Kılavuz Yazılım / Seo / Webmaster Araçları: Google Gibi Getir

Webmaster Araçları: Google Gibi Getir

Google seo ile ilgilenen kişilerin, en çok dert yandıkları konuların başında index hızı geldiğini biliyoruz. Site için yayımlanan yazıların kısa bir sürede indexlenmesi (Google tarafından keşif edilmesi ve arama sonuçlarında bunun yayınlanması) site yazarları için önemlidir. Özellikle blog siteleri, haber siteleri gibi anlık etkinliklerin olabileceği tarzda sitelerin sürekli index alması gerekiyor.

Özgün bir yazının, Google tarafından sizin yazınız olduğuna kanaat getirilebilmesi için bu yazının ilk sizin sitenizde indexlenmiş olması gerekiyor. Bu sitenizin index hızı ile alakalı bir konudur. İndex hızı düşük siteler, Google botları tarafından daha geç keşif edilir ve sonucunda indexleme hızı daha düşük olur. İndex hızının düşük olmasının bir çok nedeni var, bunlardan bir tanesi kopya içerik kullanılması, hosting seçimi, domain otoritesinin düşük olması, yeni bir domain ile yayın hayatına giriş yapılması, sosyal medyada pasif olma gibi durumlar index hızının düşük olmasına olanak sağlar.

İndex hızınızı arttırmak ile ilgili ilerde bir makale yazacağız. Bu yazımızda Google webmaster araçlarında Google’ın bizlere sunduğu “Google Gibi Getir” aracının ne işe yaradığını ve nasıl kullanabileceğimizi anlatacağız.

Google Gibi Getir: Google webmaster tools’ta oturum açtığınızda sol tarafta bulunan “Tarama” menüsü altında bulunan “Google Gibi Getir” aracını kullanarak sitenizde o anda yayınladığınız bir makaleyi, haberi veya bir sayfayı anlık olarak indexletebilirsiniz. Bu işlemi alışkanlık haline getirmemeniz gerekiyor. Daha doğal bir indexleme işlemi için Google’ın gelip sitenizi bulması daha önemlidir.

Peki Hangi Durumda Kullanmalıyım?: Sayfanızda önemli bir içerik olduğunda (etkinlik, haber, makale olabilir) bu aracı kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Google gibi getir zararı dokunur mu?: Bu aracı kullandığınızda aşırı istek yollanması durumunda, index hızınızda bir düşme söz konusu olacağı için bunu önermiyoruz. Çok önemli içerikleriniz olduğunda ve ara ara kullanmanızda fayda var.

İzleyeceğimiz yol şu şekildedir: Tarama -> Google Gibi Getir –> İndexlenecek-Kısım –> Dizine Gönder

Altta örnek olarak gösterilmiştir.

Bu kısıma ise indexleteceğimiz URL’yi yazıyoruz ve Getir diyoruz.

Son olarak “Dizine Gönder” butonunu kullanıyoruz ve işlemi tamamlıyoruz. Bu işlemden kısa bir süre sonra indexlenme işlemini Google aramalarından görebilirsiniz. Pratik yöntem ise url’nizi kopyalayıp, Google’da arama yapmanız size sonucu gösterecektir.

Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir google hesabı açıp;

http://www.google.com.tr/webmasters

Adresine girerek bu hesap ile oturum açın. Daha sonra web sitenizi buradan ekleyerek, doğrulama dosyasını sitenizin kök dizinine atınız. Doğrulama işleminden sonra webmaster araçlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Webmaster araçlarından sitenizde bir takım iyileştirmeler yapmanız mümkündür. Özellikle “Veri işaretleme”, “site haritası” gibi önem arz eden düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; Sitenizde önemli içerikler var ve sitenizi Google indexlemiyormu? o zaman bu aracı kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise bu işlemi alışkanlık haline getirmemeniz olacaktır. Google’ın; makalelerinizi, sayfalarınızı kendisinin keşif etmesi daha faydalı olacaktır.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

8 Yorumlar

  1. Başarılı bir yazı olmuş, yeni bir site açtım ama bir türlü index almıyordu, Google gibi getir aracını kullanarak indeks sorununa çözüm bulmuş oldum. Emekleriniz için saolun birde index hızı arttırmak için ne gibi çalışmalar yapmamız gerektiği ile ilgili bir makale yazabilirseniz sevinirim.

  2. Benim de yeni yazı eklediğimde mutlaka kullanmaya çalıştığım bir özelliği. Dediğiniz gibi özellikle yeni sitelerin mutlaka kullanması gerekiyor. Direk anasayfayı yazarak Dizine gönder deyip Bu URL’yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara seçeneğini işaretlemek de iş görüyor. Bunun için aylık 10 sınırı var işte ama çok sık güncelleme yapmıyorsanız mantıklı.

  3. Merhaba çok teşekkür ederim faydalı ve yararlı bilgi için. Bende ara sıra bu aracı kullanıyorum, Google gibi getir aracı fayda sağlıyor.

  4. İndexlenme süresi yavaş olan siteler için birebir bir uygulamadır. Fakat aşırıya da kaçmamak lazım.

  5. Çok fazla kullanılması durumunda zararı olacak mıdır?Zaten bi kısıtlama getirilmiş ama ben zararı olabilir diye düşünüyorum.Sonuçta çağırırsınız umduğunu bulamaz ve bir sonraki çağırmada öncelik sıranızı geriye atar.

  6. Yeni siteler için ideal bir araç, ancak sürekli kullanımı durumunda Google’ın siteyi ziyareti daha da uzun zamanlarda oluyor. Günde 1 kere kullanmanın bir zararı olmayacaktır. Google gibi getir aracınu bu işle ilgilenenler mutlaka kullanmıştır, gerekli durumlarda kullanılıyor.

  7. İndekslenme problemlerine karşı ideal bir çözüm bence de . Aşırıya kaçmamak lazım aslında. İndekslenen sitelerde kullanmak doğru olmaz sanırım. Sizin bir fikriniz var mı bu konuda ?

  8. Ben Her eklediğim makale sonunda bu işlemi gerçekleştirmekteyim. ve her defasında da indexlenmektedir. Bunun bir zararı olabilirmi. eklediğim her makale güncel ve özgündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir