Kılavuz Yazılım / Google / Blogger Nedir? Google’ın Gücü Adına!

Blogger Nedir? Google’ın Gücü Adına!

Blogger Nedir?

Bugünkü makalemizin başlığı size biraz farklı gelebilir çünkü bugünkü yazımız ile ilgili jenerik bir başlık seçimi seçme ihtiyacı duydum. Blogger nedir? konusunu anlatacağız ve blogger’ın ne gibi avantajları olduğuna değineceğiz. Blogger Google’ın sunduğu bir blog sistemi olduğu için başlık’ta “Google’ın Gücü Adına!” diye bir başlık belirledim.

Blogger’ı iyi anlayabilmek için öncelikli olarak blog nedir? onu bilmemiz gerekir. Blog kişinin duygu düşüncelerini veya yazarın belirlediği bir konu üzerinde yazdığı yazıları kapsayan bir platformdur.

İnternet teknolojisi her geçen gün gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bir çok kişi daha önce haberdar olmadığı teknoloji ve gelişmelerden haberdar olmakta ve bunlardan yararlanmak istemektedir. Youtube, Facebook, Twitter ve bunlar gibi daha birçok insanların ücretsiz kullanabileceği ve yararlanabileceği sistemler mevcuttur.

Blogger Nedir?

En çok tercih edilen sistemlerin başında Blogger gelmekte. Birçok kişi ‘’Blogger nedir?’’ şeklinde sorular sormakta. Google ürünü olan Blogger ile ücretsiz bir şekilde XML kod biçimleri ile hazırlanmış olan içerik yönetimi sistemleri kullanılabilmektedir. Kısaca kendinize ait bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bu web sitesinde dilediğiniz şekilde özgün içerikler ve yazılar oluşturup, paylaşarak belirli kitlelere erişebilirsiniz.

Google; yazarların özgür bir şekilde duygularını ve düşünceleri paylaşabilecekleri bir platform olan blogger hizmetini kullanıcı kitlesine sunmuştur. Dünya’nın bir çok ülkesinde blogger hizmeti popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Google Blogger üzerinden hesap açmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Blogger tamamen ücretsiz bir blog hizmeti olduğundan, Google üzerinden blog açmak için Google’a kayıt olmanız yeterli olacaktır. Kayıt olduğunuz hesap üzerinden Google’ın neredeyse bütün hizmetlerinden faydalanabilmeniz mümkün.

Blogger Nasıl Kullanılır?

Blogger kullanmak için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Gmail uzantılı Google hesabınızı aldıktan sonra, arama kısmında Blogger yazarak ilgili resmi sayfaya ulaşabilir ve buradan sisteme kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra web adresiniz için öncelikle isim belirlemeniz gerekmektedir. Bütün bunları hallettikten sonra web sitenizin nasıl görünmesini istiyorsanız buna uygun bir şekilde tema seçerek işlemleri sonlandırabilirsiniz. Bu işlemler oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar kullanmayı bilen herkes rahatlıkla bu işlemleri hallederek Blogger hesabına sahip olabilmektedir.

Blogger Üzerinden Para Kazanılır mı?

Blogger web sitesi tabanlı bir sistemdir. Bu sistemi kullanarak özgün paylaşımlar sonucunda belirli kitlelere ulaşabilir aynı zamanda oldukça yüksek ziyaretçi sayısına ulaşılabilir. Kısacası bir web sitesinde yapabileceğiniz bütün işlemleri rahatlıkla Blogger içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Blogger Google alt yapısı ile çalıştığından dolayı bu işlemler çok daha rahat bir şekilde halledilebilmektedir.

Blogger sistemi içerisinde bir web sitesine sahip olduktan 6 ay kadar sonra Google size para kazanma için imkân sunmaktadır. İlk 6 ay boyunca Blogger sistemini para kazanmak için gerekli olan Adsense’ye bağlanmamaktadır.

Bu nedenle para kazanma bu süre zarfı içerisinde imkânsızdır. Sonrasında ise Blogger sistemi bütün şartları sağladığında para kazanmaya uygun bulunur ve ziyaretçi sayısına göre para kazanılabilir. Tıpkı standart web sitelerinde olduğu gibi ne kadar çok ziyaret edilirse o kadar gelir elde edilebilmektedir. Ancak burada içeriğiniz ve paylaştığınız yazı, fotoğrafların özgünlüğü ve kalitesi oldukça önemli bir ayrıntıdır. Birçok kişi Blogger sistemini kullanarak gelir elde edebilmektedir.

Dikkat : Adsense’den gelir elde etmek için sitenizin içeriği Google Politikalarına uyum sağlaması gerekir. İllegal, yasal olmayan içerikli web sitelerine Google reklam vermemektedir.

Blogger Güvenilir mi?

İnsanların tamamen ücretsiz olarak sahip olabileceği web sitesi sunan Blogger için bazı kişiler endişe duymaktadır. Güvenilir mi? Bilgilerimizi çalar mı? Veya bilgisayarımıza sızar mı? tarzında birçok sorular sorulabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Blogger bir Google hizmetidir. Güvenilir olması için bu bile yeterlidir.

En eski ve internet ortamında rakibi bulunmayan Google, bu sistemlerde kullanıcılarının güvenliğine oldukça önem vermektedir. Kullanıcıların bilgileri kesinlikle 2. Bir şahıs ile paylaşılmamakta ve kullanılmamaktadır. Milyonlarca insan Google sistemlerini kullanmaktadır. Fakat bu tarz güvenlik sorunları hiç meydana gelmemiştir.

Standart bir web sitesi açmak istediğinizde bunun için belirli miktarlarda para ve emek harcamanız gerekmekte. Ayrıca zaman harcanması da cabası. Domain yani isim için ayrı, web alanı için ayrı ve tema için ayrı ücretler ödeyerek bir web sitesine sahip olunabilir. Bunları siz kuramıyorsanız birde kurulum için ayrı ücretler ödemeniz gerekecektir. Buda oldukça masraflı bir iş haline gelebilmektedir. Fakat Google’ın size sunmuş olduğu Blogger sistemi ile bütün bunları ücretsiz olarak gerçekleştirebilir dilediğiniz şekilde kendiniz web sitenizi tasarlayabilirsiniz.

Hem de Google altyapısı ile bütün bunlar oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Google altyapısı oldukça hızlı olduğundan dolayı Blogger sistemine ne kadar içerik yüklenirse yüklensin kasma ve donma gibi sorunlar ile karşılaşılmamaktadır. Blogger bu konuda kullanıcılarına sınırsız bir alan sağlamaktadır. En güzel özelliklerinden biriside bu olmaktadır. Bir kişi birden fazla Blogger hesabına sahip olabilir. Aynı zamanda bir Blogger hesabı ile birden fazla web sitesi de açılabilmektedir.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

google sayfa hızı testi

Web Site Hız Testi (Google Page Speed)

Google, en iyi arama motoru deneyimini kullanıcılarına sunabilmek amacıyla kullanıcı deneyimi’ne önem vermeye uzun zaman ...

13 Yorumlar

 1. Uzun zamandır blogger kullanıyorum ve özellikle seo açısından çok faydalı yönleri var. Azda olsa Google blogger kullananlara torpil yaptığını düşünüyorum. Sıralama bazlı olarak güzel konumlar elde etmek için bol bol özgün makaleler post etmek lazım. Makale çok faydalı olmuş Google’ın blogger hizmetini hala kullanmayan varsa mutlaka denemesini öneririm. Güzel temaları ve eklentileri sistem içerisinde mevcuttur.

  • Google’ın hizmetlerini kullanan kişilerin biraz ayrıcalıklı olduklarını düşünüyorum ama buna torpil denilir mi? ayrı bir konu.

 2. Blogger çok kullanışlı, iş gören bir sistem. Özellikle son zamanlarda Google Blogger üzerine yapılan mobil destekli tasarımlar bu blog sistemini daha kullanışlı hale getirdi.

  Hız ve performans olarak yeterli seviyede, özellikler olarak gayet iyi. Ben daha önce Blogger kullanmayan arkadaşlara kullanmaları açısından öneriyorum. Blogger işinden maddi gelir elde etmekte mümkün. Makale çok açıklayıcı ve faydalı olmuş.

 3. Google aramalarında Blogspot kullanan sayfaları +1 puan fazladan verdiğini söyleyebiliriz. Çünkü kendi yapısı ve Google Botların çözmekte zorlanmayacağı, basit kodlamalı, hızlı bir yapıdır. Blogger kullanmak bir çok alanda yazara avantaj sağlayacaktır.

 4. Ben de diyorum ki, eğer her ay 5$ verebilecekseniz digitalocean alıp üstüne ghost cms kurmanız. Blogger güzel, ama sadece blog yazıp temayla ilgilenmek istemiyorsanız ghost çok güzel bir tercih.

 5. Son zamanlarda Blogger’e ilgi biraz azaldı, insanlar blogger kurmak yerine wordpress yolu ile kendi sitesini açıyor. Blogger daha fazla ayrıcalık sanırsa blogger yeniden yükselebilir. Ayrıca yazı iyi olmuş, elinize sağlık.

 6. Merhaba öncelikle yazınızı inceledim gayet şeffaf ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Blogger 101 niteliğinde yeni başlayacak olan insanların rahatça bilgi edinebileceği. Tecrübeli insanların ise bilgilerini tazelemelerine yardımcı olan bir makale.

  Hatırlarımda ilk blogum bloger’dı her gün bir yazı yazma hedefi tutturmak için bazen yeni çıkan şarkıları paylaşırdım. Sanki bir bebek yetiştirir gibi blog ile ilgilenmke lazım. Ciddi bir planlama ile blogunuzu hitap ettiği alanda beslemelisiniz.

 7. Özgün içerik ve görsellerle her platformda başarı yakalamak olası.

 8. İnternet sitesi açmak isteyenlerin mutlaka uğradığı alan bloggerdir. Benim de ilk sitelerim bloggerdi ama biraz gelişince blogger yetmiyor ve bir arayış içerisinde giriyorsunuz.

 9. Uzun zamandır Blogger`da bir sohbet sitesi çalışması yaptım ve gerçekten Blogger ile normal kurduğumuz site arasında ki o farkı cidden görerek yaşadım.

 10. Bloglamaya yeni başlayanlar için yeterli olabilecek düzeyde bir arayüze sahip fakat işlerin ilerlemesi ve hitin artmasıyla birlikte Blogger yetersiz kalıyor ve yazar yeni arayışlar içerisine giriyor. Burada yazarın imdadına WordPress koşuyor. Sitenizde, Blogger yedeklerini kaybetmeden WordPress kurulumu gibi bir makale göremedim. Bence bu konu üzerinde durabilirsiniz. İyi bloglamalar. ?

 11. Blogger ne demek sorusunun en iyi cevabını vermişsiniz. Bende internet işine ilk giriştiğimde blogger’dan bir blog sayfası açarak yola koyuldum. Bu sayede güçlü içerikli bir blog sitesi sahibi oldum ve Google reklamlarından zamanla belirli kazançlar elde ettim. Tecrübe kazanmak için blogger ile yola başlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir