Htaccess ile 404 Yönlendirmesi

htaccess 404 yönlendirmesi

Sitenize giren bir ziyaretçinin, olmayan bir sayfaya ulaşmak istediğinde tarayıcı tarafından “sayfa görüntülenemiyor” hatası almak yerine, sizin özel olarak hazırladığınız hata sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıya bilgi vermiş olursunuz. Bu yönlendirme 404 yönlendirmesi olarak bilinir.

Google webmaster araçlarında hata sayfalarının artması, site performansının ve kalitesinin düştüğüne işaret edilir. Bulunamadı hatalarının artması sonucunda kullanıcı deneyimini kötü anlamda etkileyeceğinden arama motorları tarafından negatif olarak değerlendirilir. Bu nedenle 404 yönlendirmesi ile hata sayfasına yönlendirme yapılması, Seo açısından önemli bir konudur.

Htaccess 404 Yönlendirmesi

Olmayan bir sayfaya girmek isteyen ziyaretçileri .htaccess içine yazacağımız şu kodumuz ile 404.html sayfasına yönlendirme yapabiliriz. Bunun için ana dizinde bulunan “.htacess” dosyanızı açıp, şu kodu yazmanız yeterli olacaktır.

Dikkat: Hata sayfanızın boyutu 512 byte’tan küçük olması durumunda İnternet explorer kullanan ziyaretçilerin Bing, Msn gibi kendi arama sayfalarına yönlendirmesi olabiliyor. Bu nedenle hata sayfanızın boyutunun 600 – 700 byte’tan büyük olmasına dikkat edin. Zaten sayfanızın içine az kod yazdığınızda otomatik olarak bu değerleri geçecektir.

404 yönlendirme

Özel hata sayfası oluşturmak: Projeleriniz için kendinize özel hata sayfaları oluşturabilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunu biraz Html, Css bilginiz var ise yapabilirsiniz.

Daha kolay bir şekilde yapmak için ise hazır Css kütüphanelerinden yararlanmak mümkün. Bootstrap’ı kullanarak kendinize özel hata sayfaları tasarlamak çok kolay.

Hazırladığınız hata sayfasını 404.html olarak kaydedip, kullanabilirsiniz. Ben uğraşmak istemiyorum diyorsanız, size şu şekilde hazır bir hata sayfası tasarımı paylaşayım. Dilerseniz bunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

404-hata-sayfasi-tasarimi

Eğer bu şablonu hata sayfası olarak kullanmak isterseniz o zaman alttaki indirme düğmesini kullanarak bilgisayarınıza indirin ve kullanın.

İyi günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Blogger mı? WordPress mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Admin

Bilgi ve tecrübelerini yıllar önce kurduğu blog sitesi üzerinden anlatan, paylaşmaya önem veren birisi. Makale yazmayı seven, okumaya değer veren, soruna çözüm odaklı yaklaşımlar sergiyen sıradan bir kişilik.

https://www.kilavuzyazilim.com

13 Yorumlar “Htaccess ile 404 Yönlendirmesi

 1. Sonunda derdime derman olacak makaleyi buldum. Ben sitemde bir arkadaşın aklına uyarak yaklaşık 1500 içerik ve etiket grubunu sildim. Bir sürü kırık link ortaya çıktı, bu sorunla nasıl başa çıkacağım konusunda google’de araştırma yaparken bu siteyi buldum. Makalenizde geçen ikinci yöntemi yani 404.html denedim ve kontrol ettiğimde bütün kırık linklerin ana sayfaya yönlendiğini görünce sevinçten uçasım geldi. İyi ki varsınız, ve iyi ki bu makaleyi yazmışsınız. Çalışmalarınızda başarılar diler, sitenizin daimi takipçisi olacağımı bilmenizi isterim.

 2. Faydalı bir yazı olmuş. İnternette hazır 404 sayfa tasarımları index şeklinde ve kodlarıyla mevcut. Kırık linkleri 404 sayfasına yönlendirmek SEO için önem arz ediyor.

 3. Seo ile alakalı yazıları takip ettiğim bir site ve güzel bir yazı olmuş. 404 sayfaların yönlendirilmesi hakkında güzel bilgiler var. teşekkürler

 4. Özellikle bulunmayan sayfalarınız veyahut yazılarınız var ise o zaman 404 yönlendirmesi yaparak kırık linklere ulaşmaya çalışan ziyaretçilerin önüne hata sayfaları katabiliriz. Makale’de anlatıldığı üzere, olmayan bir sayfaya gitmesi gereken ziyaretçiyi htaccess’ten basit bir şekilde yönlendirebiliyoruz. Makale yerinde ve güzel olmuş oturma iznimiz olarak sizi takip etmeye devam ediyoruz.

 5. Ben de yakın zamanda etiketleri silenlerdenim. Site açmak yeterli değil biraz neyin ne olduğunu da anlamak lazım. Sayenizde problemim çözüldü.

 6. Bence sayfanın link url si değiştiyse 301 yönlendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ben genelde tek tek bozuk linkleri tespit edip hepsini redirect ediyorum.

  1. Zaten normal şartlarda sitedeki konularda url değişimi yaşanmış ise 301 yönlendirmesi yapılması gerekir. Sayfa komple kaldırıldıysa : 404 yönlendirmesi, eğer link değiştiyse : 301 yönlendirmesi yapılmalı.

 7. 404 hata sayfasında no index vs gibi meta taglar kullanmanın bir zararı olur mu acaba? birde buna 3 saniye sonra otomatik olarak anasayfaya yönlendirsek nasıl olur acaba?

  1. WordPress’te All in one seo pack eklentisinde 404 sayfasına noindex ayarlaması yapabiiyorsunuz ama bu tarz yöntemler pek önerilmiyor. Hata sayfasına gelen ziyaretçileri uygun bir sayfaya yönlendirmek daha mantıklı olacaktır.

 8. merhabalar güzel bir konuya parmak bamışsınız daha önce bu konuda yaptığım hatalar nedeniyle sitem de çok yüksek hit düşüşleri meydana geldi sayfa yönlendirmeleri ana sayfaya olmalı eğer hatalıysa ama bunun en mantıklı yolu hata veren sayfanın linkini düzenlemek olmalı yani hatayı kökten çözmek için bu işlemi de yapmalıyız.

  Güzel anlaşılır bir makale yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 9. Hata sayfası Google için önemli bir konu. Özellikle kullanıcı deneyimini olumlu anlamda tetiklemek için mutlaka sitenize hata sayfaları oluşturmanız gerekir. 404 htaccess yönlendirme konusu sayesinde, özel oluşturduğum tasarımları hata sayfası olarak kullanabildim.

  1. Aynen hazır kalıp tasarım şablonlarını düzenleyerek, htaccess 404 yönlendirme yapabilme olanağona sahibiz. Tabii ki bir diğer önemli husus ise bu hatalı sayfaların Google webmaster tool’dan takip edip gerekli müdahaleleri zamanında yapmak olacaktır.

 10. Htaccess 404 yönlendirme Google ve kullanıcı bazlı olarak önemli bir konu. Artık günümüzde sitelerimizde olası sorunların giderilmesi sağlayarak, problemleri çözmek önemli bir hal aldı. Bu nedenle Apache düzenleme dosyası olan htaccess dosyası üzerinden kırık sayfaları 404 yönlendirmesi atabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir