Kılavuz Yazılım / Wordpress / WordPress Google Captcha Eklentisi

WordPress Google Captcha Eklentisi

WordPress kullanıyor ve botların otomatik attığı spam yorumlardan bıktınız mı? o zaman Google’ın Recaptcha özelliğini kullanmanın zamanı geldi demektir.

WordPress admin panelinden kuracağımı captcha eklentisi sayesinde, Google’ın sunduğu Google recaptcha özelliğini kullanabiliyoruz. İnternette gezinirken mutlaka bir yerde karşınıza çıkmıştır. Yorum bölümünde bot olmadığınıza dair, otomatik resimler gösteriyor ve seçim yapıyorsunuz. Seçimleri doğru yaptığınızda yorum yazmanıza izin veriyor. İşte bu Google’ın geliştirdiği captcha sistemidir.

Google Captcha; Yorum bölümlerinde şu şekilde bir görüntüyle karşımıza çıkar.

Google Captcha Kurulumu

WordPress Google Captcha Kurulumu: Öncelikli olarak /wp-admin diyerek admin panelinize giriş yapın. Daha sonra “eklentiler” bölümünden “yeni” ekle diyerek arama kısmına “google captcha” yazarak aratınız. Çıkan sonuçtan altta işaretlediğimiz eklentiyi “hemen yükle” seçeneğini kullanarak kurun.

Kurulum işleminden sonra eklentiyi aktif hale getirin. Daha sonra sol menümüzde aktif hale gelen “BWS Panel” bölümünde bulunan “Google Captcha” bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza site key, secret key bölümü geliyor. Buraya Google’dan alacağımız keyleri gireceğiz.

Bu işlemden sonra key’lerimizi oluşturmak ve almak için şu bağlantı üzerinden Google Captcha bölümüne bağlanıyoruz.

Daha sonra kullanıcı bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz. Google hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturup giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, captcha’yı kullanacağınız web sitenizin adresini yazıyor ve key’lerinizi görüntülüyorsunuz. Şu şekilde bir sonuç çıkacaktır.

Buradan aldığımız “site key” ve “secret key” kodlarımızı wordpress’te eklenti ayarlarımıza giriş yapıp kaydediyoruz.

Kaydetme işlemini yaptıktan sonra şu anda aktif olarak kullanmaya başladık demektir. Böylelikle spam yorumlara elveda diyebiliriz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

litespeed-wordpress-site-hizlandirmapng

WordPress Site Hızlandırma

Dünya’da en çok kullanılan, ülkemizde de kullanım oranları çok yüksek olan WordPress içerik yönetim sistemi ...

23 Yorumlar

 1. Murat Özdoğan

  Google captcha gerçekten gerekli eklentilerden bir tanesi. Spam yorumları ve giriş engellemekte çok başarılı. kurumunu adım adım yaparak bir çok yerde etkinleştirdim. kurumu basit ve anlayıcı bir şekilde anlattığınız için teşekkürler.

 2. WordPress kullanıyorum ve sürekli spam yorumlardan başım derde girmişti. Temizlemekten bir hal oldum, eklentiler kısmında bazı eklentiler var ama onlarda bir süre sonra kaçırmaya başlıyor. Spam yorumların çözümünü Google capcha ile çözmüş oldum, kurulumdan sonra hiç bir şekilde botlar tarafından taciz edilmiyorum 🙂

 3. Benim de aradığım şey buydu aslında. Sürekli botlar siteme uğrayıp yabancı dillerde reklam atıyorlar. Her gün silmekten bıkmıştım. Çok teşekkür ederim.

 4. Ercan KIZILKOCA

  Makale için teşekkürler yanlız bir sorum olacak. Sizin makale içlerinde sağ altta “ÖNERİYORUZ” eklentimi yoksa kodmu bunu bana mail adresimden yollarmısınız ?

 5. Çok güzel bir anlatım olmuş site güvenliği içinde çok önemli bir konu teşekkürler.

 6. WordPress bloğumu kullanıyorken yorumlar spamdan geçilmiyordu. Google Captcha eklentisinden haberim olsaydı kesin kullanırdım. Teşekkürler.

 7. Furkan Fazıl SADAY

  Hızlı ve pratik bir eklenti fakat ben akismente bıraktım bu işi, üyeler captche ile oğraşmadan yorum giriyor kolay bir şekilde.

 8. Özellikle yabancı kaynaklı spam yorumları önlemede çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Bir çok eklenti spam yorumları kaçırıyor ama Google Captcha nın kaçırma durumu yok. Spamsiz bir hayat icin Google captcha 🙂 teşekkürler

 9. Çok güzel bir eklenti aslında. Spam yorumlara karşı korumak için en iyi eklenti bile diyebilirim. Çünkü Google’ın sunduğu bir hizmeti kullandığı için doğal olarak spam yorumlardan tamamen kurtulmuş oluyoruz. Belki ziyaretçiyi biraz uğraştırabilir ama kesin sonuç için gerekli.

 10. Spam yorum ve diğer spam olaylarını engellemek için bir akisment kadar önemli olan bir uygulamadır tavsiye ederim. Google captcha spam engellemek için gönül rahatlığı ile kullanabilir, kesin çözüm sağlayacaktır.

 11. Çok önemli bir eklenti, wordpress’i kolay kullanımı ve böyle çeşitli eklentileri için seviyorum ve kullanıyorum. WordPress candır 🙂

 12. Akısmenti kullanmak daha avantajlı geliyor fakat Google bu şekilde hizmet sağlaması oldukça faydalı alternatif olarak kullanılabilir.

 13. Bu koruma eklentisini nerede görsem uyuz oluyorum. Hep bana soru soruyor. Tabela, dağ, market önü seçtiriyor bana.

 14. Hocam güzel bi paylaşım olmuş bi sorum var bu veya buna benzer bişeyin opencart modulünü bulabilirmiyiz?

 15. Ben de tam olaraktan bu eklentiyi aramaktayım yabancı siteler otomatik yorum atıyor sürekli bu eklentiyi yaparak inş engel olacam tşkler kilavuzyazılım .

 16. Spam yorumların engellenmesi için en önemli adımlardan birisi. Akismet falan var ama onda da yorumları silmekle uğraşıp duruyoruz anca. Bu eklenti sayesinde spam derdi bitmiş oluyor.

 17. WordPress’i en son yıllar önce kullandım. O dönemler spam yorum silmekten artık gına gelmişti. Galiba bu özellik ile baya bir spam olayı kesilir diye düşünüyorum.

 18. Çok bir eklenti.Admin paneline yapılan bruto force engellemek için kullanmaya başlamıştım daha sonrasında spam yorumlarında kesildiğini görünce yorumlar kısmındada aktif olarak kullanıyorum artık.

 19. Her gün onlarca spam yorum silmekten bıktım. Çok faydalı bir yazı olmuş. Hemen eklenti kurulumunu yapıyorum umarım artık bu spam olayından kurtulabilirim.

 20. Yazınızı okudum gayet başarılı. Görseller ile desteklenmiş.Ben Google Captcha version3 ile api ve secretkey oluşturdum hata aldım. Eklenti çalışmadı.

  Ardından tekrardan google captcha version2 kullanarak api ve secret key oluşturduğumda eklenti google captcha version2 ile gayet başarılı bir şekilde çalıştı.

  • V3 versionu belkide bir eklenti veya temanız ile çakışmış olabilir, yada v3 sürümünde bir problem olabilir. Bulduğunuz hatayı bildirmeniz kullanıcılar için iyi olmuş. Bu problemi yaşayanlar v2 sürümünü kullanarak sorunsuz bir kullanım sağlayabilirler. Yorum için teşekkürler.

 21. Spam engelleyen eklentiler yerine Google Captcha kullanmak çok daha profesyonelce ve tam koruma sağlayan bir yöntem. Faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir