Web Site Hız Testi (Google Page Speed)

google sayfa hızı testi

Google, en iyi arama motoru deneyimini kullanıcılarına sunabilmek amacıyla kullanıcı deneyimi’ne önem vermeye uzun zaman önce başladı. Google; kullanıcılarının en iyi şekilde internet ortamında arama yapabilme, bulunan sonuçlara tıklayarak verimli bir şekilde ziyaretine devam edebilmesi için destekler sunmakta.

Google; bir web sitenin hızlı açılması, performanslı çalışmasına son derece önem verir. Buda sayfada gezen ziyaretçiye olumlu bir izlenim verir. Son zamanlarda webmaster’ların web site hazırlama ve kodlama aşamasında page speed faktörüne önem verdiklerini gözlemleyebiliyoruz. Çünkü yapılan sayfalar Google Seo’ya uyumlu olması büyük önem arz ediyor.

SEO hakkında fazla bilginiz yok ise, daha önce bununla ilgili yazdığımız SEO çalışması nasıl yapılır? başlıklı makalemizi bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz.

Web Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bununla ilgili Google’ın kendi geliştirdiği PageSpeed Insights isimli bir araç mevcut. Araca ulaşmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu araç sayesinde web sitenizin Mobil ve Masaüstü olarak 2 farklı platformda sayfa hızını tespit edebilmeniz mümkün. Google page speed test sonucunda çıkan rakamlar sitenizin performansını gösterir.

Eğer bu rakamlarda çıkan sonuç 0-49 arasında ise sayfa hızınızda problem var anlamına gelir ve sayfa hızınızı en kısa sürede yükseltmelisiniz. Bu sizin Google sıralamalarınızı etkileyebilecek derecede öneme sahip bir maddedir.

Çıkan sonuçların ne anlama geldiğini gösterelim.

0 – 49 = Kötü
50 – 89 = Normal
90 – 100 = Süper

Bizim sitemizi test amaçlı gösterelim.

google page speed test

Sizde çıkan sonuçları inceleyerek, hata yada eksik yerler varsa aracın size önerdiği düzenlemeleri yapıp sayfa hızınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız hosting hizmetinin paylaşımlı sunucular üzerinden yayınlanıyor olması ve ağır iş yükü ile çalışan makinalarda barındırılması nedeniyle hosting nedenli yavaşlıklarda olabilir.

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için daha kaliteli, performanslı hosting hizmetlerini kullanmak daha iyi olacaktır. En iyi hosting firmaları hangileri merak ediyorsanız, bununla ilgili daha önce yazdığımız makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adsense En Çok Kazandıran Kelimeler 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Admin

Bilgi ve tecrübelerini yıllar önce kurduğu blog sitesi üzerinden anlatan, paylaşmaya önem veren birisi. Makale yazmayı seven, okumaya değer veren, soruna çözüm odaklı yaklaşımlar sergiyen sıradan bir kişilik.

https://www.kilavuzyazilim.com

12 Yorumlar “Web Site Hız Testi (Google Page Speed)

 1. Merhaba admin bey yine güzel bir yazı yazmışsınız epeydir yazı yazmıyorsunuz epeydir merakla bekliyoruz haliniz vaktiniz yerindedir inş.

  Şunu merak ediyorum…. Web sitenizin hız testi gerçekten bu kadar önemli bir etken midir. Kullanıcılar açısından…

  1. Merhaba, ERP yazmaya başladığımız için baya bir yoğunluk var. Bu nedenle pek fırsat bulamıyorum açıkçası. İyiyiz teşekkür ederim.

   Hız konusu ise : Web site hızı gerek ziyaretçiler gerek Google için çok önemli. Yavaş çalışan bir sitede kullanıcılar zaman geçirmek istemezler. Çünkü kimse beklemek istemez. Bu nedenle kullanıcı deneyimi kötü olacağından hem ziyaretçi, bununla birlikte Google hız faktörene büyük önem verir. Hızlı açılan sayfalar bir adım öndedir diyebiliriz.

   Değerli yorumun için teşekkür ederim.

 2. Bu değeri etkileyen çok husus var özellikle adsense reklamlar falan yavaşlatıyor sitemi tam olarak hız konusunda verim alamıyorum ben.

 3. Merhabalar hocam yazınız çok güzel fakat çoğu webmaster ve yeni başlayanların tek kullandığı site hızı ölçme sitesi google page speed birde gtmetrix gibi bir siteyi de detaylıca anlatırsanız herkezin yararına olacaktır.

 4. WEB site hızı kullanıcı deneyimi ve SEO açısından çok önemli bir faktördür. Sizin de belirttiğiniz gibi; sayfa üzerinden analiz yapıp; çıkan sonuçların iyice incelenmesi ve eksik yerlerin düzenlenmesi gerekir.

 5. Keşke bu tarz hız testi hizmetler için belirli konumlardan deneme imkanı da olsa, örneğin bir websitenin sadece Türkiye den yapılan hız testi vb. şekilde olsa bölgesel olarak olarak websitenin hızının hesaplanması daha iyi olurdu benim fikrimce.

 6. Bu makalenin harika olduğunu söylemek isterim, web site hızı arttırma konusunda çok başarılı ve neredeyse tüm hayati bilgilerle içeriyor. Bunun gibi ekstra yayınlar görmek istiyorum.

 7. Günlerdir bunun gibi bir konu arıyordum. gerçekten yararlı ve çok güzel bir yazı olmuş. kaydettim ne olur ne olmaz :). ellerinize sağlık

 8. Hız testi konusunda hosting aldığınız lokasyona göre test yaptırmak gerekli. Eğer hosting Türkiye’de ise Google page speed testi yapabilirsiniz. Yurt dışında host ediliyorsa Gtmetrix kullanmak daha mantıklı, çünkü her ülkenin ping süreleri değişiklik gösterir. Bu durumda daha doğru sonuç alabilirsiniz.

 9. Evet bu konu çok isabetli olmuş benim fotoğrafçılık sitem var ve galeri ağırlıklı site hızı gerçekten önemli tabi bi o’kadarda sitenizin yapısı hosting firması vb. artık bu yazı biçoğumuzu aydınlatır.

 10. Birazdan Web sitem de yazılanları deneyeceğim ne yaptım sa tam istediğim hıza bi türlü getiremedim mobil kısmında umarım burda yazılı olanların faydasını görürüm. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir