Kılavuz Yazılım / Seo / Whois Backlink Nedir? ideal Yöntemler

Whois Backlink Nedir? ideal Yöntemler

whois backlink nedir

SEO çalışması yapan kişilerin önem verdikleri konuların başında backlink gelmektedir. Doğru backlink inşaası yapılarak Google’da daha değerli bir konuma sahip olabilmek için bazı kriterleri göz önünde bulundurarak çalışmalar yapılması gerekir.

Backlink çeşitliliğinin sağlanması için çeşitli platformlardan kalıcı backlink edinmek gerekir. Ücretsiz ve kalıcı backlinkleri en hızlı bir şekilde temin edebileceğiniz platformların başında whois siteleri gelmektedir.

Whois Backlink Nedir?

Domain sorgulama siteleri olan whois siteleri, sorguladığınız domain’in ip adresi, lokasyonu, tescil tarihi ve bitiş tarihi gibi birçok bilgileri sorgulayarak açık bir şekilde bunu yayınlar. Yani whois sitelerinden yaptığınız sorgular o sitenin veri tabanına kayıt edilir.

Bu tarz sitelerden belirli aralıklarla backlinkler elde ederek Google sıralamalarına olumlu etkilerini tespit edebilirsiniz.

Whois Backlink Nasıl Elde Edilir?

Whois backlink elde etmek günümüzde çok kolay. Özellikle internet üzerinde otomatik olarak whois sitelerinden binlerde sorgulama yapabilen siteler mevcut. Bu tarz platformlar aracılığıyla whois backlink elde etmek mümkün durmaktadır. Fakat ben size farklı ve daha etkili yöntemler anlatacağım. Otomatik whois sitelerinde kırık bağlantılar veya kalitesiz linkler elde etmek mümkün.

Manuel olarak whois sorgulaması yapılması her zaman daha avantajlıdır. Whois sitelerinden sorgulama yaparak backlink kazanmak için Google’a giriş yapıp arama bölümüne “Who is” yazmanız yeterli. Sayfalar arasında geçişler yapıp, belirlediğiniz siteler üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Aslında bu tarz platformları whois yazarak kısıtlamak mantıklı değil. Misal; Google’a “web site value calculator” yazarak arama yaptığınızda web sitenizin belirli kriterlere göre fiyat veren sorgulama siteleri çıkar. Yani sitenize sallıyorum 61$ gibi değerler verebilir. Tabi bu işlemi yaparken sitenizin belirli kriterlerini sorguluyor. Çoğu sorgulama sonucunda whois siteleri gibi backlink elde edebiliyorsunuz.

Bakınız aşağıda web sitemizin değerini anlattığımız şekilde sorgulattırdık ve bu şekilde geri dönüş oldu.

web site value calculator

Aşırıya kaçmadan belirli zaman aralıklarında yapacağınız bu tarz çalışmalar sitenize fayda sağlayacaktır. Dikkat ederseniz bazı whois sitelerinden aldığınız backlinkler dofollow olabiliyor o nedenle önemlidir. Aşırı kullanımda filtre’ye girme durumlarını göz önünde bulundurarak ağır ağır zamana yararak whois backlink çalışmasını yapmaya gayret gösterin.

Bir önceki yazımız olan Htaccess 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

9 Yorumlar

  1. bu whois backlinklerle ilgili konuda okuduğum veri tabanına kayıt olayında bir siteme yapmıştım ama bir zaman sonra örnek google 2 hafta sonra gördüğünde 1 ay sonra linkin olmadığı sayfa hatası verdiğine şahit oldum whois backlink kalıcı ekleyebileceğimiz siteler varsa önerirseniz sevinirim teşekkür ederim 🙂

  2. Yeni açılmış siteler için öncelikli olarak bende bu işlemi tavsiye ederim. 3-4 aylık süreden sonra, diğer işlemlere başlanmadan evvel, mutlaka özellikle index sayımızı artması için şart. Paylaşım için teşekkürler.

  3. Bu tarz yöntemleri denemekte kesinlikle fayda var, whois backlinki denemedim ama bu domain value sorgulama sitelerinde denemiştim, işe yarıyor.

  4. Whois backlinki önceden çok kullanırdım scripti vardı googleden whois sitelerini link yapısına göre ekleyip sırayla sitelere sitemi ekliyordum

  5. Whois backlinki önceden çok kullanırdım bazı sitelerime otomatick whois backlink veren sitelerden arada yollardım hızlı index almasına yarıyordu.

  6. Whois backlinki önceden çok kullanırdım acaba hala etkisi varmı diye merak ediyorum

  7. Whois backlink merak ettiğim bir konuydu ve genelde teknik servis firmamız için firma kayıt rehberlerinden backlink almaya çalışıyoruz ancak bunu öğrendiğim iyi oldu çünkü rakiplerimin backlinklerine bakarken sürekli denk geliyordum bunlara. teşekkürler güzel anlatım olmuş

  8. Güzel paylaşım, bende ahfres’ten sorgulama yaptığımda daha önce bu tarz sitelerden backlink aldığımı görüntüledim. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler.

  9. Sadece who is siteleri ile değil, siteye değer biçen sitelerden de bu backlinklerin alınabileceğine değinilmesi faydalı olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir