Kılavuz Yazılım / Php / Php Yazı Kısaltma ve İçerik Özeti Oluşturma

Php Yazı Kısaltma ve İçerik Özeti Oluşturma

Sitenizin her hangi bir bölümünde içerik özeti oluşturma durumlarında yazı’nın başlangıcından belirli bir kısma kadar alınması gerekmektedir. Haber sitelerinde görüyorsunuz, manşet bölümünde veya alt kısımdaki kutularda haber başlığı ve özeti yazıyor. Bu tarz işlemler için metinin belirli bir kısmına kadar seçmek ve ekrana yazdırmamız gerekir.

Php yazı kısaltma fonksiyonu kullanabileceğiniz başka bir yeri daha anlatalım. Misal; bir script yazdınız ve haberler bölümü olduğunu farz edelim. Haberlerin yayınlandığı sayfaların meta description kısımlarının oluşturulması için bu yöntemi kullanabiliriz. Haber içeriğinin başlangıcından itibaren 160 harf seçimi yapılarak bunu description bölümünde kullanabiliriz. Döngünün içine kattığımızda bütün sayfalarımız için otomatik description belirlenmiş olacaktır.

Php Yazı Kısaltma

Php yazı kısaltma nasıl yapılır? : Php’de yazının bir kısmını almak için substr(); fonksiyonunu kullanacağız. Örnek kullanım şu şekildedir.

Çalıştırdığımızda ekran çıktımız “Php yazı kısaltma metin” olacaktır. $text değişkenindeki yazının 0 ile 23 arası karakterlerini ekrana yazdırmış olduk. Bunu 0 ile 120 gibi arttırarak içerik özeti oluşturabilirsiniz.

Peki metin içinde html kodları varsa veya yazının sağında solunda boşluklar varsa onlarıda algılarmı? bir sorun olurmu?

Eğerki filtreleme yapmadan kullanırsak yazının sağındaki solundaki boşuklar, html kodlarıda hesaba katılacağı için görünümde bozukluklar, tutarsızlıkla meydana gelecektir. Bu nedenle fonksiyonumuzu kullanmadan önce filtreleme yaparak hem html kodlarını temizleyeceğiz hemde yazının sağındaki ve solundaki olabilecek boşlukları temizliyoruz. Kodlarımızın son hali şu şekilde olacaktır.

Burada kullandığımız 2 (iki) fonksiyon var. Trim(); fonksiyonu ile önce $text değişkeninde bulunan yazının sağında ve solundaki boşlukları temizledik, strip_tags(); fonksiyonu ilede html kodlarını temizledik. Filtreleme işlemini bu şekilde yapmış olduk.

Bir önceki yazımız olan Php Dosya Boyutu Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

3 Yorumlar

  1. Zor bir şey zannediyordum aslında oldukça kolaymış, teşekkürler. Özellikle bootstrap nedir konunuzu çok beğendim.

  2. Mihriban Gülvare

    Php içerik özeti oluşturma fonksiyonu ile ana sayfamda bulunan kutulara içerikleri çekerken “içerik kısıtlaması” yapıyor ve devamı için tıklayın linkini ekleyebiliyorum. Böylelikle içerik özeti oluşturup, kullanıcıya kısa kısa bilgi vermiş oluyorum. Mantıklı bir makale teşekkürler.

  3. Paylaşım için teşekkürler.Ayrıca substr ile bazen türkçe karakter problemleri oluşabiliyor.Onun yerine mb_substr fonksiyonu da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir