Kılavuz Yazılım / Wordpress / Wp No Category Base Kullanımı

Wp No Category Base Kullanımı

Wp No Category Base eklentisi kullanımı sayesinde url yapınızı biraz daha kısaltıp, düzenli hale getirebilirsiniz. Seo’da anahtar kelimenin sol tarafa yakın olması önemli bir husus olduğu için bu düzenleme bize artı puan kazandıracaktır. “Category” ibaresini kullanmak istemiyorsanız mutlaka bu eklentiyi kurmalısınız.

WordPress kullanan kişilerin mutlaka ilgisini çekmiştir. Blog için oluşturduğunuz kategorilerden herhangi bir tanesine tıkladığınızda adres çubuğunda şu şekilde bir url oluşur.

kategori ibaresini sitenizde kullanmak istememeniz durumunda “wp no category base” eklentisini kurmanız yeterli olur. Bu sayede url yapınızın son hali şu şekilde olur.

SEO açısından anahtar kelimenin sol tarafa yakın olması önemli olduğundan, site içi seo çalışması yapan arkadaşlarımızın düzenlediği şeylerden bir tanesi url yapısıdır.

Category yazısından kurtulmak için, wordpress admin panelinize giriş yapıp eklentiler kısmından “yeni” ekle seçeneğine tıklayıp, arama kısmına “wp no category base” yazarak arama yapıyoruz. Çıkan eklentiyi kuruyoruz ve herhangi bir ayar yapmamıza gerek kalmadan, otomatik olarak düzelemeler çalışmaya başlıyor.

Bir önceki yazımız olan WordPress Google Captcha Eklentisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

litespeed-wordpress-site-hizlandirmapng

WordPress Site Hızlandırma

Dünya’da en çok kullanılan, ülkemizde de kullanım oranları çok yüksek olan WordPress içerik yönetim sistemi ...

14 Yorumlar

 1. WordPress kategori yazısını kaldırmak için kullanılan güzel bir eklenti. Teşekkürler hocam. Aradığım bir eklentiydi ama ismi aklıma gelmiyordu.

 2. Güzel bir anlatım olmuş kısa linklerin ne kadar önemli olduğunu bir çoğumuz biliyoruz zaten uzun linkler çok kafa karıştırıcı

 3. Ayarlardaki kalıcı bağlantılar kısmından, en alta gelip kategori kısmını boş bırkamaklada aynı çözümü bulabillirisniz. alternatif olarak dediğimi deneyebillirsiniz arkadaşlar yinede no category base eklentisi işinizi fazlsıyla görecektir 🙂

 4. Bunu link yapısını düzenleyerek zaten yapabiliyorsun eklentisiz.

 5. Nasıl kullanılacağını bilmiyordum çok yardımcı oldunuz teşekkürler. Başka yöntemlerinde olduğunu biliyorum ama her yöntemi bilmek lazım, derler ya fazla bilgi göz çıkarmaz.

 6. Yoast SEO ayarlarinda bu ozellik bulunuyor, All in seo veya diger eklentileri kullanan arkadaslar icin faydali bir yazi olmus, soz konusu link yapisini kesinlikle tavsiye ederim. Kategorilere hit almak icin olmazsa olmaz bir yontem.

  • Semih Bey, epey zaman geçmiş siz buraya yazalı ama, Ben Yoast SEO’da bu işi yapamadım, teknolojik özürlüyüm biraz da 🙂 Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

 7. Linkleri kısaltmak seo açısından her zaman önemlidir. Ben wp kurduktan sonra yükleyeceğim ilk eklentiler arasına gelir.

 8. Böyle bir eklentinin olduğundan haberim bile yoktu, Hemen yükleyip test ettim ve faydalı bir eklenti olduğunu düşünüyorum.

 9. Kategori kısmını kaldırmak için uğraşıp duruyordum tesadüfen sitenize denk geldim. Bu eklenti sayesinde kolayca kategorisi ibaresini kaldırdım.

 10. Bu eklentiyi kaldırdıktan sonra yazılar 404’e dönüyor napabiliriz bunun için

 11. Çok iyi bir eklenti bunu kullandık diyelim eski kategori tagı olan sayfalara bir zararı olur mu acaba?

 12. Seo uyumlu url yapısına destek olan yazınız çok bilgilendirici ve seo katkı sağlayan url yapısına sahip bir siteniz olsun istiyorsanız bu makalede geçen eklentiyi herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir