Kılavuz Yazılım / Genel / Windows 10 Update Kapatma veya Komple Silme

Windows 10 Update Kapatma veya Komple Silme

windows 10 update kapatma silme

Windows 10 kullanıcıları güncelleştirmeler ile başları belaya girebiliyor. Sürekli güncelleme isteği, dosyaları indirmesine rağmen yükleme problemleriyle karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Yada Windows Update yüzünden bilgisayarınızın çalışma durumu yavaşlaşmış olabilir. Çünkü update arka planda otomatik olarak sürekli işlem yaptığı için bu işlemler bilgisayarınızın performansını etkiliyor.

Update dosyaları indirildikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda dosyaları yüklemeye çalıştığını görürsünüz.

Bazen bu tarz durumlarda “güncelleme yüklenemedi, ayarlar geri alınıyor” gibi can sıkıcı şeyler çıkabiliyor ve sonuç olarak o güncelleme yapılmayabiliyor.

Bugünkü makalemizde Windows 10 update kapatma işlemini daha sonra ise istenilmesi durumunda windows update dosyasını kalıcı olarak silmeyi göstereceğiz.

Windows 10 Güncellemeleri Kapatma

Öncelikli olarak Windows 10 ‘da eskiden olduğu gibi “güncelleştirmeleri hiç bir zaman denetleme” gibi seçenek mevcut değil. Bu nedenle farklı yöntemler ile update hizmetini belirli bir süre veya komple kaldırmayı göstereceğiz.

Yöntem 1: Hizmetlerden Update devre dışı bırakmak

Hizmetlerden windows update hizmetini durdurmayı deneyelim. Bunun için arama bölümünü açıp Türkçe kullanıyorsanız “hizmetler” ingilizce dil kullanıyorsanız o zaman “services” yazarak Windows Services bölümüne giriş yapıyoruz.

update hizmetler açılması

Bu bölümden sonra karşınıza hizmetler ekranı açılacaktır. Bu ekrandan “windows update” hizmetini bulup sağ tıklayacağız.

windows update senenekler

Gelen ekranda “Durdur” seçeneğine tıklayın ve Windows Update hizmetini durdurun.

windows 10 update durdur

Tekrar sağ tıklayıp bu defa gelen bölümden “özellikler” seçeneğine tıklayarak devam edin.

windows update özellikle sekmesi

Bu noktadan sonra özelliklere tıklayın ve açılan pencereden “Başlangıç Türü” seçeneğinden “Devre Dışı” nı seçin. Böylelikle bilgisayar açıldığında windows update hizmeti çalışmayacaktır.

windows update devre dışı bırakmak

Bu şekilde güncellemeleri kapatabilirsiniz. Eğer güncelleştirmeleri tekrar açmak istiyorsanız “Windows Update” e sağ tıklayıp “başlat” butonuna tıklayarak tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

Yöntem 2: Update servisini kalıcı olarak silmek

Bu yöntem windows güncellemelerinizi komple sonlandıracaktır. Bu işlemden sonra kesin olarak güncelleme işlemleri yapamazsınız.

Windows update bazen insanları çok bunaltabilir yada başka nedenlerden dolayı kullanmak istemeyebilirsiniz. Sistemden komple update dosyalarını kaldırmak için şu işlemleri yapmamız gerekiyor.

Windows arama kutucuğuna “cmd” yazıyoruz ve “yönetici olarak çalıştır” diyoruz.

cmd update açma
cmd update işlemi son aşama

Ekrana console geliyor. Konsola şu komutumuzu veriyoruz ve enter’lıyoruz.

sc delete wuauserv

Bu şekilde dedikten sonra Windows Update hizmeti sistemimizden komple siliniyor ve servis etkisiz hale getiriliyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınıza bir restart (yeniden başlatma) yapmanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

2 Yorumlar

  1. Win 10 kullanıcısıyım, gereksiz uygulamalar ve sürekli güncellemelerle benimde başım dertte. Fakat bu güncellemeleri kapatmak yeterli mi? Win 7 ile Win10 arasında çelişkideyim, sizin öneriniz nedir?

  2. Windows güncellemeleri canımı çok sıkmaya başlamıştı. Güncellemeyi windows 10 ‘da kapatmak zordu. Denetleme dememe rağmen otomatik güncelleme atıyor ve pc çok kasıyordu. Son çare olarak bu makale’ki update dosyasını komple silerek çözüm ürettim. Üstelik artık güncelleme kesin olarak gelmiyor, sadece update yapacağım periyotta Windows 10 Update Assistant Microsoftun sitesinden indirip kolaylıkla sistemi son sürüme upgrade (yükseltme) yapabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir