Kılavuz Yazılım / Linux / Direct Admin Webmail Panel Yolu Değiştirme

Direct Admin Webmail Panel Yolu Değiştirme

webmail panel yolu değiştirme

Directadmin panel kullanan arkadaşlarımızın mail servislerinin yolunu nasıl değiştirecebileceğini bu makalemizde anlatacağız. Özellikle sunucusuna brute force saldırılarına maruz kalmış arkadaşlarımızın, saldırı mesajlarından kurtulmasına vesile olacaktır.

Kullanıcıya bir mail hesabı verdiğinizde, bu kullanıcının mail hesabına giriş yapabilmesi için panel yolunu girmesi gerekir. Bu panel yolu ise directadmin‘de şu şekilde olmaktadır.

https://www.siteadi.com/rouncube

yada

https://www.siteadi.com/webmail

Bu mail giriş yolunu değiştirmek için root olarak SSH bağlantı yapıp login olun. Daha sonra ise şu komutumuzu yazıyoruz.

Okey dediğimizde karşımıza editör ile şu şekilde bir dosya açılacaktır.

Bakınız burayı dikkatlice incelediğimizde,

Bu şekilde bir kısım var. Burada sitenin sonuna roundcube yazdığımız /var/www/html/roundcube/ bu dosyayı çalıştırıyor. Yani ufak bir mantık kurduğumuzda roundcube yazısının yerine misal; “mailpanel” yazdığımızda doğal olarak mail servis yolu da değişecektir.

Son olarak bunu kaydetmek için CTRL+X kombinasyonu ve Y (yes) enter dediğimizde değişiklikleri kayıt etmiş olacağız.

Sonra olarak Httpd servis’ine restart atıp yeni panel yolu ile deneme yapabilirsiniz. Bunun için Centos 7, Redhat 7 için;

Komutunu kullanıyoruz. Daha sonra ise yeni panel yolumuzu kullanmaya başlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Red Hat 7 / CentOS 7'de SSHD Hizmeti Yeniden Başlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir