Kılavuz Yazılım / Linux / Ssh Root Şifresi Değiştirme

Ssh Root Şifresi Değiştirme

SSH root password change

Ssh root password change işleminden bahsedeceğiz. Yani root şifresini ssh ile nasıl değiştirebiliriz bunu anlatacağız. Bu sayede hem ssh daha aktif kullanmış olacaksınız hemde genel komutları uygulayarak test etmiş olacaksınız.

Yapmamız gerekenler çok basit. Öncelikle server panelinizden yada putty ile ssh bağlantısı yaparak sunucuya root olarak login oluyoruz. Eğer Google’ın sunduğu cloud hizmetini kullanıyorsanız root yetkisini alabilmek için konsola şu komutu yazmalısınız;

Böylelikle root yetkisini almıştık olduk. Root şifresi değiştirme için ise konsola sırasıyla şu komutları veriyoruz.

Ssh Root Şifresini Değiştirme

Bunun için kullanacağımız komutlar şunlar olacaktır.

Dedikten sonra 2 kez yeni password soracak. Yeni parolanızı yazarken yazmıyor gibi görünüyor ama aslında yazar. Bu durumda yazmaya devam edin ve işlem sonunda SSHD servisine restart atıp tekrar login olup yeni şifrenizi deneyebilirsiniz.

Eğer Debian, Ubuntu kullanıyorsanız ve Centos ile Redhat 7’den düşük versionlarını kullanıyorsanız şu şekilde,

Centos 7 / Redhat 7 işletim sistemleri için sshd restart komutu şu şekilde kullanılır.

İşte bu kadar. Sshd yeniden başlatma hakkında daha detaylı bilgi için url’yi kullanabilirsiniz. Böylelikle şifre değiştirme işlemimiz tamamlanmış oldu. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Centos Web Panel Kurulumu Ssh CWP başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

3 Yorumlar

  1. Sabahtan beri ssh root şifresi değiştirme kodunu arıyordum çok teşekkürler sayenizde şifreyi değiştirdim çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz

  2. Ubuntu’da konsola yazdığım aynı kodlar ile ssh şifremi değiştirebiliyorum. Zaten Linux tabanlı olduğu için, kodlar birbirine çok yakın yada aynısı.

  3. Vds sunucu almıştım ama ssh root şifresini bir türlü değiştirememiştim, bu yöntem ile kendi istediğim yeni bir şifre tanımlayabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir