Kılavuz Yazılım / Javascript / Javascript Onay Penceresi Confirm Kullanımı

Javascript Onay Penceresi Confirm Kullanımı

javascript onay penceresi confirm kullanımı

Kendiniz için bir içerik yönetim sistemi (cms) yazıyorsanız veya bir amaç taşıyan özel bir yazılım kodluyor sanız bir yerde mutlaka silme işlemi yapacaksınız demektir. Bir yazıyı, sayfayı veya görsel bir öğeyi silme durumunuzda sildiğiniz şey veri tabanından da silinecektir.

Sileceğiniz şeyin bir yazı olduğunu varsayalım. Sil butonuna tıkladığınızda eğer bir engel yok ise direk silme işini gerçekleştirir. Sil butonuna click (tıklama) işinde kullanıcının karşısına mutlaka bir uyarı çıkması gerekir ve uyarıda “kayıt silinecektir, onaylıyor musunuz?” gibisine bir uyarı gelmesi gerekir ve kullanıcı “evet” yada “hayır” olarak seçenek kullanabilmesi gerekir. Örnek 1 ‘e bakınız.

confirm uyarı penceresi
Örnek 1

Bu gibi durumlarda Javascript onay penceresi kullanarak confirm(); fonksiyonu ile silme işine bir engel katabiliriz. Şimdi gelin bununla ilgili sayfamıza bir fonksiyon oluşturalım ve silme butonuna tıkladığımız anda bu fonksiyonu çalıştıralım.

Javascript Confirm Kullanımı

Örnek olarak silme butonumuzu oluşturalım ve tıkladığımızda kayit_sil.php dosyasına gitmesini sağlayalım. Tabi kayit_sil.php dosyasına giderken silinecek kaydın “id” numarasınıda get methoduyla yolluyoruz.

Şimdi ise bu butona bir onclick fonksiyonumuz ile tıklama özelliği belirleyelim ve tıklandığında hazırlayacağımız javascript fonksiyonunu çalıştırsın.

Burada kullandığımız onclick=”return sor()” kodumuz sayesinde tıklama esnasında “sor” ismindeki fonksiyonumuzu çalıştırmış olduk. Şimdi javascript’te fonksiyonumuzu oluşturalım. Sayfanızın <head> tagları arasına şu fonksiyonu belirliyoruz.

Bu fonksiyonumuz da silme işlemine şöyle bir engel kattık. Butona tıkladığında “Kayıt siliniyor, Onaylıyor musunuz?” diye bir uyarı ekrana çıkıyor ve kullanıcı “evet” seçeneğine tıklar ise fonksiyon bir müdahale yapmıyor ve silme işlemi gerçekleşiyor. Eğer kullanıcı “iptal” seçeneğine tıklar ise “return false” ile işlem durduruluyor.

Böylelikle Javascript ile onay penceresini kodlarımıza entegre etmiş olduk. Silme işleminde her hangi bir yanlışlığın önüne bu şekilde geçmek mümkündür.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

javascript-dizi-tanimlama

Javascript Dizi Tanımlama

Diziler (Array) çoğu dilde bulunan ve artık dillerin temel taşlarından bir tanesi haline gelen veri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir