Kılavuz Yazılım / Wordpress / WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma

litespeed-wordpress-site-hizlandirmapng

Dünya’da en çok kullanılan, ülkemizde de kullanım oranları çok yüksek olan WordPress içerik yönetim sistemi bir çok kişi tarafından kullanılıyor. Peki WordPress siteniz performans bakımından zenginmi? Google page speed oranlarınız nasıl? Eğer WordPress sitenizin performansını beğenmiyor ve hız arttırımı yaptırmak istiyorsanız bu makalemiz tamda size göre.

WordPress sitenizin ağır çalışmasının nedeni, kullandığınız temadan yada aldığınız hosting hizmeti ile alakalı olabilir. Bu nedenler ne olursa olsun WordPress site hızlandırma işlemi yapmamız mümkün.

%100 Performans Artışına Varmısınız?

WordPress içerisinde kullanılan çok eklenti var. Belkide bu eklentilerden en çok işimize yarayacak olan eklenti LiteSpeed Cache eklentisidir. Bu eklentiyi kurarak WordPress sitenizi büyük ölçüde hızlandırmak mümkün.

Kurulum için WordPress admin panelinize giriş yapıp Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine gelip arama kısmına LiteSpeed Cache yazarak çıkan eklentiyi yükleyin ve aktif hale getirin.

litespeed-cache-eklentisi

Kurulumdan sonra Litespeed Cache linkine tıklayıp, eklentiyi “Enable” yapıp “Save Changes” butonu ile aktif hale getiriyoruz. Bu noktadan sonra artık sitenizde iyi derecede Litespeed web server cache’leme eklentisi çalışıyor.

Gereksinimler Neler?

Eklentinin ücretsiz ve ücretli versiyonları mevcut. Ücretsiz versiyondan güzel sonuçlar alabiliyoruz ama çok üst seviye performans isteyenler premium versiyonunu satın alabilirler.

Eklentinin isminden de anlaşıldığı üzere, Litespeed cache’leme yapıyor. Bu nedenle kullandığınız web hosting’iniz Litespeed olmalıdır. Aksi taktirde bir fayda göremiyorsunuz.

WordPress siteleriniz için bu eklentiyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca bizde web sitemizde aktif olarak kullanıyoruz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Formcraft Eklenti Açığına Dikkat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

WordPress Formcraft Eklenti Açığına Dikkat!

Aslında böyle bir yazı yazma gereksinimi hiç duymuyordum ama can sıkıntısından birşeyler karalamak istedim. Benim ...

2 Yorumlar

  1. Apache Litespeed web server kullanan makinalarda hosting hesabınız var ise bu Cache’leme eklentisi ile performansı gerçekten arttırmak mümkün. Benimde aktif olarak kullandığım bu eklentiyi herkeze önerebilirim.

  2. Cache eklentisi wp sitelerin olmazsa olmazı. Ama her sitede aynı eklentiyle verim alamıyorum. Aynı sunucuda, aynı temayı kullanan iki sitemden birinde litespeed kullanırken diğerinde fastest cache kullanıyorum. Burada sitenin db’si de önemli sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir