Kılavuz Yazılım / Linux / Ssh Root Şifresi Değiştirme

Ssh Root Şifresi Değiştirme

SSH root password change

Ssh root password change işleminden bahsedeceğiz. Yani root şifresini ssh ile nasıl değiştirebiliriz bunu anlatacağız. Bu sayede hem ssh daha aktif kullanmış olacaksınız hemde genel komutları uygulayarak test etmiş olacaksınız.

Yapmamız gerekenler çok basit. Öncelikle server panelinizden yada putty ile ssh bağlantısı yaparak sunucuya root olarak login oluyoruz. Eğer Google’ın sunduğu cloud hizmetini kullanıyorsanız root yetkisini alabilmek için konsola şu komutu yazmalısınız;

Böylelikle root yetkisini almıştık olduk. Root şifresi değiştirme için ise konsola sırasıyla şu komutları veriyoruz.

Ssh Root Şifresini Değiştirme

Bunun için kullanacağımız komutlar şunlar olacaktır.

Dedikten sonra 2 kez yeni password soracak. Yeni parolanızı yazarken yazmıyor gibi görünüyor ama aslında yazar. Bu durumda yazmaya devam edin ve işlem sonunda SSHD servisine restart atıp tekrar login olup yeni şifrenizi deneyebilirsiniz.

Eğer Debian, Ubuntu kullanıyorsanız ve Centos ile Redhat 7’den düşük versionlarını kullanıyorsanız şu şekilde,

Centos 7 / Redhat 7 işletim sistemleri için sshd restart komutu şu şekilde kullanılır.

İşte bu kadar. Sshd yeniden başlatma hakkında daha detaylı bilgi için url’yi kullanabilirsiniz. Böylelikle şifre değiştirme işlemimiz tamamlanmış oldu. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Centos Web Panel Kurulumu Ssh CWP başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

DirectAdmin Openlitespeed Kurulumu

Merhaba, bugün sizlere Directadmin kurulu sunucunuza Open lite speed kurulumu yaparak sunucu performansınızı yükseltmenizi sağlayacağız. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir