Kılavuz Yazılım / Windows / Windows 10 Otomatik Onarım Sorunu

Windows 10 Otomatik Onarım Sorunu

windows 10 otomatik onarım sorunu

Windows kullanıcılarının en büyük sıkıntıları, karşılaştıkları Windows hataları. Çünkü bilinçsiz olarak bilgisayar kullanımı bilgisayarınızın hata vermesini sağlar. Bu sorunlardan en popüleri ise Windows 10 otomatik onarım hatasıdır.

Bilgisayarınızı kapatırken power düğmesine basarak direkt kapatma işlemi yapıyorsanız veya Windows 10 güncelleştirme işlemi yaparken güncelleştirme işlemi tamamlanmadan bilgisayarınızı kapattıysanız yeniden başlatma esnasında Windows 10 otomatik onarım sorunu ile karşılaşıyor olmanız muhtemel.

Genel olarak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda şu şekilde bir hata ile karşılaşıyorsunuz.

ilk-hata-mesaji

Genel’de bu tarz sorunlar, Windows açılış dosyasında oluşan problemlerden kaynaklanıyor. Bu noktadan sonra karşınıza çıkan otomatik onarım seçeneğini kullanıyorsunuz. Gel gelelim otomatik onarımda fayda vermiyor ve size çözüm üretemiyor.

Windows 10 Otomatik Onarım Sorunu Nasıl Çözülür?

Çözüm yollarına gelelim. Öncelikli olarak Gelişmiş Seçenekler > Sorunu Gider > Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğini deneyebilirsiniz. Genel olarak bu seçenek bazılarında işe yaramakta bazılarında ise yaramamaktadır. Özellikle bilgisayar kullanımı esnasında otomatik olarak geri yükleme noktası Windows oluşturduysa son yükleme noktasına dönüş yapılabilir.

Şöyle söyliyim, siz eğer Windows güncelleştirmesi esnasında bu hata ile karşılaştıysanız muhtemelen Windows update esnasında geri yükleme noktası oluşturmuştur. Buda geri dönüş yapabilmenize olanak sağlar. Bunu yapmak için şu yolu kullanalım.

Gelişmiş Seçenekler > Sorunu Gider > Gelişmiş Seçenekler > Önceki Süreme Geri Dön

Bu seçenek ile ben daha önce bilgisayarımı kurtarmıştım. Eğer bunlarda sorununuzu çözmezse o zaman Windows kurulum CD yada kurulum dosyası içeren bir Flash disk olması gerekir.

Windows açıldıktan sonra ise mutlaka bir “geri yükleme noktası” veya “sistem görüntüsü” oluşturun böylelikle bu tarz problemler sizin için basit şeyler haline gelir.

Bir önceki yazımız olan Güvenlik Sertifikası Sorunu Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Windows 10 USB Format Diski Nasıl Oluşturulur?

Windows 10 format flashı yapma isimli bu makalemizde bilgisayarınıza format atabilmeniz için windows iso dosyasını ...

Bir Yorum

  1. Özellikle güç düğmesine basarak bilgisayarı kapattıktan sonraki açışınızda yüksek ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanan ve düzelmeyen onarım işleminin yol açtığı sorundur. Hiçbir şekilde oturum açamazsınız. cmd ile sorunu tespit etseniz bile çözüm yolu yoktur. Bana göre ise en net çözüm yolu formattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir