Kılavuz Yazılım / Linux / Red Hat 7 / CentOS 7’de SSHD Hizmeti Yeniden Başlatma

Red Hat 7 / CentOS 7’de SSHD Hizmeti Yeniden Başlatma

sshd service restart

Sunucunuza kurulum yapıp sistem olarak Redhat 7 veya Centos 7 kurduktan sonra sshd servis’ine restart atamıyorsanız doğru konuyu okuyorsunuz demektir. Bu makalemizde Sshd servis restart işlemi konusunu işletim sistemlerine göre inceleyeceğiz.

Bu konuda sizlerden gelen bir soruyu paylaşıp, bu soru üzerinden anlatıma devam etmek istiyorum.

Soru: Yakın zamanda CentOS 7 Linux’u kurdum ve kafam çok karıştı. Sshd ve crond gibi hizmetleri nasıl yeniden başlatırım?

Cevap: Red Hat 7 ve CentOS 7 artık varsayılan sistem yönetimi arka plan programı olarak systemd’e taşındı. Systemd, eski varsayılan başlatma sisteminden burada açıklanamayacak kadar çok farklıdır. Ama sorunuzun etine geçelim.

Sistem artalan süreçlerini kontrol etmenin yeni yolu systemctl komutudur. Eski başlangıç komut dosyalarına (e.x. /etc/init.d/sshd) alışkınsanız, yeni söz dizimi biraz kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, eski upstart init komut dosyalarıyla SSHD’yi yeniden başlatmak için böyle kullanırdık:

Yada şu şekilde kullanırdık,

Redhat 7 ve Centos 7 SSH Yeniden Başlatma

Systemd’de (Fedora 18 veya üstü, Redhat 7 ve CentOS 7) systemctl komutunu kullanmamız gerekir.

Systemctl kullanarak sshd servisini restart etmek için şu komutumuzu kullanıyoruz.

Restart işlemi gerçekleşmiş olduk. Eğer Debian / Ubuntu kullanıyorsanız SSH yeniden başlatmak için, eski kullandığımız yöntemleri kullanmanız gerekecektir.

Debian / Ubuntu SSH Yeniden Başlatma

Bu komutlar bu konuda ihtiyacınıza çözüm üretecektir. Anlamadığınız bir konu olursa yorum yazmaktan çekinmeyin. Böylelikle Linux’un farklı işletim sistemleri kurulu makinelerde SSHD Servisini nasıl restart yapacağımızı detaylı olarak incelemiş olduk.

Bir önceki yazımız olan Ssh Root Şifresi Değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir