Kılavuz Yazılım / Php / Php Google Invisible Recaptcha Example

Php Google Invisible Recaptcha Example

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites from spam with php.

Php ile Google görünmez captcha nasıl projelerimize entegre edebiliriz ve kolaylıkla tüm sayfalarımızda nasıl kullanabileceğimizi sizlere anlatacağız.

Php Google Invisible Recaptcha adından da anlaşıldığı üzere görünmez captcha’dır. Sitenizin sağ alt köşesinde görebileceğiniz, gereken şüpheli durumlarda doğrulama yaptıran ve sisteminizi güven altına alan bir araçtır.

Geleneksel olarak kullandığımız eski doğrulamalı captcha’lar gibi kullanıcıları yormuyor ve sisteminizin daha anlaşılır – güvenli kullanımına olanak sağlıyor.

Öncelikli olarak Google captcha sayfasına girip, yeni site ekleyerek işe başlıyoruz. Alttaki bağlantıdan sayfaya ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/recaptcha/

google captcha login

İlk olarak Google hesabınız ile giriş yapıp, yeni site ekle butonunu kullanarak ekleme sayfasına ulaşıyoruz.

recaptcha v2 hidden

Burada site bilgilerinizi yazıp, reCaptcha s2 seçip, daha sonra ise “Görünmez recaptcha rozeti” seçeneğini işaretliyoruz. Sitenizi ekleyip, sözleşmeyi onayladıktan sonra karşınıza şu ekran gelecektir.

google captcha site key and secret key

Burada ise proje’mizde kullanacağımız Google Invisible Recaptcha için “site key” ve “secret key” kısımlarını bizlere verdi. Bu bilgileri bir yere kaydedin, çünkü kodlarımızda bu bilgilere ihtiyacımız olacak.

Gelin şimdi örnek bir uygulama ile nasıl kullanım yapabileceğinizi gösterelim.

Google Invisible Recaptcha Example

Öncelikle GoogleCaptchaControl.php isminde bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodları içine yapıştırıp kaydedin.

Yukarıdaki Php kodlarımızda “your secret key” yazan alana, Google’ın bize verdiği “Gizli Anahtarı (secret key)” buraya yapıştırıp kaydediyoruz. Böylelikle fonksiyon dosyamızda artık işimiz kalmadı.

Bu noktadan sonra ise bu fonksiyonumuzu tüm sayfalarda kullanmak için, include ile sayfaya dahil edirek sadece form elemanlarına gereken değerleri vermeniz yeterli olacaktır.

Örnek kullanım ise şu şekildedir.

Test yaptığınızda kolaylıkla çalıştırdığınızı göreceksiniz. Yukarıdaki formumuzda submit butonunda data-sitekey=”YourSiteKey” yazan kısma ise Google captcha’dan aldığımız “site anahtarını” yazmayı unutmayın.

Örnek uygulamayı indirip incelemek için alttaki butonu kullanabilirsiniz.


Bu şekilde tüm sayfalarınızda kullanabilirsiniz. Include ettiğimiz için sadece form’lara değerleri vermeniz yeterli olacaktır, geri kalan işi fonksiyonumuz hallediyor.

Bir önceki yazımız olan Php Json_encode Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Json_encode Kullanımı

Php ile Json encode kullanımını bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz. Json olarak post edeceğiniz verilerinizi ...

2 Yorumlar

  1. Google Invisible Recaptcha makaleniz sayesinde yazılım projeme Google captcha’yı entegre edebildim. Çok açıklayıcı olmuş, özellikle fonksiyon halinde kullanım yaptığınız için her sayfamda kolaylıkla çalıştırabildim. Google Invisible Recaptcha örneği gayet anlaşılır emeğinize sağlık.

  2. Yaptığınız paylaşım için çok teşekkür ederim Google Invisible Recaptcha projelerimde kullanmaya başladım. Çok açıklayıcı ve kolay bir kullanım göstermişsiniz. Faydası olacağına eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir