Kılavuz Yazılım / MySQL / MySQL Tablo Id Sıfırlama

MySQL Tablo Id Sıfırlama

Mysql Tablo Id Sıfırlama

MySQL’de tablo’nuzun id değerini sıfırlamanız için size çok kolay bir yöntem anlatacağız. Tablo oluştururken id sütunu oluşturup bu sütunu auto increment olarak ayarladığınızda bu sütun her kayıtta otomatik olarak birer birer artar.

Bazen projelerinizde test amaçlı veri ekleme-çıkarma işlemi yapmanız durumunda id değerleri istemediğiniz noktalara gelebilir. Test verilerini sildiğinizde id değeri kaldığı yerden devam edeceğinden, gözünüze hoş gelmeyen bir durum ortaya çıkar.

İşte tamda bu noktada tablo sıfırlama işlemi kullanılır.

Mysql’de tablo id değerini sıfırlamanız için şu komutu SQL sorgu bölümünden çalıştırmanız yeterli olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu ise bu komuttan sonra tablonuzdaki tüm veriler sıfırlanıp, tablo id değerinizde sıfırdan başlayacaktır.

Bu kullanımda TableName yazan kısıma sıfırlamak istediğiniz tablonun ismini yazmalısınız.

Böylelikle tablonuz yeniden oluşturulmuş gibi sıfırdan başlayacak ve kullanımı sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan MySQL Bul ve Değiştir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

MySQL Order By Kullanımı

MySQL’de select kullanımı esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz ek parametreler’den bir tanesi de order by komutudur. Bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir