Kılavuz Yazılım / Genel / ERP Nedir? Enterprise Resource Planning

ERP Nedir? Enterprise Resource Planning

Enterprise Resource Planning

ERP açılımı (Enterprise Resource Planning) kurumsal kaynak planlama anlamına gelmektedir. Bir kurumun ihtiyaç duyacağı tüm özellikleri içinde barındıran ERP Programında bulunan modüler işlevsel özellikleri sayesinde kullanıcıların tek bir sistem üzerinden iş planlama, iş çözümleme, ekonomik durumlarının basit bir şekilde işleyişi ve takibini sağlar.

Kurum/İşletmelerde ürün ile hizmet üretimi için gereken iş gücü, makine, malzeme gibi birimlerin etkili ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemine verilen isimdir. Bu sistemlerin kullanımı oldukça kolay olduğu için can sıkıcı programlardan sizi kurtarır ve ihtiyaç duyduğunuz özellikleri size sade bir şekilde sunar.

Her ERP sistemi birbirinden farklı özellikleri bünyesinde barındırmak ile birlikte, kurumların ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri bir noktadan sonra karşılamayabilir. Bu tür durumlarda ihtiyaç duyulan özellik için özel modül yazdırılması sağlanabilir ama bunun yüksek meblağlar da maddi bedelleri vardır.

ERP sistemi bulut mantığıyla çalışır ve tek bir database (veritabanı) üzerinde çalışır, tüm veriler tek bir panel üzerinden modüler olarak kullanılır. Bu sayede zamandan tasarruf edilir, daha dinamik bir yapı üzerinden işleriniz halledilir. Geniş raporlama modülleri sayesinde ise bütün raporlarınıza tek tuş ile ulaşabilirsiniz.

Kurumlar Neden ERP Kullanmalı?

Sevgili okurlar; bunu bir ata sözü ile açıklamak tam yerinde olacaktır.

Kontrolsüz güç, güç değildir

Kurumlar, işletmeler yaşayan bir canlı omurgadır. Çalışan personeller, üretim için gerekli ham maddeler, bu ham maddelerin tedarikleri, satın alma işlemleri, üretilen ürünün sipariş, satış, teslim ve tüm bunların ardından asıl zor kısım işin operasyonudur. Teknik kurulum, yerinde destek ve eğitimler bir çok süreçten oluşmaktadır.

Her işlemi tekbir ekibin yapması çok zordur, bir birleri ile ilişkili birden fazla ekibiniz olabilir bu ekiplerin kendi aralarında organize olması gerekir. İşin bir diğer boyutu da bazı özellikleri dışarıdan temin durumudur İngilizce tabiri ile outsource edilen işlerin kontrol ve teslim alınması gibi durumları kapsamaktadır.

Tüm bunlar buz dağının görünün yüzü desek tam yeridir. Bir şeyler üretmek insana haz verirken bir anda size işkenceye dönüşebilir. İşinizi ve yaşamınızı kolaylaştırmak tabi ki mümkün bunu ERP dediğimiz Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı ile yapmak mümkündür. Aşağıda bir ERP programında olması gereken asgari özellikler listelenmiştir hep beraber inceleyelim…

ERP Programı Özellikleri

  1. Cari Kart Modülü
  2. Stok Takibi Modülleri
  3. Raporlama Sistemi
  4. Fatura Modülü
  5. Kasa Takip Programı
  6. Banka Takip Modülü
  7. Çek/Senet Takibi
  8. Taksit Takip Modülü
  9. Kullanıcı Arayüzü
  10. E-Fatura Modülü

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Telegram Üzerinden Para Kazanma Click Botu

Bugün sizlere Telegram üzerinden para kazanabileceğiniz bir bot’tan bahsedeceğiz. Bu bot sayesinde Litecoin olarak telegram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir