Kılavuz Yazılım / Php / Php Url Yönlendirme – Header Location

Php Url Yönlendirme – Header Location

Php kodlaması yaparken sayfa içinde yönlendirme işlemlerinde php yönlendirme kodu kullanılmaktadır. Misal sayfada kayıt silme veya kayıt ekleme yaptınız ve işlem sonucunda sayfanın bir yere yönlenmesini istiyorsunuz? o zaman yönlendirme kodu kullanmalısınız.

Birçok dilde farklı yönlendirme varyasyonları kullanılır. Html’de ayrı, Javascript’te ayrı, Php’de ayrı vs.. bu örnekleri çoğaltabiliriz. Gelin şimdi Php’de nasıl yönlendirme yapılıyor onu gösterelim.

Php Yönlendirme Kodu:

Bu şekilde anında yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer belirli bir saniye sonra sayfanın yönlenmesini istiyorsanız o zaman zaman parametresini eklemeniz gerekecektir.

Böylelikle Refresh:2 yazan yerde 2 saniye sonra kilavuzyazilim.com adresine yönlenmesi gerektiğini söyledik. Siz buradaki zaman periodunu kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Eğer yönlendirme işleminiz esnasında “Cannot modify header information headers already sent by” gibi bir hata alıyorsanız o zaman hosting aldığınız sunucunun yapılandırma ayarlarındaki farklılıklardan dolayı bu hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için;

ob_start(); fonksiyonunu sayfa başında kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer buna rağmen yönlenmiyorsa o zaman dosyanızı kullandığınız editör ile açıp, farklı kaydet diyip kodlamanızı utf-8 bomsuz olarak kayıt ediniz. Böylelikle sorununuz çözülmüş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Php İletişim Formu! Smtp Maille Çalışan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

4 Yorumlar

 1. Merhabalar http den sitemizi https olarak yönlendirmek istiyoruz bu konuda paylaşımınız işe yarar mı acaba? Web sitemizi inceleyebilirsiniz. geri dönüş yaparsanız seviniriz..

  • Konumuz htaccess ssl yönlendirmesi değil, php header yönlendirme konusu. Yani bir işe yaramaz. Eğer wordpress alt yapısı kullanıyorsanız eklentilerden really simple ssl eklentisini kurabilirsiniz. WordPress kullanmıyorsanız ana dizinde bulunan .htaccess dosyanızı açıp şu kodları ekleyin,


   RewriteEngine On
   RewriteCond %{HTTPS} off
   RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]

   Ayrıca bu işlemden sonra sitenizde bulunan resim url’leride dahil https:// li olarak düzenlemelisiniz. Aksi taktirde görüntüde ve bağlantılarda problem yaşanabilir.

 2. ben bu yapıyı kullanıcı giriş yaptıktan sonra bir önceki sayfaya dönmesi için kullanıyordum, artık bunun yerine js modal ile giriş alıp yenileme yaptırıyorum. yine de güncel olarak bir çok soruna çözüm oluyor.

 3. Kodlar için teşekkür ederim ancak bu kodları daha fazla reklam göstermek için ve siteniz hack edildiyse onun içinde kullanıyor vicdansızlar kodlar için tekrardan teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir