcı olsanız? istediğim şu dışarıdan değerleri fonksiyona yollayıp, fonksiyon ise bana sonuç vermesini istiyorum.

    • Parametreler verilerek değerleri fonksiyon içinde kullanabilirsiniz. Fonksiyon olarak kullanımı ile ilgili size detaylı bir mail gönderdim. Maili inceleyerek nasıl bir kullanım yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  2. Mobil bir uygulama geliştiriyorum onun için tc doğrulama yaptırmak istiyordum çünkü sistemin güvenli ve stabil bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu kodlar gayet iyi çalıştı gerçektenden faydasını gördüm diyebilirim. Projemde kullanmayı düşünüyorum bu kodları elinize sağlık.

  3. Devletin artık bazı alanlarda bu tarz api ya da servislere önem vermesi gerekiyor. e devlet üzerinden oluşuturlacak servisler ile bu tarz entegreler geliştirilmeli.
    Örneğin trafik cezası sorgulamak kadar can sıkıcı bir iş yok. ceza sorgularken yok arac ryhsat no arac seri no vs vs. gir kardeşim adamın tc sini birde x numarasını ceza bilgileri çıksın. neden bu kolaylıklar sağlanmıyor anlamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir